Anasayfa » Serginin organizatörünü e-posta yazışmaları ele verdi
FETÖ'de Bugün

Serginin organizatörünü e-posta yazışmaları ele verdi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca 19 Aralık 2016’da FETÖ’cü polis Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülen Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastına ilişkin yürütülen soruşturmanın kilit ismi organizatör Mustafa Timur Özkan’a ilişkin önemli ayrıntılar ortaya çıktı.

Soruşturma savcısı Adem Akıncı’ya yaptığı savunmalarda suçlamaları kabul etmeyen tutuklu Timur Özkan’ın dijital verilerinin incelenmesi tamamlandı. Yapılan incelemede, organizatör Özkan’ın soruşturmanın bir başka şüphelisi olan Guru Medya Yayın Grubu Başkanı tutuklu Hayreddin Aydınbaş’a gönderdiği e-postaya ulaşıldı.

5 gün önceden biliyordu

Suikasttan önce Aydınbaş ile Rusya’ya gittiği tespit edilen Özkan savunmasında, olay günü Büyükelçinin sergiye katılacağını yaklaşık 1-1,5 saat önce öğrendiğini ileri sürdü. Ancak e-posta yazışmaları Özkan’ın, Karlov’un sergiye katılacağından çok daha önce haberdar olduğunu ortaya koydu.

Şüpheli Özkan’ın, Hayreddin Aydınbaş’a 14 Aralık 2016 tarihinde gönderdiği söz konusu mailde, “Sevgili Hayreddin, insan oğlu kuş misali, Ankara’dan merhaba… Bu arada sen bizim Rusya sergisinin açılışında olabilecek misin (19 Aralık Pazartesi 18.30) Sayın Karlov da orada olacağı için hatırlatmak istedim.” ifadelerinin yer aldığı anlaşıldı.

Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un suikasta uğradığı serginin organizatörü Timur Özkan

Sergiyi erteletmiş

Organizatör Özkan, sergiye katılacak davetli listesine ilişkin “Davetiyelerin basım hususu ve sergiye davet edileceklerin listesi tamamen Büyükelçiliğin inisiyatifindeydi.” şeklinde savunma yapmıştı. Ancak Özkan’ın, Aydınbaş’’ın bildirdiği isimleri ve katılmasını istediği bazı gazetecileri de Büyükelçiliğe bizzat bildirdiği anlaşıldı.

Öte yandan 16 Aralık’ta yapılması planlanan serginin 19 Aralık’a ertelenmesine ilişkin Özkan, serginin ertelenmesi talebinin Büyükelçilikten geldiğini ileri sürmesine rağmen yazışmalara göre Özkan’ın talebi üzerine serginin ertelendiği kaydedildi.

Kaynak: Akşam

Kategoriler