Anasayfa » RTÜK’ten FETÖ şüphelisine tazminat skandalı
FETÖ'de Bugün

RTÜK’ten FETÖ şüphelisine tazminat skandalı

RTÜK’ün, görevinden ihraç edilen bir FETÖ şüphelisine yaklaşık 60 bin lira tazminat ödediği ortaya çıktı.

Mahmut Övür Sabah gazetesindeki köşe yazısında RTÜK’teki büyük skandalı kaleme aldı. Görevinden ihraç edilen bir FETÖ şüphelisine yaklaşık 60 bin lira tazminat ödendiğini belirten Mahmut Övür, RTÜK’teki ihmaller zincirini de isim isim köşesine taşıdı.

Mahmut Övür’ün yazısının ilgili bölümü:

RTÜK’te görevli Sevriye Verbay, 16 Ağustos 2016’da yani 15 Temmuz darbesinden hemen sonra FETÖ/PDY terör örgütüyle iltisak, ilişki ve destek şüphesiyle görevinden alındı. Ancak daha önce 19 Ekim 2015’te “diğer üst kurul uzman yardımcılarıyla eşitlenmesi istemiyle” RTÜK’e başvurmuş, başvurusu da üst kurulca reddedilmişti. O da bunun üzerine “Yoksun kalınan mali, sosyal hak ve yardımların” yasal faiziyle birlikte tazmin edilmesi için Ankara 5. İdare Mahkemesi’nde iptal davası açmıştı.

Mahkeme 25 Kasım 2016’daki kararıyla iptal talebini kabul etti. Bu karar da 20 Şubat 2017’de RTÜK’e tebliğ edildi. RTÜK Hukuk Müşaviri Deniz Acar da Verbay’ın FETÖ nedeniyle atılmasını dikkate almadan kararın yerine getirilmesini İnsan Kaynakları Eğitim Daire Başkanlığından talep etti.

Normalde RTÜK’ün 30 gün içinde mahkemenin bu kararına itiraz etmesi gerekirdi. Ancak ve nedense RTÜK son günü bekledi, o gün itiraz etti. Bu arada da itiraz sonucunu beklemeden talep edilen tazminatı yani 59 bin 550 TL’yi ödedi. Hem de avukatı Hamid Kayapınar’ın hesabına. Bütün bu süreçler de RTÜK İnsan Kaynakları Daire Başkanı İnci Özkan, RTÜK Başkan Yardımcısı İlker Ilgın ve Üst Kurul Başkanı İlhan Yerlikaya’nın oluruyla yapıldı. İşin asıl ilginç yanı ise RTÜK.

Hukuk Müşaviri Ahmet Ziya Çalışkan’ın iptal kararı verilmeden önce veya sonra yaptıkları itirazda söz konusu kişinin, FETÖ/PDY terör örgütü iltisaklı, ilişkili ve şüphesi nedeniyle görevden çıkartılmış olduğunu mahkemeye bildirmemesi. Neden acaba?

RTÜK’ün kurumsallaşması ve eski hastalıklardan kurtulması için yeniden yapılanması gerekiyor. Bırakan özel TV’lere ceza yağdırmayı, 17-25 Aralık darbesinden sonra RTÜK yönetiminin özellikle FETÖ’cü Samanyolu TV dahil birçok televizyonun lisanslarının yenilenmesiyle ilgili verdiği kararlar ortada duruyor. Bu kararlara imza atan yöneticilerin birçoğu hâlâ oradaysa RTÜK’ten şikâyet etmenin anlamı var mı?

Kaynak: Sabah

Kategoriler