Anasayfa » Saklandığı menfezde yakalanan darbeci yalanları sıraladı
FETÖ'de Bugün

Saklandığı menfezde yakalanan darbeci yalanları sıraladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişiminde başarısız olunca bir menfezde saklanan darbeci Zekeriya Kuzu, “Biz kendimiz teslim olduk.” dedi.

FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin 3’ü firari, 44’ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşması devam etti.

Suikast girişimine katılan Muharebe Arama Kurtarma (MAK) ekibinden Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığında FETÖ’nün “üs imamı” olarak anılan eski Başçavuş Zekeriya Kuzu, yanlış zamanda yanlış yerde bulunmaktan başka bir suçu olmadığını savundu ve dedikodulara dayanan ifadelere göre suçlandığını iddia etti.

FETÖ’cü olduğuna dair delil olarak sunulan 1 dolarla ilgili kendisine çok ağır ithamlarda bulunulduğunu ileri süren Kuzu, bunları kesinlikle kabul etmediğini söyledi.

“Yakalanmadık, teslim olduk” yalanı

Suçlu olduğuna kesin karar verilmeden kamuoyunca karar verildiğini iddia eden Kuzu, şunları kaydetti:

“25 Temmuz’da yakalanmadık, biz kendimiz yola çıkarak teslim olduk. İlk ifademizde bulunan polis şefi 1 dolardan bahsetti. İçinde oğlumun 4 koleksiyon parası bulunan ve içlerinden biri de 1 dolar olan kimsenin kolay kolay bulamayacağı cüzdanımın yerini söyledim. Benim ifademden sonra cüzdanım söylediğim yerde bulundu. Doların seri numarası ‘F’ değil ‘B’ serisi. Ayrıca buradaki sanıkların FETÖ’nün sadık üyesi olduğu söyleniyor ancak sadece 3 kişiden 1 dolar çıkmış.”

Savcıya esnaf benzetmesi

Eskiden bakkal dükkanlarında “peşin satan”, “veresiye satan” esnafları gösteren bir resmin asıldığını belirten Kuzu, “Sayın savcı peşin satan esnaf gibi oturuyor. Yazacağını yazmış, biz kendimizi temize çıkartmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kuzu’nun bu ifadelerine tepki gösteren davanın savcısı Ali Cenk Düzgün, hem şahsına hem de iddianameye kişisel sataşma olduğu gerekçesiyle söz aldı.

Savcıdan tokat gibi yanıt

Düzgün, “Bu davanın iddianamesi Türk hukuk tarihinde yazılmış en yalın, tamamen maddi delillerle donatılmış, hemen hemen hiçbir yerinde taraflardan birinin ifadelerinden alıntı gereği duyulmadan hazırlanmış.” dedi.

Kuzu’ya, şair Baki’nin dizelerini de kullanarak “Öğüt veren hikaye anlatmaya kalkarsın, bir bakmışsın ki anlattığın hikaye efsaneye dönüşmüş. Sonra bu efsaneye kendin inanırsın.” ifadeleriyle karşılık veren Düzgün, “Bu ülkenin şerefli güvenlik güçleri seni görevinin başında değil, bir menfezde korkakça saklanırken yakaladılar.” diye konuştu.

Kaynak: Sabah

Kategoriler