Anasayfa » Silah dolabını kilitleyen polislere ‘ağırlaştırılmış müebbet’ talebi
FETÖ'de Bugün

Silah dolabını kilitleyen polislere ‘ağırlaştırılmış müebbet’ talebi

Silah depolarını kapatarak darbecilerle mücadele etmek isteyen polisleri engellemeye çalışan 3 eski emniyet mensubu hakkında istenen ceza belli oldu.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Haymana İlçe Emniyet Müdürlüğünde darbecilere direnmek isteyen polisleri engelledikleri öne sürülen eski İlçe Emniyet Müdürü Serdal Bilgin, eski Başkomiser Eyüp Sami Duran ve eski Komiser Tuncay Avcı hakkında 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve 7 eski polisin yargılandığı davanın ilk duruşmasına, tutuklu sanıklar Eyüp Sami Duran, Serdal Bilgin, Hacı Ülger, İhsan Taha Demirci, Talip Çolak ve Tuncay Avcı ile avukatları ve sanık yakınları katıldı.

ByLock kullanıcısı çıktılar

Mahkeme Başkanı Oğuz Dik; sanıklar Ülger, Demirci, Bilgin, Çolak ve davanın firari sanığı Duman’ın FETÖ’nün gizli haberleşme ağı ByLock kullandıklarına dair Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yazısının dava dosyasına eklendiğini söyledi.

Duruşmada, sanıklara ilişkin esas hakkındaki mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı Nurettin Cenikli, sanık eski polislerin, FETÖ yöneticilerinin “polislerin darbeci askerlere yardımcı olması” yönündeki talimatlarına uygun davrandıklarını, sanıklar eski emniyet müdürleri Serdal Bilgin, Eyüp Sami Duran ve Tuncay Avcı’nın da FETÖ yöneticilerinin talimatlarıyla her zaman açık bulunan silah dolabını kilitlediklerini savundu.

Darbeye direnilmesi talimatını alaya aldılar

Sanıkların darbeyi önlemek için çaba gösteren karakoldaki diğer polislerin silah almalarını engelledikleri, darbe girişimi sırasındaki hal ve tavırlarıyla ve Ankara Emniyet Müdürü’nün 2010 koduyla darbecilere direnilmesine yönelik telsiz talimatını alaycı tavırlarla hiçe saydıklarının tanık beyanlarıyla sabit olduğunu ifade eden Cumhuriyet Savcısı Cenikli, sanıklardan Hacı Ülger, Serdal Bilgin, Talip Çolak, İhsan Taha Demirci ve Seyid Ahmet Duman’ın ByLock kullanıcısı olduklarının da tespit edildiğini kaydetti.

Cumhuriyet Savcısı Cenikli, sanıklar Bilgin, Duran ve Avcı’nın, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçlarından 3’er kez ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılmalarını talep etti.

Sanıklar İhsan Taha Demirci, Hacı Ülger ve Talip Çolak’ın da “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar ayrı ayrı hapisle cezalandırılmalarını, davanın firari sanığı Seyit Ahmet Duman’ın da dosyasının ayrılmasını mütalaa eden Cumhuriyet Savcısı Cenikli, sanıklar için talep edilen cezalar dikkate alınarak tutukluluk hallerinin devamını istedi.

Kaynak: AA

Kategoriler