Anasayfa » Şemdinli iddianamesini yönlendiren hâkime fezleke
FETÖ'de Bugün

Şemdinli iddianamesini yönlendiren hâkime fezleke

Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ı Şemdinli soruşturmasına dahil ettiren eski Yargıtay Üyesi İlhan Kaya hakkında FETÖ kapsamında fezleke düzenlendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ ile bağlantısını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın Şemdinli iddianamesini hazırlarken kendisini yönlendirdiğini söylediği eski Yargıtay Üyesi İlhan Kaya hakkında, “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan fezleke düzenleyerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tamöz’ün hazırladığı fezlekede, FETÖ’nün yargı yapılanması içerisinde İlhan Kaya’nın da yer aldığı ifade edildi.

Örgütün 2010’da Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunda (HSYK) çoğunluğu ele geçirmesinin ardından yüksek mahkemelere gönderilecek mensuplarının belirlenmesi amacıyla FETÖ mensubu HSYK üyeleri ile Mehmet Kaya ve Bülent Çiçekli’nin evinde toplantılar yaptıkları anlatılan fezlekede, burada Kaya’nın da arasında bulunduğu isimlerin Yargıtay’a gönderilmesinin kararlaştırıldığı kaydedildi.

Şemdinli olayı

Fezlekede, FETÖ’nün darbe girişiminin ardından “etkin pişmanlık” hükümlerinden yararlanmak üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına ifade veren ve sonrasında açığa alınan Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın Şemdinli soruşturması anımsatıldı.

Sarıkaya, 2005’te Van’da Cumhuriyet Savcısı olduğu dönemde, Kaya’nın da Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olduğu belirtilen fezlekede, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın FETÖ’nün askeriye yapılanmasının önünde engel olarak görüldüğü, bu nedenle Büyükanıt ve diğer askeri yetkililer ile bazı yargı mensuplarının soruşturma ile ilgileri olmadığı halde dosyaya dahil edildiği anlatıldı.

Fezlekede, bu soruşturma nedeniyle açığa alınmasından sonra FETÖ üyesi olmaktan haklarında soruşturma yapılan İlhan Kaya, eski Ankara İcra Hâkimi Burhan Yaz, eski Van KOM Şube Müdürü Mustafa Uçkan, TEM Şube Müdürü Haşim Yalçınkaya ve Sarıkaya’nın korunması için görevlendirilen Yusuf Vurur tarafından, örgüt lideri Fetullah Gülen’in talimatları doğrultusunda Sarıkaya’nın her türlü ihtiyacıyla ilgilenildiği ve düzenli para verildiği kaydedildi.

Tosun ve Göçer’in ifadeleri

Kamudan ihraç edilen ve haklarında FETÖ kapsamında soruşturma yürütülen eski HSYK Üyesi Kerim Tosun ile eski Hâkim Mustafa Göçer’in de beyanlarında, Kaya ile FETÖ yapılanması içerisinde bir araya geldiklerinden bahsettikleri bilgisine yer verilen iddianamede, örgütün yüksek yargı yapılanmasında etkin olan Ali Akın ile Mehmet Arı’nın ByLock mesajlarında, Kaya’nın, örgüt toplantılarına katılacaklar arasında olduğunu belirttiklerine vurgu yapıldı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi bakacak

Kaya hakkında FETÖ üyeliği ididasıyla düzenlenen fezleke, iddianame hazırlanması amacıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi. Eski yüksek yargı mensupları hakkında açılacak davalara ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesi bakacak. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca daireye gönderilecek fezlekeler, iddianame yerine geçecek.

Kaynak: AA

Kategoriler