Anasayfa » Pamukkale Üniversitesi eski rektörü tutuklandı
FETÖ'de Bugün

Pamukkale Üniversitesi eski rektörü tutuklandı

Denizli’de eski Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağcı, çelişkili ifadeleri nedeniyle FETÖ kapsamında tutuklandı.

FETÖ’nün Pamukkale Üniversitesindeki (PAÜ) yapılanmasına yönelik açılan davanın ilk duruşmasında ara karar verildi. Aralarında PAÜ’nün eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ve eski Genel Sekreteri Kenan Çayan’ın yer aldığı 73’ü tutuklu, 115 sanık, silahlı terör örgütü üyesi olmak suçundan hakim karşısına çıktı.

Cumhuriyet savcısı, ara karar öncesi verdiği mütalaada Hüseyin Bağcı, Ahmet Çetincan, Ali Rıza Tarakçılar’ın tutuklanmasını, Osman Kulak ve Mustafa Serinken üzerindeki adli kontrol şartının devamını; Mine Yanık, Yasemin Işık Balcı, Şerife Akalın, Ali Koçyiğit ve Ali İhsan Bozkurt’un tahliyesini talep etti.

Savcının sanıklar hakkında verdiği ek beyanda, Hüseyin Bağcı’nın 2 Ağustos 2016 tarihinde Etkin Pişmanlık Yasası’ndan yararlanmak amacıyla örgütün PAÜ’deki yapılanmasının ortaya çıkarılması için beyanlarda bulunduğu ve bu beyanlar nedeniyle birçok ismin tutuklandığı belirtildi. Ancak Bağcı’nın, 9 Ağustos 2016’da verdiği dilekçesinde yanılma ve baskı altında olmasıyla nedeniyle daha önce verdiği ifadeleri kabul etmediği belirtildi. Savcı, henüz tanıkların dinlenmemiş olmaması nedeniyle Bağcı’nın tanıklar üzerinde etki edebileceği göz önünde bulundurularak tutuklanmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, savcının mütalaasına uyarak ara kararı açıkladı. Kararda, eski rektör Hüseyin Bağcı ile daha önce tahliye edilen Ahmet Çetin Can ve Ali Rıza Tarakçılar’ın tutuklanmasına hükmetti. Tutuklu Mine Yanık, Yasemin Işık Balcı, Recep Kutlubay, Şerife Akalın, Ali Koçyiğit ve Ali İhsan Bozkurt ise tahliye edildi.

Kaynak: Güneş

Kategoriler