Anasayfa » Teröristbaşı Gülen’e “Keşiş Pierre” benzetmesi
FETÖ'de Bugün

Teröristbaşı Gülen’e “Keşiş Pierre” benzetmesi

ByLock’çu BDDK murakıpları hakkındaki iddianamede FETÖ elebaşı Gülen, Hristiyanları örgütleyerek Haçlı seferlerini başlatan Fransız Keşiş Pierre’e benzetildi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) kripto haberleşme programı Bylock’u kullanan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) murakıbı 21’i tutuklu 5’i firari 26 şüpheli ile iddianamede, örgüt elebaşı Fetullah Gülen’le ilgili önemli tespitler yer aldı.

İstanbul Cumhuriyet Basşavcı Vekili İsmail Uçar’ın koordinesinde hazırlanan iddianamede Fetullah Gülen’e yönelik daha önce kamuoyuna yansımayan değerlendirmeler dikkat çekti.

Haçlıları savundu

Savcılık Gülen’i, 11. yüzyılda Hristiyanları örgütleyerek Müslümanlara karşı oluşturulan Haçlı seferlerine katılmalarını sağlayan Keşiş Pierre lakaplı Fransız Pierre L’Ermite’e benzetti.

Gülen’in Haçlılar’la ilgili övgü dolu sözlerine yer verilen iddianamede, Gülen’in tıpkı Keşiş Pierre gibi Hristiyanları Müslümanlara karşı savaşa teşvik etmesine dikkat çekildi. Gülen’in ‘Batının hizmetindeyiz. Haçlılardan size zarar gelmez” diyerek Haçlı seferlerini savunmasına vurgu yapıldı.

İhanet konsili

İddianamede bu bölüm şu şekilde anlatıldı:

“Yurt dışına kaçırdığı militan kadrosuyla adeta ‘İhanet konsili’ kurup, kapı kapı dolaşarak Türk milletine ve onun bekasına düşman devşirmesi nedeniyle FETÖ elebaşı Gülen’in aslında beklenen ‘Mehdi, mesih’ değil Yüce Türk milleti ve onun temsil ettiği değerler için Keşiş Pierre’den (Pierre L’Ermite) başkası olmadığını bize göstermiştir”

PKK’ya özendiler

Örgütün sempatizanları üzerinden etkinliğini arttırıp, soruşturmaları kamuoyunda tartışılır hale getirmek için örgütsel bir tavır aldığı belirtilen iddianamede, “Bölücü terör örgütü mensupları tarafından daha önceki tarihlerde gerçekleştirilen ‘Ben de PKK’lıyım’ eylemlerinin bir benzeri olarak ‘Kendimi ihbar ediyorum’ konulu toplu dilekçe verme faaliyetlerinin gerçekleştirildiği ve kamuoyu oluşturmak için çeşitli basın açıklamaları ve protesto gösterileri düzenlendiği” ifade edildi.

Vaazlarıyla nam salmış

Keşiş Pierre Haçlı seferlerini başlatan Papa 2. Urban ile birlikte 1095 yılında Haçlı seferlerini başlatan kişi olarak biliniyor. 40 bin kişilik ilk Haçlı ordusu Keşiş Pierre’in emri altında kuzey Fransız, Alman ve daha küçük sayıda İtalyan köylülerden oluşturuldu.

Savcılık tarafından Gülen’e benzetilen Pierre, bütün batı Avrupa’yi dolaşarak Haçlı seferlerini savunan vaazlar vermesiyle nam saldı. Etkili konuşmalarıyla düzensiz halk topluluklarını örgütleyerek kendisinin başında olduğu Haçlılar seferlerine katılmalarını sağladı.

Kaynak: Haber 10

Kategoriler