Anasayfa » TSK’daki paralel yapı soruşturmasını FETÖ’cü askeri savcı yürütmüş
FETÖ'de Bugün Özel Haber

TSK’daki paralel yapı soruşturmasını FETÖ’cü askeri savcı yürütmüş

2014 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerine sızan FETÖ mensuplarına yönelik başlatılan “paralel yapı” soruşturmasını, dönemin Genelkurmay Askeri Savcısı Kurtuluş Kaya yürütmüştü.

Genelkurmay Askeri Savcısı Kurtuluş Kaya, FETÖ ana soruşturmasını yürüten Savcı Serdar Coşkun’u makamında ziyaret etmişti. Ankara Adliyesinde gerçekleşen ve yaklaşık 2 saat süren toplantıda sivil ve askeri kanatta yürütülen FETÖ soruşturmalarıyla ilgili görüş alışverişinde bulunulmuştu.

Askeri Savcı Kurtuluş Kaya, TSK’daki FETÖ soruşturmasında “kovuşturmaya yer olmadığı” yönünde karar almıştı. Takipsizlik kararı veren Kurtuluş Kaya, TSK’daki FETÖ’cüleri şöyle kurtarmıştı:

“Şüphelilerin askeri sıfat ve görevleri nedeniyle nüfuz ettikleri belge/bilgileri tahrif ederek yalan yere usülsüz şikayette bulunduklarına ya da isnat konusu eylemler bağlamında belirli bir suç işlemek amacıyla bir araya geldiklerine, birlikte hukuk dışı hareket ettiklerine, devamlılık arz eder şekilde sistemli ve hukuk dışı bir hiyerarşik yapılanma içerisinde olduklarına dair somut, inandırıcı ve yeterli delil bulunmadığı anlaşıldığından tüm şüpheliler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.”

2014 yılında TSK’daki “paralel yapı” soruşturmasını yürüten ve takipsizlik kararı veren Kurtuluş Kaya’nın, 15 Temmuz darbe girişimine katıldığı ortaya çıktı.

Ayrıca 15 Temmuz günü, darbe girişimi öncesi MİT’ten gelen “Olağanüstü hareketlilik var.” uyarısı üzerine Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın, “Gözaltılar için hazırlık yapın.” emrini Kurtuluş Kaya’ya verdiği iddia edildi.

TSK’daki FETÖ’cülere yönelik gözaltı hazırlığı yapmakla görevlendirilen Kurtuluş Kaya’nın, darbe girişiminin başarılı olması durumunda ise Yurtta Sulh Konseyi tarafından “Sıkıyönetim Mahkemesi Başkanı” olarak atanacağı da ileri sürüldü.

Kategoriler