Anasayfa » Tarihi davada ilk itiraf
FETÖ'de Bugün

Tarihi davada ilk itiraf

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmeye teşebbüs eden 69 sanık hakkında açılan davanın ikinci celsesi başladı. Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davaya sanıklar, taraf avukatları, müştekiler şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in eşi Hatice Halisdemir ve kardeşleri katıldı.

Tutuklu sanık Astsubay Bekir Kurt, 1 yıldır Özel Kuvvetler Komutanlığı Destek Bakım Bölümünde başçavuş olarak görev yaptığını söyledi. 15 Temmuz’da nöbetçi olduğunu anlatan Kurt, “15 Temmuz öncesinde Fetullah Gülen hareketı olarak bilinen, 15 Temmuz sonrası FETÖ olarak bilinen yapılanmayla irtibatlıydım. Örgütle çocuk yaşta tanıştım. Ortaokul sürecinde ve meslek hayatımda örgütle görüştüm. Amasya’da cemaatin dershanesine gittim. Dershane sonrası da cemaat ile irtibatım devam etti. Onlar benim asker ya da polis olmak istediğimi biliyorlardı. Bunu kullandılar diye düşünüyorum. Astsubay olduktan sonra görev aldığım yerlerde bağlı olduğum cemaat abileriyle görüşmeye başladım. Toplantılarda Fetullah Gülen’in kasetlerini izliyorduk, kitaplarını okuyorduk. Abiler genelde öğretmenlerden oluşuyordu. Onlarla sadece dini sohbetler yapıyorduk” diye konuştu.

“Etkin pişmanlıktan yararlanmak istiyorum”

Kurt, himmet adı altında örgüte para ödediğini belirterek, maaşının yüzde 5’ini geçmeyecek şekilde ödemeler yaptığını anlattı. FETÖ mensubu kişilerin terör örgütü üyesi olduğunu bilmediğini öne süren Kurt, “Sadece hizmet hareketi, cemaat yapılanması olduğunu sanıyordum. Şüphelenseydim onlarla bağım olmazdı. Bizi kullanmışlar, aldatmışlar, hain, sinsi emellerine alet etmişler. Bunların ne kadar sinsi olduğunu göremediğim için çok pişmanım. Darbe girişiminde görev almadım. Ama bu yapıyla daha önceden görüştüğüm için ve sinsi emellerini görmediğim için pişmanım. Etkin pişmanlıktan yararlanmak istiyorum. 16 Temmuz sabahı darbenin cemaat tarafından yapılmak istendiğini anladım. Gözaltına alındıktan sonra bildiklerimi anlatmazsam onların tarafında olacağımı düşündüm. O yüzden her şeyi samimiyetle anlattım” şeklinde konuştu.

“Nesimi ‘Bu yakınlarda senden bir subay yardım isterse yardımcı olur musun?’ diye sordu”

Kurt, kendisinden sorumlu olan cemaat abilerinden Nesimi isimli bir kişinin 11 Temmuz’da kendisini arayarak buluşmak istediğini söyleyerek, “Müsait olmadığımı, yarın görüşebileceğimizi söyledim. 12 Temmuz’da buluştuk, evime davet ettim. Evde biraz sohbet ettik. Kendisi ‘Bu yakınlarda senden bir subay yardım isterse yardımcı olur musun?’ diye sordu. Ben de kim olduğunu sorduğumda ‘O seni tanır’ dedi. Ben tekrardan ‘Nereden bizim cemaatten olduğunu anlayacağım’ diye sorduğumda, ‘Allah rızası izin senden yardım isteyecek anlarsın’ dedi” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Milliyet

Kategoriler