Anasayfa » Yasa dışı dinleme davasında cezalar belli oldu
FETÖ'de Bugün

Yasa dışı dinleme davasında cezalar belli oldu

yasa-disi-dinleme-cezasi-davasi
Yasa dışı dinleme davası

Aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu devlet büyüklerine ait kriptolu telefonların dinlenilmesine ilişkin davada yeni gelişme yaşandı. 28 sanıklı davada 20 sanığa “siyasal ve askeri casusluk” ile “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlarından verilen hapis cezaları onandı. Yasa dışı dinleme davasında yer alan sanıklar arasında, kapatılan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) Başkanvekili Osman Nihat Şen, eski TÜBİTAK Başkanvekili Hasan Palaz ile sivil imam Harun Biniş de bulunuyor. Dava, FETÖ’nün gerçekleştirdiği 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılmış ve Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 22 Şubat 2018’de karara bağlanmıştı. Temyiz incelemesi ise Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından tamamlandı.

Sanıkların cezaları onandı

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 4 sanık hakkındaki beraat kararını, sanıklar Ahmet Boyalı, Mehmet Akgedik, Hidayet Gençer ve Nur Muhammet Arınç’a “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan verilen 10 yıl 6’şar ay hapis cezası kararını da onadı. Eski TİB görevlisi Ali Osman Tekin’e “siyasal ve askeri casusluk” suçundan 27 yıl, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 10 yıl 6 ay ve “bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme” suçundan 6 yıl 9 ay olmak üzere toplam 44 yıl 3 ay hapis cezası da onandı. Kapatılan TİB’in Başkanvekili Osman Nihat Şen, eski TİB Bilgi Sistemleri Daire Başkanı İlhan Elieyioğlu ve eski TÜBİTAK Başkanvekili Hasan Palaz ile Adil Biçer, Barış Yaslan, Bülent Kocagürbüz, Gökhan Vıcıl, İmran Ergüler, Özgür Ören, Orhan Üçtepe, Ayhan Yeni, İbrahim Kılıç, İsmail Bakar, Halil Çiçek, Hamza Demirezen’e “siyasal ve askeri casusluk” suçundan 27’şer yıl, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 10 yıl 6’şar ay hapis cezaları da Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından hukuka uygun bulundu.

Harun Biniş’in dosyaları birleştirilecek

Sanıklara “zincirleme biçimde haberleşmenin gizliliğini ihlal” suçundan verilen 24’er yıl ceza ise bozuldu. Dairenin kararında, sanıkların eylemlerinin “siyasal ve askeri casusluk” suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiğinin altı çizildi. Daire, FETÖ’nün mahrem imamı Harun Biniş’e “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezası verilmesi kararını da bozdu. Kararda, 15 Temmuz darbe girişimini Akıncı Üssü’nden yöneten sivil imam Biniş’in, darbe girişimi nedeniyle benzer suçlamalarla Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde de yargılandığı hatırlatıldı. Her iki dava dosyasının birleştirilerek ceza tayin edilmesi gerektiği belirtildi. FETÖ üyeliği suçundan hapis cezası alan sanıklar Erkay Uzun, Seyit Aydın Öztaban ve Yunus Şahin hakkındaki mahkumiyet kararları da eksik inceleme sebebiyle bozuldu.

Yasa dışı dinleme için telefon ürettiler

Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığının ihtiyacı kapsamında üretilmeye başlanan “MİLCEP-K1” kriptolu telefonların ardından herhangi bir talep bulunmadı. Ancak, TÜBİTAK’taki FETÖ mensupları 2011 yılında “MİLCEP-K2” kriptolu cep telefonlarını geliştirmeye başladı. Bahsi geçen telefonların üretimlerinin tamamlanması sonrası hiçbir güvenlik, emniyet veye sertifikasyon testine tutulmadan ve ihale sürecinden geçmeden Aralık 2012’de üst düzey devlet erkanının kullanımına sunuldu. Telefonların üretiminde yer alan kişiler tarafından IMEI numaraları ve şifreleme anahtarları da TİB’de görevli örgüt üyelerine iletildi. Bunun üzerine üst düzey devlet görevlilerinin MİLCEP-K2 cep telefonlarıyla yaptığı görüşmeler, FETÖ tarafından hukuka aykırı şekilde dinlenildi.

Cumhurbaşkanının da aralarında bulunduğu birçok isim dinlendi

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinin gerekçeli kararına göre, dinlenen isimler arasında o dönem başbakanlık görevinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birçok bakan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Necdet Özel de bulunuyor.

MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Genelkurmay’a tahsisli kriptolu diğer telefonların da müteaddit defalar dinlendiği kaydedilen kararda, “Böyle bir telefon ancak örgütün amacı doğrultusunda dinlemeye matuf olarak üretilmiş.” tespiti yer aldı.

Ayrıca kararda, söz konusu dinlemelerin, 17/25 Aralık operasyonları olarak kayıtlara geçen 2013’teki FETÖ‘nün yargı ve emniyet teşkilatındaki elemanlarıyla hükümeti düşürme girişiminin hemen öncesinde başladığı ve 16 Eylül 2013-31 Aralık 2013 aralığında gerçekleştiğine işaret edildi.

Sır niteliğindeki bilgilerin temin edilmesi halinde bunun casusluk kastının varlığı için kabul edilebilir olduğuna işaret edilen Yargıtay 3. Ceza Dairesinin kararında ise şu tespit yer alıyor:

“Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Milli Güvenlik Kurulu’nda görevli bulunan bakanlar ve kuvvet komutanlarının milli güvenlikle ilgili gerçekleştirdikleri faaliyetler dolayısıyla dinlenilmeleri, devlet sırrı kabul edilebilecek bilgiler bakımından siyasi casusluk kapsamında değerlendirilmelidir. Öğretide de kabul edildiği gibi casusluk amacı ile bilginin temin edilmesi suçun oluşumu için yeterlidir. Başka bir ülkeye veya yapıya vermek zorunlu değildir.”

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

Kategoriler