Anasayfa » Sözcü gazetesinin sahibi FETÖ evlerinde yetişmiş
FETÖ'de Bugün

Sözcü gazetesinin sahibi FETÖ evlerinde yetişmiş

Gazeteci Fehmi Koru, Sözcü’ye yönelik “FETÖ adına suç işleme” suçu kapsamında yürütülen soruşturmada tanık sıfatıyla ifade verdi.

24 Nisan 2010 tarihli Yeni Şafak gazetesinde “Taha Kıvanç” mahlas ismiyle bir yazı kaleme alan Koru, “Burak Akbay’ın FETÖ evlerinde yetiştiği” iddiasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Burak Akbay’ın yine gazetecilik yapan babası Ertuğrul Akbay ile bir gezi sırasında sohbetimiz olmuştu. Ertuğrul Akbay, bana oğlu Burak’ın İsviçre’de cemaate (FETÖ) ait bir evde kaldığını, o sayede doğru düzgün yetiştiğini’ övgü ile anlatmıştı. Yıllar sonra Burak Akbay’ın ani bir yükseliş sergileyerek Sözcü gazetesini açması bana tuhaf gelmişti.”

Baba Ertuğrul Akbay’ın oğlunun dinine bağlı, muhafazakâr değerlere sahip biri olduğundan bahsettiğini söyleyen Koru şöyle devam etti:

“Sözcü gibi aşırı muhalif bir gazetenin patronu olmasını ben mantıklı bulmamıştım. Bu nedenle Yeni Şafak’taki yazıyı kaleme aldım. Bu yazımdan sonra Ertuğrul Akbay beni cep telefonumdan aradı. Yazıyı yazdığım için beni eleştirdi. Ben de kendisine ‘Burak Akbay kendi imzasıyla bir cevap verirse bunu gazete köşesinde yayımlayacağımı’ söyledim. Kendisinin söylediklerini yayımlamamı istedi. Ben de ‘Muhatabım sen değilsin, Burak Akbay açıklama gönderirse gönderdiği yazıyı köşeme taşırım.’ dedim. Bu yazımla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. Ben cemaatin (FETÖ) muhalefeti de kontrol altına alıp gerektiğinde hükûmete sert muhalefet yapmak için bu gazeteyi kurdurmuş olabileceğini düşündüm ve bu yazıyı kaleme aldım.”

Kaynak: Sabah

Kategoriler