Anasayfa » VIP helikopter pilotu ihanet gecesini anlattı
FETÖ'de Bugün

VIP helikopter pilotu ihanet gecesini anlattı

FETÖ’nün darbe girişimi soruşturmasında tutuklanan VIP helikopteri pilotu Zafer Dolu’nun itirafları, 15 Temmuz ihanetini bir kez daha gözler önüne serdi. Dolu, o gece cuntacı Albay Uğur Kapan’ın talimatıyla ve Albay Halil Gül’ün öncülüğünde Kara Harp Okulu’ndan tam teçhizatlı askeri öğrencileri Genelkurmay Başkanlığı’na taşıdığını anlattı:

  • Sayın Cumhurbaşkanımız’ın, Başbakanımız’ın ve Genelkurmay Başkanımız’ın VIP pilotluğunu yapıyorum. Aynı zamanda arama kurtarma ve ambulans pilotuyum. 15 Temmuz sabahından cumartesi sabaha kadar nöbetçiydim. Akşam 20.00 gibi harekât merkezinden arandım. Derhal mesaiye gittim. Odada tulumumu giydiğim esnada içeri Binbaşı Rıza Akıncı girdi.
  • Genelkurmay Başkanımız’ın emri ile helikopteri derhal Akıncı’ya götürmemizin emredildiğini söyledi. Hemen Akıncı’ya gittik. Orada 9-10 helikopteri park etmiş şekilde bulduk. Uğur Kapan albayım hepimizi topladı. Herkesin motor susturmasını istedi. Bize ‘Hepiniz telefonlarınızı sessize alacaksınız. Sadece benim telefonum açık kalacak. Bu dakikadan itibaren görev komutanı benim’ dedi.
  • Biraz sonra Albay Halil Gül geldi. Genelkurmay Başkanı ve Genelkurmay İkinci Başkanı’nı Akıncı’ya getirdiğini söyledi. Akıncı Üssü’ndeyken Albay Kapan, bir Sikorsky ve iki Cougar’ın Kara Harp Okulu’ndan Genelkurmay Başkanlığı’na görev icra edeceğini söyledi. 3 helikopterle Kara Harp Okulu’na indik. Buradan 15’erli öğrenci gruplarını alıp havalandık. Genelkurmay’a 2 kez askeri öğrenci getirdik. Havadayken Genelkurmay Başkanlığı’na bir saldırı olduğunu, destek kuvvet gönderildiğini düşündüm.
  • Ancak ikinci uçuşta etrafta bayrak sallayan halkı gördüğümde ihaneti anladım. Tekrar uçtuğumuzda helikopterde bir anormallik var kaza olabilir deyip Güvercinlik’e indim. Odama gittim. Arkamdan Rıza Akıncı da geldi. Rıza bu hainlerle beraber mi değil mi bilmiyorum. Hipertansiyonum var. Şoku atlatayım biraz dinleneyim derken bir bomba patladı ve elektrikler kesildi. Binaya da atabilirler korkusuyla helikoptere girdim.
  • Biraz zaman geçti. Ardından yerden ateş gelmeye başladı. Cougar tekerlekli bir araç olduğu için rule taksi yaptık. Önümüze çıkan insanları da ölmesinler diye aldık. Aldıklarımızdan biri de Kara Havacılık Kurmay Başkanı Mehmet Şahin’di. Oradan Akıncı’ya uçtuk.
  • Ekip ‘Ne yapacağız’ diye toplantı yaparken, gizlice helikoptere gidip sivil kıyafetlerimi giyindim. Ormanlık bölgeden hızlıca kaçtım. Lojmandaki evime geçtim. Gelir gelmez Alper Gider binbaşıyı aradım. ‘Kara Havacılık karargâhına gel. Savcı burada. Her şeyi anlat’ dedi. Sonra duş alıp kahvaltı yaptım. Durumu eşime ve oğluma anlattım. Ardından gidip teslim oldum. Benim bunlarla alakam yok. Ben vatansever bir subayım.”

Kaynak: Sabah

Kategoriler