Anasayfa » Turgut Özal Suikastı
Cinayetler

Turgut Özal Suikastı

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın suikastla öldürülmüş olabileceği ile ilgili soruşturmayı yürüten savcı Kemal Çetin ve Özal'ın zehirlenmesine ilişkin raporu hazırlayan Adli Tıp Kurumu Başkanı Haluk İnce'nin Fethullahçı Terör Örgütü üyesi olduklarının ortaya çıkması, Özal'ın ölümünde FETÖ ihtimalini gündeme getirdi.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal 17 Nisan 1993 günü rahatsızlanarak hayatını kaybetti. Turgut Özal’ın zehirlendiği yönünde kuvvetli şüpheler bulunurken 15 Temmuz’dan sonra “FETÖ’cü” kimlikleri deşifre olan isimler delilleri karartma konusunda olağanüstü gayret gösterdi. Ortaya çıkan bulgular, Özal’ın ölümünün FETÖ tarafından işlenmiş bir suikast olduğuna işaret ediyor.

Suikastı karartma girişimi

GATA’ya götürülen Özal’ın naaşı, nöbetçi Tabip Binbaşı Mustafa Sarsılmaz tarafından teslim alındı. FETÖ’nün çekirdek kadrosunda yer alan ve 15 Temmuz’dan sonra firar eden dönemin Tabip Binbaşısı Mustafa Sarsılmaz, Özal suikastını nasıl kararttı?

  • İlk olarak vücut boşluğuna kimyasal madde enjekte ederek yıllar sonra Özal’ın zehirlenip zehirlenmediğinin araştırılmasının önüne geçti.
  • Öte yandan Özal’ın gerçek ölüm sebebinin ortaya çıkmaması için de saç teli örneği alınmadan defnedilmesini sağladı.

Nitekim 2010 yılında başlatılan soruşturma üzerine Özal’ın kabri açıldı ve otopsi yapıldı. Hâlen FETÖ üyeliğinden yargılanan dönemin Adli Tıp Kurumu Başkanı Haluk İnce, “Zehir var ama zehirlenme yok.” skandal açıklamasıyla suikastı karartma faaliyetini sürdürdü.

Hedef saptırma taktiği

Kamuoyunun baskıları dolayısıyla suikastı karartma konusunda zorluk yaşan örgüt, taktik değiştirdi. Özal’ın ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten FETÖ tutuklusu savcı Kemal Çetin, merhum Cumhurbaşkanının “Ergenekon” tarafından zehirlendiğini iddia etti. FETÖ’cü savcı ayrıca Semra Özal ile Ahmet Özal’ı da iki yıl boyunca dinleyerek Özal ailesini kontrol altında tutmaya çalıştı.

Turgut Özal’a beddua etti

1991 yılında Sızıntı dergisinde Fetullah Gülen’in “Milletin Yolunu Kesen Kanlı Kabus” başlıklı yazısı yayımlandı. FETÖ elebaşı bu yazıda “Bundan sonra kopacak kıyamet senin kıyametin olacak. Ölüp ölüp dirilecek ve ‘Keşke ben de toprak olsaydım.’ deyip inleyeceksin.” sözleriyle Özal’a beddua etti.

Sağlık Bakanı da şahit oldu

Özal döneminin Sağlık Bakanı Halil Şıvgın da FETÖ’ye işaret etti:

“Rahmetli Özal’ın vefatından birkaç gün sonra Şerif Ali Tekalan ile karşılaştım. Onunla konuşuyoruz, ben üzüntülerimi anlatıyorum, ‘Kafasında büyük projeler vardı, çok büyük şeyler yapacaktı Türkiye için.’ dedim. Tekalan bana ‘Sayın bakan sen ne diyorsun ya iyi ki öldü. Yapacak bir şeyi kalmamıştı.’ dedi. Demek ki niyetleri buymuş, bana sonra benzer cümleleri Fetullah Gülen’in de sarf ettiğini söylediler.”

FETÖ tarafından zehirlendi

Turgut Özal son yurt dışı gezisini 3 Nisan 1993 günü gerçekleştirdi. 12 günlük Orta Asya gezisi esnasında Özal, FETÖ’nün okul görünümlü karargâhlarını da ziyaret etti. Özal’a bu ziyaretlerde hâlen FETÖ firarisi olan, Fatih Üniversitesinin eski Rektörü Şerif Ali Tekalan da eşlik etti.

15 Nisan’da Türkiye’ye dönen Özal yalnızca iki gün sonra hayatını kaybederken ortaya çıkan deliller merhum Cumhurbaşkanının FETÖ tarafından zehirlendiğini ortaya koyuyor.

Kaynaklar:

A Haber – Zehir var, zehirlenme yok

Hürriyet – Savcı, Özal’ın eşini ve oğlunu da dinlemiş

Odatv – FETÖ Özal’a Beddua Etmiş

Habertürk – Özal döneminin Sağlık Bakanı FETÖ’ye işaret etti

Kategoriler