Anasayfa » ‘Selam Tevhid’de kumpas davası
FETÖ'de Bugün

‘Selam Tevhid’de kumpas davası

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) kamuoyunda “Selam Tevhid” olarak bilinen soruşturmada kumpas kurduğu iddiasına ilişkin açılan davada, firari sanıklar Fetullah Gülen ve Emrullah Uslu ile eski emniyet müdürleri Yurt Atayün, Ömer Köse ve muvazzaf subayların da bulunduğu 122 kişi yargılanıyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca daha önce yürütülen ve takipsizlik kararı verilen “Sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü” soruşturmasında usulsüzlükler yapıldığı iddiaları kapsamında 22 Temmuz 2014’te operasyon yapıldı.

Aralarında eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün’ün de olduğu 11 emniyet görevlisinin tutuklandığı operasyon sonrası savcılık soruşturmayı genişletti.

Yeni deliller doğrultusunda Şubat 2015’te düzenlenen ikinci operasyonda, “terör örgütü kurmak ve yönetmek”, “kurulan örgüte üye olmak”, “terör örgütünün faaliyeti kapsamında siyasal veya askeri casusluk”, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçlarından 29 polis gözaltına alındı.

Bu operasyonda FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile kamuoyunda “Emre Uslu” olarak bilinen Emrullah Uslu hakkında da tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

Adana ve Hatay’da Ocak 2014’te MİT’e ait tırların durdurulmasının ”Selam Tevhid” dosyası kapsamında yapıldığının tespit edilmesi üzerine, 5 Nisan 2015’te başlatılan üçüncü operasyonda, aralarında yarbay ve binbaşıların da bulunduğu 19 kişi tutuklandı.

Eski cumhuriyet savcısı ve avukat Gültekin Avcı’nın da tutuklandığı soruşturmada, eski Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Kaynak: AA

Kategoriler