Anasayfa » ByLock üzerinden Kırgızistan’da seçimleri takip etmişler
FETÖ'de Bugün

ByLock üzerinden Kırgızistan’da seçimleri takip etmişler

bylock-yazisma-feto-desifre

Orhan İnandı MİT tarafından yakalanmıştı

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY), Orta Asya genel sorumlusu olan Orhan İnandı‘nın ByLock yazışmalarına ulaşıldı. Kırgızistan’daki tüm FETÖ okullarından sorumlu ve örgüte bağlı Sebat Vakfı’nın da başkanı olan İnandı, Türkiye’de İçişleri Bakanlığı’nın terör arananlar listesinde yeşil kod ile aranıyordu. MİT operasyonuyla yakalanarak 5 Temmuz’da adli makamlara teslim edildikten sonra, çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Ankara Başsavcılığı, hakkında “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açmıştı. İddianamede, İnandı’nın örgütün yurt dışı yapılanması içerisinde, Kırgızistan imamı ve Orta Asya mesulü olarak yer aldığı belirtilirken, yurt dışına kaçan üst düzey örgüt mensuplarının vatandaşlık kazanmalarına ve barınmalarına da yardımcı olduğu yer almıştı. İnandı savcılıktaki ifadesinde; FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ile yüz yüze görüşmeler yaptığını, 15 Temmuz darbe girişiminin iki numaralı sivil sanığı Adil Öksüz’ü tanıdığını ve 36 yıldır örgütün içinde bulunduğunu itiraf etmişti. FETÖ‘nün Kırgızistan imamı olan İnandı’nın MİT tarafından paketlenip Türkiye’ye getirilmesi, örgüt içinde paniğe neden olmuştu.

ByLock ile üstlerine rapor vermiş

Orhan İnandı’nın, FETÖ’nün kriptolu haberleşme uygulaması ByLock’u kullandığı tespit edildi. Ardından, buradaki yazışmaları deşifre edilen İnandı’nın, örgütün üst düzey yöneticilerinden ve Türkiye imamı olan Mustafa Özcan ile 2015 yılındaki Kırgızistan genel seçimleri hakkında konuştuğu belirlendi. Örgütün yakından takip ettiği anlaşılan seçimler hakkında, İnandı’nın Özcan’a rapor verdiği görüldü. İkili arasında 10 Ekim 2015 tarihinde geçen ByLock yazışmasında şu ifadeler yer aldı:

“Abi hürmetler. Seçim bitti. İyi bir seçim geçti çok şükür. Başkanın partisi 1. oldu 38 vekil. Respublika 2. 28 vekil. 3. Kırgızistan Partisi başkana yakın parti 18 vekil. 4. Önügü Partisi 12 vekil. Bir Bol Partisi 11 vekil. Ata Meken de 8 vekil gibi net olmayan sonuçlar. Abi genelde herkesin kanaati şaibesiz güzel bir seçim geçti. Abi 4. partinin 13, 5. parti Bir Bol’un 12, 6. parti Ata Meken’in 11 vekil. Sonuçlar kesin denebilir.”

Bu yazışmaların çözülmesinden sonra, İnandı ile Özcan’ın Kırgızistan’daki seçim çalışmalarında örgüt lehine aktif rol oynadığı anlaşıldı. TEM polisinin, bu yazışmaları kendisine sorması üzerine İnandı:

“Mustafa Özcan, Özgün inşaat firmasının başkanı olmasından dolayı seçimi merak etmiş, ben de genel bilgi vermiştim. Belirtildiği gibi örgüt lehine rol alma olayı yoktur” şeklinde savunma yaptı. Kırgızistan’da farklı tarihlerde yapılan seçimlere ilişkin ise; “Cemaat olarak biz herhangi bir tarafta bulunmadık, kimseyi desteklemedik. Yeni hükumet ile ilişkileri kurarak çalışmaya devam ettik”  iddiasında bulundu.

 

Kategoriler