Anasayfa » Sınav sorularını dağıtan FETÖ’cü hâkime 15 yıl hapis talebi
FETÖ'de Bugün

Sınav sorularını dağıtan FETÖ’cü hâkime 15 yıl hapis talebi

Hâkim adaylığı sınavına giren FETÖ mensuplarından sorumlu olan eski hâkim Fatih Hüseyin İnal ve eşi Gözde İnal hakkında 15 yıl hapis cezası talep edildi.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığının, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Pasinler Adliyesinde hâkim olarak görev yapan ve meslekten ihraç edilen Fatih Hüseyin İnal ile Erzurum Vergi Mahkemesinde üye hâkim olarak görev yapan eşi Gözde İnal hakkında başlattığı soruşturma tamamlandı.

Çift hakkında hazırlanan 63 sayfalık iddianamede, sanıkların ByLock kullanıcısı oldukları belirtilerek FETÖ mensuplarının evlenmelerinde örgüt içi evliliğe önem verdikleri belirtildi.

Örgütün, üyeleri arasındaki örgüt içi evliliği teşvik ettiği ve örgüt dışından herhangi biriyle evlenenlere karşı tavır aldığı anlatılan iddianamede, İnal çiftinin de bu şekilde evlenmelerinin örgüt üyesi olduklarını gösterdiği aktarıldı.

İddianamede ifadesine yer verilen tanıklardan E.P. beyanında, Gözde İnal’ın FETÖ yapılanmasında yer aldığını anlatarak bu kişinin hâkimlik sınavlarına hazırlanırken Kur’an-ı Kerim’e el bastırdıktan sonra sınav sorularını kendisine veren Fatih Hüseyin İnal ile evlendiğini belirtti.

Bu davada tanık olarak ifade veren ve bir başka FETÖ davasının sanığı olan Ayşe Ayhan da Gözde İnal’ın FETÖ evlerinde kaldığını aktardı.

Başka bir davanın sanığı, bu davanın tanığı Mustafa Mertsoy ise sanık Fatih Hüseyin İnal ile hâkimlik sınavını kazananlar olarak aynı evde kaldıklarını ve sanığı ilk olarak sınav bittikten sonra FETÖ’ye ait başka bir evde tanıdığını anlattı.

Fatih Hüseyin İnal ile aynı dönem hâkim adaylığı yaptığını belirten Mertsoy, şunları ifade etti:

“Fatih Hüseyin İnal FETÖ’ye ait başka bir evde kalıyordu ve örgüt içerisinde ‘ser murakıp’ olarak adlandırılan, hâkim adaylığı sınavına girecek adaylardan sorumluydu. Hâkim adaylığına başladıktan sonra Fatih Hüseyin’in söylemesi üzerine kendi adıma bir ev kiralayarak örgüte tahsis ettirdim. Bu evin kirasını ben ödemedim ancak kira sözleşmesini ben yaptım. Evin kira ücretini Fatih Hüseyin bana elden veriyordu. Beni Muhammet Ali Akgün ile Fatih Hüseyin tanıştırdı. Fatih Hüseyin bana Muhammet Ali’nin örgütten ayrılmayı düşündüğünü ve memleketine gittiğini, kendisini arayarak geri çağırmamı istedi.”

İddianamede, ifadelerine yer verilen “Demir” kod adlı gizli tanık kendisini FETÖ evine yerleştiren kişinin Fatih Hüseyin İnal olduğunu söyledi.

Sınav sorularını FETÖ evlerindeki öğrencilere dağıtmış

Hâkim adaylığı sınavına girecek örgüt mensuplarından sorumlu olan eski hâkim Fatih Hüseyin İnal tarafından kendilerine görev verildiğini anlatan Demir, şunları kaydetti:

“Fatih Hüseyin, ‘Bundan sonra siz bizim cemaatimizden çıkıp başka bir cemaat içine sızarak o cemaat içinde hayatınıza devam edeceksiniz.’ dedi. Buradaki amaç söz konusu örgüte başka cemaatlerle ilgili bizim bilgi sızdırmamızı sağlamaktı. Bu şekilde evde hâkimlik sınava hazırlananları takip eden hâkim adaylarına murakıp deniyordu. Örgüte mensup arkadaşlarımızdan bu sınava girenlerin çoğunun genel kültür sınavından 38-39 doğru yaptığını duydum. Soruları önceden Fatih Hüseyin ve başka bazı murakıplar evlerde ders çalışan örgüte mensup öğrencilere dağıtmışlardı.”

“Kutupyıldızı” kod adlı gizli tanık da Fatih Hüseyin İnal’ın kendisini örgüt evine götürdüğünü anlatarak şu ifadeleri kullandı:

“Fatih Hüseyin İnal, Fetih Suresi okutacağından bahsederek bizi başka bir odaya çağırdı. Sonrasında bize burada olanları kimseye söylemeyeceğime, burada olanları söylersem dünya ve ahiretimin perişan olması şeklinde yemin ettirdi. Yemin sonrasında Fatih Hüseyin, askeri hâkim sınavlarına ilişkin 100 kadar soru ve bu sorulara ait cevapları bize verdi. Bu sorular askeri hâkimlik sınavında birebir çıktı. Yine 2013’te idari hâkimlik sınavı açıldı. Sınavdan bir gün önce Fatih Hüseyin, yine evimize gelerek genel yetenek – genel kültüre ilişkin 100 kadar soru vererek bunlara çalışmamızı söyledi. Bu sorulardan 30 civarı soru sınavda birebir çıktı. Bu sınavda hatırladığım kadarıyla zaten 40 adet genel yetenek – genel kültür sorusu sorulmuştu. Aralık 2013’de adli hâkimlik sınavından bir gün önce yine Fatih Hüseyin evimize geldi ve soruları verdi. Fatih Hüseyin, bana üç sınavın sorularını veren şahıstır.”

İddianamede, sanıkların FETÖ üyesi olduğu ve bu örgütle bağlılığının devam ettiği belirtilerek sanıkların “FETÖ terör örgütüne üye olmak” suçundan ayrı ayrı 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapsi istendi.

Kaynak: AA

Kategoriler