Anasayfa » Yarbay Ali Tatar’ı intihara sürükleyen savcıda ByLock çıktı
FETÖ'de Bugün

Yarbay Ali Tatar’ı intihara sürükleyen savcıda ByLock çıktı

“Amirallere Suikast” soruşturmasında Yarbay Ali Tatar’ı intihara sürükleyen savcı Süleyman Pehlivan’ın ByLock kullandığı ortaya çıktı.

FETÖ’nün kumpaslarından “Amirallere Suikast” soruşturmasında, hakkında ikinci kez gözaltı kararı vererek Yarbay Ali Tatar’ın intiharına neden olan ve Balyoz soruşturmasında da koordinatör savcı olarak görev yapan eski Yargıtay Üyesi Süleyman Pehlivan hakkında fezleke hazırlandı.

Fezlekede, Pehlivan’ın, 2010 referandumu sonrası oluşturulan HSYK’da, Yargıtay’a seçilecekler arasında bulunduğu kaydedildi. Pehlivan’ın, “Amirallere Suikast” ve “Balyoz” soruşturmalarının yanı sıra Yargıtay Üyeliği döneminde de örgütün talimatları doğrultusunda hareket ettiği belirtildi.

Süleyman Pehlivan’ın ByLock kullanıcısı olduğu, çocuklarının eğitimiyle de FETÖ eğitim birimi sorumlusunun ilgilendiği ifade edildi.

FETÖ’cü olmayanlara kumpas kurdular

Ankara Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tamöz tarafından hazırlanarak iddianameye dönüştürülmesi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen fezlekede, FETÖ’nün yargı yapılanması hakkında detaylı bilgiler yer aldı.

Fezlekede, FETÖ’nün amaçları doğrultusunda ordu, bürokrasi, emniyet ve yargı gibi kamu kurumlarını ele geçirmek için kendilerine engel olacaklarını düşündüğü diğer personelleri sistem dışına çıkarıp kendi mensuplarını bu makamlara getirdiğine yer verildi.

Ayrıca fezlekede, FETÖ yargı yapılanmasının “Askeri Casusluk”, “Balyoz”, “Amirallere Suikast”, “Ergenekon” gibi proje soruşturmalar ürettiği anlatıldı. FETÖ’nün proje soruşturmalarından “Balyoz” ve “Amirallere Suikast” dosyalarında görev yaptığı vurgulanan Süleyman Pehlivan hakkındaki bazı iddialara yer verildi.

Savcının çocuklarıyla FETÖ’nün eğitim birimi ilgilendi

FETÖ Yargı yapılanması eğitim biriminde görev aldığını belirten eski Anayasa Mahkemesi Raportörü Recep Ünal’ın Pehlivan ile ilgili fezlekede şu itirafları yer aldı:

“Örgütün yargı içerisinde bir eğitim birimi vardır. Bildiğim kadarıyla bu birim bazı büyükşehirlerdeki yargı mensuplarının çocuklarının eğitimi ile ilgili işlemlerini takip eder. Bir dönem ben de eğitim biriminde görev aldım. Velilerden arasında Yargıtay Üyesi Mustafa Akkuş, Yargıtay Üyesi Reşat Taşdelen, Yargıtay Üyesi Mahmut Kış, Danıştay Üyesi Vahit Bektaş, Yargıtay Savcısı Ramazan Doğan, Yargıtay Savcısı Burhan Gelgör, Danıştay Üyesi Kasım Davas, Yargıtay Üyesi Süleyman Pehlivan, Yargıtay Üyesi Mehmet Murat Yönder ve Yargıtay Üyesi İdris Asan da vardı. Bu kişilerle de çocukları nedeniyle tanışmıştım.”

Fezlekede, FETÖ yapılanması içerisinde yer alan Pehlivan’ın, 2010’daki HSYK döneminde yüksek mahkemelere gönderilecek örgüt üyelerinin belirlendiği ev toplantılarında Yargıtay’a gönderilmesinin kararlaştırıldığı ifade edildi.

Yargıtay Üyesi olduğu dönemde de ByLock kullandı

Fezlekede, ByLock isimli şifreli haberleşme programı kullanan Süleyman Pehlivan’ın, 129 bin 862 satırlık ByLock listesinde 90 bin 265. satırda kaydının olduğu belirtilip “Yüksek mahkemede (Yargıtay) görev yaptığı esnada da örgüt adına hareket ettiği görülmektedir.” denildi.

Kaynak: Habertürk

Kategoriler