Anasayfa » Trump’ın danışmanından FETÖ itirafı
FETÖ'de Bugün

Trump’ın danışmanından FETÖ itirafı

ABD Başkanı Donald Trump’ın siyasi kampanya danışmanlığını yapan Theodore Roosevelt Malloch, Türkiye’nin makul talebi olan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesini ABD’nin yerine getirmekte başarısız olduğunu söyledi. Malloch, “Türkiye, ABD’nin yasal bir şekilde seçilmiş başkanını devirmek isteyen bir kişiye ev sahipliği yapsaydı biz onun kellesini isterdik.” dedi.

Polis Akademisi ile Uluslararası Terörizm ve Güvenlik Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “2’nci Güvenlik Sempozyumu”nun açılış konuşmacıları arasında yer alan Malloch, Türkiye ile ABD’nin uzun süredir dost ülkeler olduğunu belirten Malloch, iki ülkenin ilişkilerinde sağduyuya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin FETÖ terör örgütüyle mücadelesine değinen Malloch şunları söyledi:

“ABD, Türkiye’nin makul talebini yerine getirmekte başarısız oldu. Bu talep, FETÖ olarak bilinen terör örgütü lideri Fetullah Gülen’in iade edilmesidir. Fakat ABD’nin Adalet ve Dışişleri bakanlıkları yavaş hareket ediyor. Türkiye’nin ABD ile anlaşması var. Türkiye birçok suçluyu ABD’ye iade etti. Türkiye, ABD’nin yasal bir şekilde seçilmiş başkanını devirmek isteyen bir kişiye ev sahipliği yapsaydı biz onun kellesini isterdik. Buradaki sorun, derin devlet ve Gülen’in yardım kampanyalarıdır. Trump ve politikalarına bağlı olmayan ABD’nin önceki Ankara Büyükelçisi John Bass, ilişkilere zarar verdi. Bu dönemde, çok kötü bir süreç yaşadık.”

Kaynak: Sabah

Kategoriler