Anasayfa » Tahşiyeciler Kumpası
Kumpaslar

Tahşiyeciler Kumpası

Molla Muhammed olarak anılan Mehmet Doğan, Fethullah Gülen'in çeşitli fikirlerine karşı çıkışı ile bilinen bir emekli imamdır. Mehmet Doğan, özellikle dinler arası diyalog olarak adlandırılan uluslararası projelere muhalefetiyle FETÖ'nün hedefine girdi. İmzasız gelen bir mektup ile Mehmet Doğan ve Risale-i Nur Cemaati'ne operasyon yapıldı.

Mehmet Doğan, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e karşı çıkışları ile öne çıkan emekli bir imam. Dinler arası diyalog projesine muhalefet eden Doğan, FETÖ’nün hedefine girdi. İmzasız gelen bir mektup ile Doğan ve cemaatine operasyon yapıldı. 

Tahşiyeciler ismiyle kamuoyunda bilinen cemaat, Taşhiye yayınlarının sahibi olan Risale-i Nur cemaati. Cemaatin lideri 66 yaşındaki Mehmet Doğan, Fethullah Gülen’in dinler arası diyalog arayışına muhalefetiyle biliniyor.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, 6 Nisan 2009 tarihinde gerçekleştirdiği konuşmasında ilk kez “Tahşiyeciler” ifadesini kullandı. Gülen’den iki gün sonra 8 Nisan 2009 tarihinde Zaman gazetesinde “Tahşiye diye bir şey icat edebilirler.” ifadelerinin geçtiği haber yapıldı.

Kamuoyunu yönlendirme 

Zaman gazetesindeki haberden yalnızca bir gün sonra 9 Nisan 2009 tarihinde Samanyolu TV’de yayımlanan “Tek Türkiye” dizisinde Tahşiyeciler grubu hedef gösterildi. Tek Türkiye dizisinin 22 Nisan 2009 tarihli bölümünde de yine “Tahşiye” konusuna yer verildi.

tek-türkiye-dizisi-resmi
STV’de yayımlanan FETÖ’nün operasyonel dizisi.

Kumpası kuran FETÖ’cü polis

24 Nisan 2009 günü FETÖ’cü polis müdürü Ali Fuat Yılmazer Tahşiyeciler üzerine bir rapor kaleme aldı. Ergenekon ve Balyoz operasyonlarının mimarlarından Yılmazer, Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında tutuklandı.

506021
İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube’nin eski FETÖ’cü Müdürü Ali Fuat Yılmazer

Polislerin çelişkili ifadeleri

Operasyonda 3 adet el bombası bulunduğu duyuruldu. Ancak bombanın bulunuş anını polislerden başka kimse görmedi. Bombanın bulunuş anına ilişkin kamera görüntüsünün mevcut olmadığı söylendi. Polis kamerası ise şüpheli şekilde bombaların bulunmasından sonra çekim yaptı. Bulunan bombalarda davada yargılanan 50 sanıktan hiçbirinin parmak izi çıkmadı.

Üç bombanın üzerinde bulunan parmak izleri aramayı yapan polislere ait çıktı. Aramayı yapan polislerin ifadelerinde, bombaların bulunuş anıyla ilgili çelişkiler mevcut.

1435215192818

Polis memuru Kadir Gümüş: “Arama sırasında benim elimde eldiven vardı, diğer arkadaşlarda da vardı. Ben aramayı eldivenle yaptım ama ancak arama sırasında eldiven yırtılmış olabilir, tam olarak hatırlamıyorum.”

Polis memuru Cemal Aslan: “Aramada eldiven kullandım, ancak aramalar sırasında kullandığımız ameliyat eldiveni bir süre sonra yıpranmaktadır, bu yüzden bir süre sonra çıkarmış olabilirim.”

Ayrıca Tahşiyeciler’e yapılan baskınlarda ele geçirilen bomba ile Zir Vadisi’nde yapılan kazılarda çıkan sis bombasının seri numaralarının aynı olduğu tespit edildi. Ergenekon ve El Kaide gibi farklı gruplarla ilgili yapılan operasyonlarda aynı bombanın iki defa bulunması şok etkisi yarattı.

yanlislikla-mahkemed-c509acff5b8555142f8b

Zaman gazetesi Tahşiyecileri karaladı

Fetullah Gülen’in işaretiyle harekete geçen Zaman gazetesi, dosyada Taşhiyeciler grubu olarak geçen Risale-i nur cemaatinin El Kaide ile bağlantılı olduğuna ilişkin çok sayıda haber yaptı.

zaman-tahsiye-
Zaman, 27 Aralık 2014 tarihli “Tahşiyeciler-El Kaide bağlantısını MİT raporları deşifre ediyor” başlıklı haberleri.

