Anasayfa » OHAL dönemi sona erdi
FETÖ'de Bugün

OHAL dönemi sona erdi

FETÖ’nün darbe girişiminin ardından 21 Temmuz 2016’da ilan edilen ve 3 ay aralıklarla 7 kez uzatılan Olağanüstü Hâl (OHAL), bu gece saat 01.00 itibariyle sona erdi.

21 Temmuz 2016’da Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilen ve Resmi Gazete’de yayımlanan OHAL kararıyla ilgili Başbakanlık tezkeresi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Milli Güvenlik Kurulunun tavsiyesi üzerine demokrasi, hukuk, özgürlükleri koruma ve güçlendirme amacıyla 3 ay süreli OHAL uygulanmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararına ilişkin söz konusu tezkere aynı gün TBMM Genel Kurulunda görüşüldü.

Görüşmelerin ardından, Anayasa’nın 120. maddesi ile Olağanüstü Hal Kanunu’nun 3. maddesinin (b) bendi kapsamında, ülke genelinde 21 Temmuz 2016 Perşembe günü saat 01.00’den itibaren 90 gün süreyle OHAL ilan edildi.

OHAL döneminde terörle etkin mücadele

OHAL süresince yalnızca FETÖ değil, PKK, DEAŞ gibi terör örgütlerine karşı da daha etkin mücadele sürdürüldü.

Bunun yanında FETÖ ile mücadele devam ederken, bu örgütün başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere devletin önemli organlarında nasıl yapılandıkları ayrıntıları ile ortaya çıkmaya başladı ve FETÖ’nün kripto yapısının çözülmesinin zaman alacağı anlaşıldı.

Anayasaya göre OHAL için ilan edilen sürenin bitimine kadar yeniden uzatılmasına dair tezkerenin Meclise sunulmaması hâlinde OHAL kendiliğinden kalkmış sayılıyor.

Buna göre ülke genelinde 21 Temmuz 2016 Perşembe günü saat 01.00’den itibaren ilan edilen OHAL, gece saat 01.00 itibariyle sona erdi.

Kaynak: AA

Kategoriler