Anasayfa » Necip Hablemitoğlu Cinayeti
Cinayetler

Necip Hablemitoğlu Cinayeti

Emniyet içindeki FETÖ'yü ilk deşifre eden gazetecilerden Hablemitoğlu, FETÖ hakkında yazdığı kitabı yayınlanmadan kısa süre önce öldürüldü.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002 tarihinde evinin önünde uğradığı silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetti. FETÖ’yü deşifre eden ilk gazetecilerden olan Hablemitoğlu, katıldığı televizyon programlarında örgütün illegal yapılanmasından bahsetti.

18 Haziran 1999 günü ATV’de Fetullah Gülen’e ait dikkat çeken bir görüntü yayımlandı. Gülen’in görüntülerde, “Adliye, Mülkiye veya başka bir hayati müessese de (TSK’yı kastediyor) arkadaşlarımızın mevcudiyeti, bizim garantimizdir. İstikbale yürümek için sistemin püf noktalarını keşfedin.” ifadelerini kullanması, kamuoyunda infiale neden oldu. Bu olaydan sonra Gülen hakkında soruşturma başlatıldı.

Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcısı Nuh Mete Yüksel, 11 Ağustos 2000 yılında Fethullah Gülen hakkında “yasa dışı örgüt kurmak ve yönetmek” suçundan iddianame hazırladı. Gülen, bu iddianameden önce 19 Mart 1999 tarihinde bir daha dönmemek üzere ABD’ye firar etti. Yüksel, bu yüzden Gülen hakkında gıyaben tutukluluk kararı çıkarılması için başvurdu. Ankara 2 Numaralı Devlet Güvenlik Mahkemesi, Yüksel’in başvurusunu kabul ederken Gülen’in avukatlarının itirazda bulunduğu İstanbul 2 Numaralı Devlet Güvenlik Mahkemesi, Gülen’in gıyaben tutuklanması kararını bozdu.

Dava süreci ilerlerken savcı Yüksel, Fetullah Gülen ve örgütü hakkında araştırmalar yapan Necip Hablemitoğlu ile görüşmelere başladı ve Hablemitoğlu’nun araştırmalarını da delil olarak topladı. 4 Ocak 2011’de, mahkemeye Hablemitoğlu’dan aldığı belgeleri ek delil olarak sundu. Dava sona yaklaşırken 3 Haziran 2002’de İstanbul’da yapılan bir polis aramasında “tesadüfen” savcı Yüksel’e ait bir kaset bulundu. Kaset, öncelikle Hürriyet gazetesi üzerinden kamuoyuna servis edildi.

Hürriyet’te Nuh Mete Yüksel’e ait olduğu iddia edilen kasetle ilgili çıkan haber

Bu olay üzerine Savcı Yüksel 21 Ekim 2002’de HSYK tarafından DGM’deki görevinden ve ilgilendiği Gülen davasından alınıyor. Yargıda bunlar yaşanırken, Hablemitoğlu da FETÖ terör örgütünün deşifre eden “Köstebek” adlı kitabını yazmaya başlıyor.

9
Necip Hablemitoğlu’nun FETÖ’yü anlattığı ve henüz basılmadan öldürüldüğü kitabı: Köstebek

Köstebek kitabında Hablemitoğlu, Fethullah Gülen hareketinin bir terör örgütü olduğu ve mevcut devlet örgütlenmesine alternatif bir örgütlenme kurduğu ile ilgili geniş araştırmaları yazıyor.

Köstebek kitabı basılamaladan, 18 Aralık 2002 tarihinde, Hablemitoğlu evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülüyor.

10
Necip Hablemitoğlu’na düzenlenen suikastın gazete haberi

Cinayetin ardından FETÖ örgütünün yayın organlarından Zaman gazetesi, dava seyrini çarpıtan haberlerle cinayetin çözülmesini uzun süre erteliyor.

Aradan geçen 12 yıllık sürenin ardından, FETÖ mensubu savcıların yürüttüğü davanın tamamen kumpas olduğu anlaşılıyor. Böylece Hablemitoğlu cinayetindeki karartma da ortaya çıkıyor. Geriye usta gazetecinin kitabından şu satırlar kalıyor:

Türkiye’deki tüm ulusalcıları, Fethullahçı tehlikeye karşı çok geç olmadan birlikte hareket etmeye; istihbarat birimlerindeki Fethullahçı unsurların temizlenmesi için kamuoyu oluşturmaya çağırıyorum…

hablemitoglu_soz
“Köstebek” kitabının ön sözünün sonu

Kaynaklar:

NTV – Necip Hablemitoğlu Suikasti Dosyası 13 Yıl Sonra Yeniden Açıldı

Sabah – Derin suikastlarda Paralel Yapı parmağı

NTV – Hablemitoğlu-Fethullah Gülen Davası

Hürriyet – Şengül Hablemitoğlu: ‘Konuşmak İstiyorum Ama Güvenmem Gerek’

Sabah – Nuh Mete Yüksel’e Seks Tuzağı Mercek Altında

NTV – Gülen’e Dava Manşetlerde

Kategoriler