Anasayfa » Rahip Santoro Cinayeti
Cinayetler

Rahip Santoro Cinayeti

Santa Maria Katolik Kilisesi Rahibi Andrea Santoro Oğuzhan Akdin tarafından Trabzon’da öldürüldü.

Santa Maria Katolik Kilisesi Rahibi Andrea Santoro, 5 Şubat 2006’da Trabzon’da öldürüldü. Zanlı olarak belirtilmiş olan ve hapiste yatan 16 yaşındaki Oğuzhan Akdin’in ileri derecede miyop olmasına rağmen 40 metreden 3 isabetli atış yapmış olmasının hiç sorgulanmadığı ortaya çıktı. Dönemin Trabzon emniyet müdürü FETÖ’cü Ramazan Akyürek’di. Şu anda Hrant Dink davasından ötürü tutuklu yargılanan Akyürek’ün Santoro cinayetinde de karartma yaptığı ortaya çıktı.

Screenshot_11
Cinayetin zanlısı olarak hüküm giyen Oğuzhan Akdin

Santa Maria Katolik Kilisesi Rahibi Andrea Santoro, 5 Şubat 2006’da Oğuzhan Akdin tarafından Trabzon’da öldürüldü. 16 yaşında olan zanlı Oğuzhan Akdin 18 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

2015 yılında Santoro ailesinin şüphesi üzerine dava yeniden incelendi ve Akdin’in miyop olmasına rağmen 40 metreden 3 isabetli ateş yapmasının hiç sorgulanmadığı tespit edildi.

Screenshot_10

Santoro cinayetinin de tıpkı Hrant Dink cinayeti gibi FETÖ üyesi Ramazan Akyürek’in Trabzon Emniyet Müdürü olduğu dönemde gerçekleşmesi gözleri Santoro cinayetini kapatanların da FETÖ olduğunu ortaya çıkardı.

Screenshot_1
Dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek

Ramazan Akyürek şu anda Hrant Dink cinayetindeki rolü sebebiyle FETÖ adına kasten adam öldürmekten tutuklu şekilde yargılanıyor. Akyürek hakkında yeniden açılan Santoro dosyasından da yargı süreci başlayacak.

Screenshot_2

Hristiyan vatandaşlara yönelik saldırıların artmasında FETÖ’nün yayın organları tarafından Hristiyanlar’a karşı yürütülen sistematik karalama kampanyasının da büyük payı var. Bununla ilgili daha geniş bilgi Hristiyan’ların nasıl hedef gösterildiğini anlatan dosyada.

Kaynaklar:

Akşam – Rahip Santoro‘ya Karanlık Kurşun

Hürriyet – Vatikan Ajansından İddia: “Rahip Santoro Cinayeti Dosyası Yeniden Açılabilir”

OdaTV – Sırada Hangi Misyoner Cinayeti Var

OdaTV – İleri Miyop Katil 40 Metreden Nasıl Vurdu

Kategoriler