Anasayfa » NATO’daki skandalı ortaya çıkaran kahraman
FETÖ'de Bugün

NATO’daki skandalı ortaya çıkaran kahraman

Binbaşı Ebru Nilhan Bozkurt, Atatürk ve Erdoğan’ı düşman hedefi olarak belirleyen NATO’daki skandal tatbikatı deşifre eden isim oldu. Türkiye’nin konuştuğu kahraman subay, FETÖ kumpasıyla 5 yıl 10 ay hapis cezası almıştı. Peki kamuoyunun merak ettiği Ebru Nilhan Bozkurt kimdir?

Milli projede görevliydi

1978 yılında İzmir’de doğan Bozkurt, Deniz Kuvvetlerinden albay rütbesiyle emekli olan babasının mesleğini seçti. 1998 yılında Deniz Harp Okulu’ndan “teğmen” rütbesiyle mezun oldu. Pilot Yüzbaşı olan Ebru Nilhan, deniz karakol uçaklarında görevli tek kadın subay olarak görev yapıyordu.

Bozkurt, gözaltına alındığı 2010 yılında, 12 yıllık subay olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığında deniz karakol uçakları ile ilgili MELTEM-2 projesinde görevliydi. Ebru Nilhan Bozkurt ile gözaltına alınıp hakkında dava açılan 56 subayın ortak noktası, Türkiye’nin savunması için geliştirilmek istenen “milli” projelerde görevli olmalarıydı.

Suç unsuru yoktu

FETÖ’nün kumpasıyla gözaltına alınan Bozkurt’un evinde yapılan aramada suç unsuruna rastlanmadı. Firari FETÖ’cü savcı Fikret Seçen tarafından 9 Şubat 2011’de Bozkurt’un da aralarında bulunduğu 56 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede, sınıf arkadaşı ile Ramazan Bayramı nedeniyle yapmış olduğu 2 telefon konuşması “örgüt irtibatı” olarak yer aldı.

Soruşturma dosyasında yer alan “Topel görüntü” isimli bir dijital klasörün içinde 6 adet video bulunduğu iddia edildi. Bu videoların, Bozkurt’un çalışmakta olduğu Deniz Hava Komutanlığı hangarlarındaki gizli çekim görüntüleri olduğu ileri sürüldü. Ancak görüntülerin çok daha detaylısı, TRT-1’deki “Silahlı Kuvvetler Saati” adlı programda gösteriliyordu. Görüntülerdeki CN-235 model İspanyol yapımı uçaklar ile Amerikan yapımı Sikorsky helikopterlerse dünyanın birçok ülkesinde kullanılıyordu.

Bu uçak görüntülerinin Bozkurt tarafından gizlice çekildiği, gerçekte yurt dışında üretilen uçak ve helikopterlere ait bu görüntü ve bilgilerin casusluk amacıyla kullanılacağı iddia edildi. Ancak asıl amaç Bozkurt gibi milli projelerde görev alan kritik görevlerdeki kişileri saf dışı ederek milli projeleri engellemekti.

O tarihte Fransa’daydı

Yine dosyadaki dijital veri içinde bulunan “Excel” dosyasını, Bozkurt’un kullanıcısı olduğu bir bilgisayarda, 22 Mayıs 2010 tarihinde oluşturduğu iddia edildi. Ancak Ebru Nilhan’ın, “ebru” isimli bir kullanıcı adı hatta bilgisayarı yoktu. İş yerinde kullandığı bilgisayardaki kullanıcı adı ise TC kimlik numarasıydı. Dijital verinin oluşturulduğu iddia edilen 22 Mayıs 2010 tarihinde ise Ebru Nilhan, görevli olarak Fransa’da bulunuyordu. Buna rağmen Ebru Nilhan Bozkurt hakkında 2012 yılında, kapatılan özel yetkili 11. Ağır Ceza Mahkemesince 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi. Mahkûmiyet kararı 5 Aralık 2013’te Yargıtay tarafından onandı ancak Bozkurt pes etmedi. Haksızlığı ortaya koymak için sonuna kadar direndi. Sonunda diğer asker, sivil yüzlerce kişi gibi kumpasa uğradığı ortaya çıktı.

İlk kadın komutan oldu

Yeniden yargılama sonucu 29 Ocak 2016’da Ebru Nilhan Bozkurt’un beraatine karar verildi. Bozkurt, beraat kararından sonra 2017’de Kocaeli’de Cengiz Topel Deniz Hava Üssü’ne komutan olarak atandı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarihindeki ilk kadın Deniz Hava Taktik Komutanı oldu.

Kumpas kuranlar firari ve tutuklu

Binbaşı Ebru Nilhan Bozkurt’a kumpas kuranların neredeyse tamamı şu anda ya firari ya hapiste. Bozkurt hakkında mahkûmiyet kararı veren kapatılan dönemin 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başkanı Metin Özçelik, üye hâkimleri Birol Bilen, Mehmet Ekinci ve duruşma savcısı Celal Kara meslekten ihraç edildi. Hâkim Özçelik ile mahkeme heyetindeki diğer iki üye hâkim Bilen ve Ekinci tutuklu bulunuyor.

Mahkemenin duruşma savcısı Celal Kara ve davayı açan eski savcı Fikret Seçen yurt dışına kaçtı. Bozkurt’u casusluk yapmakla suçlayan dönemin İstanbul Organize Suçlar Müdürü Nazmi Ardıç da tutuklu yargılanıyor.

Kaynak: Habertürk

Kategoriler