Anasayfa » TSK’da FETÖ temizliği: 214 gözaltı
FETÖ'de Bugün

TSK’da FETÖ temizliği: 214 gözaltı

tsk-da-feto-operasyonu

FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik dev operasyon

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki gizli yapılanmasına yönelik soruşturmalar hızla yürütülmeye devam ediliyor. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY’nin TSK içerisindeki faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik soruşturma başlatıldı. Başsavcılık tarafından İzmir merkezli 41 il ve KKTC’de başlatılan soruşturma kapsamında, aralarında muvazzaf askerlerin de yer aldığı 214 şüpheli tespit edildi. Haklarında arama kararı verilen şüphelilerin yakalanmasına yönelik TSK’da FETÖ operasyonu için düğmeye basıldı. Hakkında gözaltı kararı verilenler arasında, ilişiği kesilen bir askeri okul öğrencisinin, darbe girişimi esnasında Şehit Astsubay Ömer Halisdemir tarafından öldürülen Özel Kuvvetler Tugayı Komutanı darbeci general Semih Terzi’nin oğlu olduğu belirlendi.

TSK’da FETÖ operasyonunda 44 muvazzaf asker hakkında gözaltı

Fethullahçı Terör Örgütü’nün Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki yapılanmasına yönelik soruşturma çerçevesinde büfe/kontörlü sabit hat irtibatı tespit edilen, bir kısmı hakkında örgüt mensubu olduklarına dair itirafçı beyanı ve askeri okul mülakatlarında örgütsel kodlama tespiti bulunan 214 şüpheli hakkında gözaltı ve yakalama kararı verildi. Bu kişilerin 44’ünün muvazzaf asker ve 145’inin darbe girişimi sonrası ilişikleri kesilen askeri okul öğrencisi oldukları kaydedildi. TSK operasyonu, İzmir merkez il olmak üzere 40 ilde ve KKTC’de, sabah 06.00 sularında başladı. Şüphelilerden 1’inin albay, 1’inin yarbay, 7’sinin yüzbaşı, 7’sinin üsteğmen, 7’sinin teğmen, 41’inin astsubay ve 5’inin uzman çavuş rütbelerinde olduğu öğrenildi. Şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Semih Terzi’nin oğlu zayıf not almasına rağmen derslerden geçiyordu

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında hakkında gözaltı ve yakalama kararı verilenler arasında Semih Terzi’nin oğlu Faruk Terzi de bulunuyor. Faruk Terzi, darbe girişimi sonrası ilişiği kesilen askeri okul öğrencileri arasında yer alıyor. 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminde, Şehit Astsubay Ömer Halisdemir tarafından öldürülen Özel Kuvvetler Tugayı komutanı darbeci Tuğgeneral Semih Terzi’nin oğlu olan Faruk Terzi hakkında bir itirafçının beyanı ortaya çıktı.

tsk-da-feto-operasyonu

 

 

 

 

 

Faruk Terzi

İtirafçı, vermiş olduğu ifadesinde, aynı sınıfta olduğu Faruk Terzi’nin derslerinin kötü olduğunu fakat bütünlemeye sokulmadan derslerden geçirildiğini söyledi. İsmi öğrenilemeyen itirafçı:

“Bu toplantılara zaman zaman Serkan abi de geliyordu, geldiğinde genelde okulda sıkıntı ve sorunumuzun olup olmadığını, derslerimizin nasıl gittiğini sorup okulda kendini açık eden cemaat mensubu öğrenci ve subayların olup olmadığını soruyordu, ben şahsım adına kimseyi bilmediğimi söylüyordum.” şeklinde konuştu.

Okul tarafından korunuyordu

Bunun yanı sıra, Faruk Terzi’nin sürekli kayırıldığını, cep telefonu yakalattırmasına rağmen hakkında disiplin işlemi yapılmadığını dile getiren itirafçı:

Semih Terzi’nin oğlu olduğunu sonradan öğrendiğim Faruk Terzi’nin matematik, fizik ve temel derslerinden çok düşük derecede zayıf not almasına rağmen bütünlemeye bırakılmayarak geçiriliyordu, ayrıca cep telefonu yakalattırıyordu ceza almıyordu. Bu şahsın da FETÖ yapılanmasından olduğunu düşünüyorum, çünkü okul idaresi tarafından da korunuyordu.” ifadesinde bulundu.

KAYNAK: SABAH

 

Kategoriler