Anasayfa » NATO üssündeki FETÖ’cü yakalandı
FETÖ'de Bugün

NATO üssündeki FETÖ’cü yakalandı

Malatya’daki NATO Radar Üssü’nde görevli üst düzey Amerikalıların tercümanı Tevfik Mutlu, FETÖ’cülerle görüşmek için Gürcistan’a giderken yakalandı.

Malatya’dan Artvin’e, oradan da Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a geçiş yapmak üzereyken yakalanan Mutlu, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu. Tevfik Mutlu’nun en az ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz kadar FETÖ içinde aktif ve önemli görevler üstlendiğini öğrenildi. Mutlu’nun FETÖ ve ABD’nin üst düzey isimleriyle irtibatı ise kirli ilişkileri gözler önüne seriyor.

Pensilvanya ile doğrudan irtibatlı

Emniyet İstihbarat’ın yaptığı araştırmaya göre Tevfik Mutlu, Pensilvanya ile doğrudan görüşebilen bir isim. Mutlu’nun irtibatları arasında, elebaşı Gülen’in sağ kolu Cevdet Türkyolu’nun eşi ve Gülen’in öz yeğeni Mebruke Gülen, örgütün eski Gürcistan imamı Gültekin Bibar ile ABD Adana Konsolosluk yetkilileri gibi ilginç isimler yer alıyor. Ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminden sonra tutuklanan NASA görevlisi Serkan Gölge ile görüşen ABD Adana Konsolosluk görevlileriyle de yoğun bir ilişki içinde.

ABD’yi telaşlandırdı

Mutlu’nun tutuklanması, Kücerik Üssü’nde telaşa neden oldu. Kürecik’te görevli üst düzey ABD’li askerlerin, Mutlu’nun bırakılması için üstlerine haber verdiği ve iritbatlı olduğu isimleri bilgilendirdiği öğrenildi. ByLock kullandığı tespit edilen Mutlu’nun gözaltındayken serbest bırakılması için ABD’li yetkililerin girişimde bulunduğu ancak Mutlu’nun tutuklanmasını engelleyemedikleri öğrenildi. Mutlu’nun Gürcistan’a ne tür bilgiler götüreceği ve FETÖ adına kimlerle görüşeceği ise araştırılıyor.

Ağabeyi de tutuklu

Aynı zamanda Kürecik’te görevli NATO personeli ile FETÖ arasında bağ kuran, Amerikalı görevlilerin ikamet işlerini takip edip organize eden Mutlu’nun ağabeyi 4. Sınıf Emniyet Müdürü Seçkin Mutlu’nun da FETÖ’den tutuklu olduğu öğrenildi. Malatya’da faaliyet gösteren ABD merkezli TDX International Mühendislik şirketinde tercüman olarak çalışan Tevfik Mutlu, 31 Ekim günü Artvin Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Halen Artvin Cezaevi’nde tutuluyor.

Nikah şahidi de militan

2015’te evlenen Mutlu’nun nikâh şahitliğini Pensilvanya’dan Malatya’ya gelen örgüt elebaşına oldukça yakın Burhan Gülen yaptı. Gülen de düğünün ardından Gürcistan üzerinden Türkiye dışına çıktı. Burhan Gülen’in FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’le herhangi bir akrabalık bağı olmamasına rağmen bağlılığından ötürü “Aksel” olan soy ismini “Gülen” olarak değiştirdiği öğrenildi.

Casusluk şüphesi

Malatya Kürecik’teki FETÖ’cü NATO tercümanı Tevfik Mutlu’nun da tıpkı casusluktan tutuklanan Metin Topuz gibi örgüt adına casusluk yaptığı ihtimali üzerinde duruyor. Mutlu’nun gözaltına alınmasından sonra Amerikalı yetkililerin devreye girip tutuklanmasını önlemeye çalıştıkları da bu iddiayı güçlendiriyor.

Kaynak: Star

Kategoriler