Senaristten “Karanlık Kurul” itirafı

Tahşiyecilere yönelik kumpas operasyonu kapsamında gözaltına alınan Tek Türkiye dizisinin senaristi, “Dizideki karanlık kurul senaryosunu biz yazmadık. O bölümler yazılı olarak geldi.” diye konuştu.

senaristler-karanlik_6264

FETÖ’cü polis müdürü Bayram Özbek STV dizilerinde senaristlik yaptığını bizzat kendi sitesinde itiraf etti. Soruşturmanın başladığını öğrendikten sonra hemen sitesini kapattı.

1442700326993

“Fethullah Gülen’i seviyor musun?” sorusu

Tahşiye Yayınevi çalışanı Abdulhak Akkuş, gözaltına bulunduğu sırada polislerin ‘Gülen’i seviyor musun?’ diye sorduklarını, kendisinin de ‘İsrail ile işbirliği yapanları sevmem’ diye cevap verdiğini belirtti. Akkuş ayrıca verdiği cevaptan sonra kendisine fiziksel şiddet uygulandığını söyledi.

zaman-a-abone-ol-ve-para-ver

Kumpasın FETÖ’cü isimleri

Tufan Ergüder Tahşiyeciler operasyonunu yürüten iki polis müdüründen biri. Ergenekon ve Balyoz operasyonlarını da başından itibaren yürüttü. 14 Aralık 2014 tarihinde FETÖ operasyonunda gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

eski-emniyet-muduru-tufan-erguder-tahliye-oldu-7741284_x_8267_o
İstanbul Terörle Mücadele Şube’nin FETÖ’cü Eski Müdürü Tufan Ergüder

Tahşiyeciler operasyonunu yürüten diğer polis müdürü Mutlu Ekizoğlu da Odatv, Şike, Ergenekon ve Balyoz operasyonlarını yöneten ekibin beyin takımı arasında yer aldı. FETÖ mensubu olan Ekizoğlu 2015 yılında meslekten ihraç edildi.

ekizoglu_nun_kini_sonunu_getirdi_h68200_7ed3c
Tahşiyeciler soruşturmasını yöneten Organize Suçlarla Mücadele Şube’nin FETÖ’cü Eski Müdür Mutlu Ekizoğlu

 

Tahşiyeciler operasyonunun kronolojisi

06.04.2009: Fethullah Gülen ilk kez 06.04.2009 tarihinde ‘Tahşiyeciler’ adını kullandı.

08.04.2009: Zaman gazetesinde “Tahşiye diye bir şey icat edebilirler.” ifadelerinin geçtiği haber yapıldı.

09.04.2009: Samanyolu TV’de yayımlanan “Tek Türkiye” dizisinde Tahşiyeciler grubu hedef gösterildi.

22.04.2009: Tek Türkiye adlı dizide yeniden Tahşiye konusu işlendi.

24.04.2009: İstanbul Emniyet Müdürlüğüne operasyonu başlatan imzasız mektup geldi.

26.05.2009: Nuh Gönültaş “Tahşiyeciler deşifre oldu, başka isim bulmalıyız.” yazısı yazdı.

06.05.2009: Terörle Mücadele Şubesi’nin talebiyle adli teknik takip başlatıldı.

04.11.2009: Örgütün ismi El Kaide terör örgütü olarak değiştirildi.

22.01.2010: 16 ilde eş zamanlı operasyon yapıldı. 122 kişi gözaltına alındı.

KAYNAKLAR:

Sabah – Fethullah Gülen’i ilk kez açığa düşüren o vaaz

Türkiye – Sana yalan söylüyorlar şakirt!

Cumhuriyet – ‘Tahşiyeciler’ operasyonu böyle duyurulmuştu

Akşam – ‘Karanlık Kurul‘u yazıp bize verdiler

Kategoriler