Anasayfa » Tuncay Opçin ‘asker abisi’ çıktı
FETÖ'de Bugün

Tuncay Opçin ‘asker abisi’ çıktı

FETÖ’nün en kilit tetikçilerinden bir tanesi olan Tuncay Opçin’in 90’lı yıllarda asker abiliği yaptığı ortaya çıktı. Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ’nün askeriye yapılanması içerisinde öğrencileri takip eden ‘abi’lerle ilgili yürütülen soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı.

Soruşturma kapsamında ifade veren Ömer G., Opçin’le 91 yılında İstanbul’da tanıştıklarını anlattı. Darbe girişimine katılan Safranbolu 125. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanı İstihkam Kurmay Albay Sedad Arıcan, Yaşar Özbek ve Oğuz Yalçın’la beraber 1991’de İstanbul’a gittiklerini söyleyen Ömer G., “İstanbul Avrupa yakasında Tuncay Opçin isimli bir şahsın evine gittik. Bu şahsın yapının kendisinden daha kıdemli ve daha eski bir elemanı olduğunu öğrendim” dedi.

Kurmay Albay ile ziyarete gelmiş

Opçin’in İstanbul’daki evine gidene kadar kendisini tanımadığını söyleyen Ömer G. bu ziyaretinde darbe girişimine katılan isimlerden Kurmay Albay Sedad Arıcan, Yaşar Özbek ve Oğuz Yalçın’ın bulunduğunu söyledi. Ömer G. ifadesinin devamında şu ifadeleri kullandı: “Sedad Arıcan, Yaşar ve Oğuz bana daha önceden tanıdıkları yapı içerisindeki askeri öğrenciler ile ilgilenen Tuncay Opçin isimli abilerinin olduğunu söylediler. Evine gittiğimizde benim Opçin’le tanışmamı istediler. Bu 3 kişi Opçin’le çok samimiydi.

“Etkili bir görevde olduğunu düşünüyorum”

Evde konuştukları sırada Opçin başka askeri öğrenciler ile ilgileniyordu. Başka grupları takip ettiğini anladım. Bu şahıs tarih bölümü okuduğunu hatırlıyorum. Daha sonradan Aksiyon dergisinde yazıları çıkmaya başladı. Bu nedenle kendisini medyadan takip ediyordum. Opçin’in askeri öğrencileri takip noktasında etkili ve yetkili birisi olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Darbeci Albay ile sır ilişki

Balyoz’da kumpas davasında da şüpheli olan ve 35 yıldan 75 yıla kadar hapsi istenen Opçin’in askeri bağlantıları ise örgütte kilit bir rol oynadığını gözler önüne seriyor. Balyoz davasının başlamasına sebep olan seminerin koordinatörlüğünü yürüttüğü belirlenen Kurmay Albay Muhammet Tanju Poshor’un Tuncay Opçin’le telefonla çok sayıda görüşme gerçekleştirdiği tespit edilmişti.

Poshor son olarak NATO’nun Kosova’da güvenliği sağlamakla yetkili barış gücü olan Kosova Force (KFOR)’da görev yaparken izin alarak darbe girişimine katılmak için Ankara’ya geldiği ortaya çıkmıştı. Darbe girişimi sonrası yaralanarak GATA’ya kaldırılan Poshor tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Kaynak: Sabah

Kategoriler