Anasayfa » Sakarya’daki FETÖ davasında sanık yakınları 15 Temmuz gazilerine saldırdı
FETÖ'de Bugün

Sakarya’daki FETÖ davasında sanık yakınları 15 Temmuz gazilerine saldırdı

Sakarya’daki “15 Temmuz” davasında sanık yakınları 15 Temmuz gazilerine “Hainsiniz.” diyerek saldırdı, kadın gazileri dahi darbetmeye yeltendi.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin 86’sı tutuklu, 222 sanığın yargılandığı davada, 2 sanık “anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 56 sanık da çeşitli suçlardan değişen oranlarda hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme heyeti, davanın bir numaralı sanığı meslekten ihraç edilen 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun ile eski Merkez Komutanı Albay Ahmet Üzer’in, “anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Heyet, ayrıca 56 sanığın çeşitli suçlardan değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılmasına, 164 sanığın ise beraatine karar verdi.

Sanık yakınları ile 15 Temmuz gazileri arasında arbede

Kararın açıklanmasının ardından bazı sanık yakınları ile 15 Temmuz gazileri arasında arbede çıktı. Polis ve jandarma ekiplerinin araya girmesiyle arbede sona erdi.

Olaya ilişkin açıklama yapan 15 Temmuz gazisi Ali Kasımoğlu, mahkemenin kararını açıklamasıyla sanık yakınlarının bağırmaya başladığını söyledi.

Mahkeme çıkışında bazı sanık yakınlarının 15 Temmuz gazilerine “Hainsiniz.” diye bağırdığını dile getiren Kasımoğlu, “Sanki biz onları vurmuşuz gibi ‘hain’ yaftasını bize yapıştırmaya çalıştılar. Çıkışta aralarından birçok kişi bize saldırmaya başladı. Bayan gazilerimiz var, ona vurmaya çalıştılar, doğal olarak biz de karşılık verdik. Bizi ‘hain’ olarak addeden kişiler, vücudumuza yediğimiz mermilerin düğünde mi olduğunu düşünüyorlar acaba? Karnıma ve koluma isabet eden mermiler, kendi kendimize atılan bir mermi miydi? Nasıl bir hainliktir bu ki aileleri dahi bunun hâlâ farkında değiller.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Kategoriler