Anasayfa » OHAL Komisyonu FETÖ’cü derneklerin iç yüzünü deşifre etti
FETÖ'de Bugün

OHAL Komisyonu FETÖ’cü derneklerin iç yüzünü deşifre etti

ohal-komisyonu-gorev-suresi
OHAL Komisyonu

Kapatılan FETÖ’cü tüzel kişilikler raporda yer aldı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY), okul, dernek ve vakıf benzeri kuruluşlarda yapılanarak bahsi geçen yerleri örgüt lehine kullanıyordu. Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından hazırlanan bir rapor, gerçekleri gözler önüne serdi. Raporda, örgütün 15 Temmuz 2016 tarihinde darbe girişiminde bulunduğu ve Anayasanın öngördüğü düzenin ortadan kaldırılmasına teşebbüs ettiği hatırlatıldı. Sonrasında, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile örgütle iltisakı bulunan kişilerin kamudaki görevlerinden çıkartıldığı bilgisi verildi. Bunun yanı sıra, FETÖ ile bağlantısı bulunan dernek, vakıf, sendika, federasyon, konfederasyon, özel sağlık kuruluşları, özel eğitim kurumları, vakıf üniversiteleri, basın kuruluşları, yayınevleri ve dağıtım kanallarının da kapatıldığı belirtildi. OHAL Komisyonu, söz konusu kamu görevinden çıkarma, kurum ve kuruluşları kapatma işlemlerine ilişkin yapılan başvuruları değerlendirip karara bağlamak üzere kuruldu. Raporda, FETÖ’nün tüzel kişilikler üzerinden yaptığı faaliyetlerin detayları ve komisyona yapılan başvuruların örnekleri yer aldı.

OHAL Komisyonu raporu FETÖ’cü şirketlerin faaliyetlerini açığa çıkardı

OHAL Komisyonu tarafından hazırlanan rapora göre, bir şirketin FETÖ‘nün il mali yapılanması içerisinde yer aldığı, şirket adına başka bankadan kredi çekilerek destek amacıyla Bank Asya‘ya yatırıldığı, şirketin banka hesabından örgütle iltisaklı yurt dışı merkezli kuruluşa para transferi gerçekleştirildiği kaydedildi. UYAP sisteminden alınan bilgilerle incelenen şirketin resmi muhasebe kaydının yanı sıra ikinci bir muhasebe programı kullanarak terör örgütü adına toplanan paraların buraya işlendiği ve örgüte aktarıldığı tespit edildi. Örgüt mensuplarının da şirkete üye olurken ve hisselerini devrederken herhangi bir sermaye koymamalarına rağmen “hisselerimden vazgeçiyorum” şeklinde alınan feragatname ile yönetim ve ortaklıktan çıkarıldıkları belirtildi.

Okul görünümlü terör yuvaları finans kaynağı olarak kullanılmış

Kapatılmasına karar verilen bir okulun FETÖ’nün eğitim şirketi olarak kurulduğu, şirket müdürünün aynı zamanda örgütün il sorumlusu olduğu ve FETÖ adına toplanan paralar ile elde edilen gelirlerin bu şirketin kasasında toplandığı tespit edildi. Raporda, okulun hesabına aktarılan paraların öğrenci geliri olarak gösterildiği, paraların şirket hesabına aktarılmasında sahte faturalar düzenlendiği ifade edildi. Ayrıca, kamu kurumlarının destek olduğu projelerden FETÖ’ye kaynak sağlanmaya çalışıldığı, fiilen uygulanmayan bu projelerden alınan paraların örgüte aktarıldığı belirtildi. Bahsi geçen okulun müdürünün, kurumdaki personellere örgütün yayın organlarına abone olmaları ve örgütün düzenlediği toplantılara katılmaları yönünde telkinlerde bulunduğu da vurgulandı. Bir başka okul tarafından yapılan başvurunun incelenmesiyle, okul personelinin maaşlarından kesinti yapılarak örgüte aktarıldığı, okulda öğretmenler ve FETÖ’nün ilçe sorumlusunun da katıldığı veliler ve esnaflara yönelik örgütsel toplantılar düzenlediği kaydedildi.

Sahte fotoğraflarla bağışçıları kandırdılar

OHAL Komisyonu‘na yapılan diğer bir başvurunun inceleme raporuna göre, başvuru yapan derneğin FETÖ elebaşının talimatı üzerine kurulduğu, örgütün yurt içi ve yurt dışındaki faaliyetlerini organize etmek, örgüt mensuplarının ihtiyaçlarını karşılamak, yurt dışında gösterdiği faaliyetlerle örgütün küresel ölçekte büyümesini ve örgüte yeni elemanlar kazandırılmasını hedeflediği saptandı. Derneğini banka hesabına birçok iş adamı tarafından farklı tarihlerde dernek yöneticilerinin talebi üzerine para yatırıldığı belirlendi. Ayrıca, evini satarak elde ettiği parayı Afrika’da su kuyusu açılması ve katarakt ameliyatı yapılması şartıyla derneğe bağışlayan ve bunun için belge isteyen bir kişiye, internet arşivlerinde yer alan ve daha önce katarakt ameliyatı olanların eski fotoğraflarının üzerine bağışçı ismi yazılarak iletildiği ortaya çıkartıldı. Raporda, yapılan usulsüzlüklerin, toplanan kurban paraları için eski kurban resimlerinin tarihleriyle oynama yapılarak bağışçılara verilmesi şeklinde de yapıldığı kaydedildi.

Fetullah Gülen’in ömrünü uzatmak için kök hücre çalışması yapılmış

Komisyona başvuran derneklerden biri hakkında yapılan incelemede, söz konusu derneğin yönetim kurulu başkanının FETÖ‘nün “sağlık hizmetlerinden sorumlu imam” ve elebaşı Fetullah Gülen’in özel doktoru olduğu belirtildi.

ohal-komisyonu-goreve-iade
Fetullah Gülen

Dernek faaliyetleri kapsamında, elebaşının talimatıyla kök hücre projesiyle ilgilenildiği ortaya çıktı. Raporda konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

“FETÖ’nün tıp alanındaki mütehassıs isimlerini dernek çatısı altında topladığı, belli hastalıkları olan ve örgütün içerisinde ‘mesih’ olarak görülen örgüt elebaşına kök hücre nakli yapılarak ömrünü olabildiğince uzatmak amacıyla çalışmalar yaptıkları tespit edilmiştir.”

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

 

Kategoriler