Anasayfa » Türkiye Maarif Vakfı 15 Temmuz paneli düzenledi
FETÖ'de Bugün

Türkiye Maarif Vakfı 15 Temmuz paneli düzenledi

turkiye-maarif-vakfi-facebok
Türkiye Maarif Vakfı

Türkiye Maarif Vakfı (TMV) İstanbul’da “12. Ülke Temsilcileri İstişare Toplantısı” düzenledi. 7 Temmuz’da sona erecek olan toplantıda, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) hakkında önemli açıklamalar yapıldı. Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin akabinde hükûmetin, yurt içi ve dışında FETÖ ile mücadele başlattığını ifade etti. Türkiye Maarif Vakfı’nın da FETÖ ile mücadelede önemli bir yeri olduğuna değinen Akgün, yurt dışındaki FETÖ iltisaklı okulların zararlarını ilgili ülkelere anlattığını ve bunların kapatılmasında ciddi mesafe kat ettiğini söyledi. Vakfın, 6 Temmuz’da düzenlediği 15 Temmuz Paneli’nin moderatörlüğünü araştırmacı yazar İhsan Aktaş’ın üstlenirken, panele konuk olarak Avukat Hüseyin Aydın ve gazeteci yazar Nedim Şener katıldı.

turkiye-maarif-vakfi-facebok
Türkiye Maarif Vakfı

Türkiye Maarif Vakfı sayesinde 234 FETÖ okulu devredildi

Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, bugüne kadar kapatılan FETÖ iltisaklı okullar hakkındaki son istatistikleri paylaştı. Akgün, 20 ülkede 234 FETÖ iltisaklı okulun kapatıldığını ve Türkiye Maarif Vakfı’na devredilmesini sağladıklarını belirtti. Akgün, bazı ülkelerin bu girişimler sonucu ikna olup okulları kapattığını ve faaliyetlerini sonlandırdığını kaydetti. Ayrıca, bazı ülkelerin bu okullardaki yöneticilerin görevine son verip kendi eğitim bakanlıklarına bağlı olacak şekilde okulları kamulaştırdığını aktardı.

Birol Akgün, FETÖ’nün yurt dışındaki eğitim faaliyetlerini engellemek ve sonlandırmak için vakıf olarak gösterdikleri gayrete değindi. Akgün, şu ifadeleri kullandı:

“15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra dünyada birçok ülke FETÖ okullarına yönelik farklı stratejiler geliştirdi. Bazı ülkeler FETÖ iltisaklı okulları devletleştirdi, bazıları kapattı, bazıları da 3. kişilere devretti, bazı ülkeler ise bu okulların Türkiye Maarif Vakfına devrini gerçekleştirdi. Batı dışında kalan ülkelerin yaklaşık olarak dörtte üçünde FETÖ iltisaklı okullara müdahalede bulunuldu.”

Nedim Şener ve Birol Akgün açıklamalar yaptı

Akgün’ün konuşmasının ardından paneli başlatan İhsan Aktaş, FETÖ’nün gerçek yüzünü Hrant Dink cinayetinde gösterdiğini, 15 Temmuz darbe girişimiyle de artık tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde terör örgütü olduklarını ispatladıklarını anlattı. Yargının 15 Temmuz’dan hemen sonra risk alarak mücadele ettiğini dile getiren Aktaş darbeye gösterilen refleksin yavaş yavaş azaldığını vurguladı.

Aktaş’ın ardından gazeteci Nedim Şener konuşma yaptı. Şener, 

“FETÖ, yalan ve iftira üzerine kurulu bir örgüt olması nedeniyle son derece tehlikeli bir yapıya sahip. Türkiye Maarif Vakfı olarak sahada sizler bu durumu daha iyi tecrübe ediyorsunuz. Bundan beş yıl önce söylenemeyecek, yapılamayacak olaylar artık gündeme geldi. FETÖ’cülere mağduriyet kılıfı uyduramayan siyasetçiler, Kanun Hükmünde Kararnameler ve terörle mücadele kanunu üzerinden dünyada PR çalışması yapıyorlar.” dedi.

turkiye-maarif-vakfi-facebok
Türkiye Maarif Vakfı

Şener, örgütle mücadeledeki problemli alanları ortaya dökerek şu ifadeleri kullandı:

“İçeriden bazı isimler üzerinden yargıya mesaj vermeye çalışıyorlar. Demokrasi kılıfıyla terör örgütlerinin savunuculuğunu yapıyorlar. Askeri öğrenciler üzerinden kamuoyu oluşturmaya çalışıyorlar. FETÖ’nün yaptığı da budur. Mesela Stockholm’de önemsiz bir dernek kurarak küçük küçük damlalarla bir deniz oluşturacaklarını biliyorlar. Biz maalesef bunu yapamıyoruz.”

Örgüt mensuplarının manipülasyon yapmada usta olduklarını dile getiren Nedim Şener,

“En az onlar kadar uyanık olmalıyız. Darbe girişiminden bugüne kendi kendime soruyorum, FETÖ ile ilgili bir şey yapmadıysam o günü boş geçirmiş sayıyorum. Üzerinde güneşin batmadığı bir terör örgütünden bahsediyoruz. Her gün özellikle Türkiye ile uğraşıyorlar. Aynı yalanı günlerce tekrarlıyorlar. Her kılığa giriyorlar ve algı çalışmaları yapıyorlar.” dedi.

 

Kategoriler