Anasayfa » Sözcü gazetesinin sahibi hakkında iddianame
FETÖ'de Bugün

Sözcü gazetesinin sahibi hakkında iddianame

Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay hakkında “FETÖ yöneticiliği” suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca Sözcü gazetesi sahibi Burak Akbay’ın da aralarında bulunduğu 4 isim hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Gazetenin sahibi Burak Akbay hakkında “silahlı terör örgütü yönetmek” ve “terör örgüt propagandası” yapmak; Gökmen Ulu, Mediha Olgun ve Yonca Yücekaleli hakkında ise “silahlı terör örgütüne yardım etmek” suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

Burak Akbay’ın bir numaralı şüpheli olduğu iddianame değerlendirilmek üzere mahkemeye gönderildi.

Manşetler polislerden geldi

İddianamede, FETÖ’nün medya yapılanmasına yer verilirken örgüt mensuplarının Sözcü gazetesine nasıl haber servis ettikleri de detaylarıyla sıralandı. İddianamede, gazetenin manşetlerindeki gerçek dışı bilgilerin FETÖ’cü polisler tarafından gazete yöneticilerine iletildiğine yer verildi.

‘Fuat Avni’ye ilgi

İddianamede, 17 Aralık darbe girişimi sürecinde Sözcü gazetesinin sosyal medya hesaplarından “Fuat Avni” hesabı başta olmak üzere FETÖ’cülerin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımların yayıldığı ve “Fuat Avni” hesabının sıklıkla haberleştirildiği ifade edildi.

Banka hesaplarında şüpheli hareketlilik

İddianamede gazetenin sahibi Burak Akbay’ın banka hesaplarındaki para hareketleri de analiz edildi ve şüpheli para hareketleri bulunduğu belirtildi. İddianamede ayrıca tanık beyanlarına da yer verildi. Tanıkların, Sözcü’nün FETÖ tarafından kurulduğu ya da kullanıldığı tezini işlemeleri dikkat çekti.

Örgüt tarafından kuruldu

İddianamede, örgütün son derece sınırlı kişilerin bileceği bir gizlilik içerisinde ileride kullanılma ihtimaline binaen şüpheli Burak Akbay aracılığıyla gazeteyi kurdurduğu, örgütün düşünce yapısını benimsemeyen yazar kadrosuna imkan tanıyarak gazetede bir araya getirdiği ancak özellikle FETÖ’nün silahlı terör örgütü olduğunun anlaşılmasından sonra gazetenin örgüt amaçları çerçevesinde faaliyete giriştiği, buna yönelik eylemlerde bulunduğu belirtildi.

Kaynak: Sabah

Kategoriler