Anasayfa » Muhsin Yazıcıoğlu Suikastı
Cinayetler

Muhsin Yazıcıoğlu Suikastı

Muhsin Yazıcıoğlu bir helikopter kazasında Kahramanmaraş'ta hayatını kaybetti. Kazadan sonra helikopterin radar altimetresini söken TSK personelleri 15 Temmuz darbe girişimi ardından yakalandı.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun içinde bulunduğu helikopter, 25 Mart 2009 tarihinde düştü. Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekiler hayatını kaybettiği olayın uzun bir süre “kaza” olduğu sanıldı. Ancak ortaya çıkan deliller, Yazıcıoğlu’nun ölümünün, elebaşı Gülen’in talimatıyla gerçekleştirilen bir “FETÖ suikastı” olduğuna işaret ediyor.

FETÖ neden Muhsin Yazıcıoğlu’nu hedef aldı?

FETÖ, muhafazakar ve milliyetçi kitlelere hitap etmesi bakımından BBP’yi kontrol altında tutmak istedi. Bu noktada FETÖ açısından tek engel, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun milli ve yerli bir politika izlemesiydi.

FETÖ suikastı nasıl kararttı?

Yazıcıoğlu’nun helikopterinin düşmesi üzerine bölgeye arama kurtarma timi sevk edildi. Arama kurtarma timinde yer alan Aydın Özsıcak ve Davut Uçum’un, helikopterdeki hayati öneme sahip “kayıt cihazlarını” çaldıkları tespit edildi. Aydın Özsıcak ve Davut Uçum hakkında soruşturma başlatıldı. Özsıcak tutuklandı, Davut Uçum ise savcılık sorgusunun ardından serbest kaldı. Aydın Özsıcak, 7 ay tutuklu kalmasına rağmen en küçük bir ipucu vermedi ve “Kayıt cihazlarını hatıra olarak almıştım.” dedi. Muhsin Yazıcıoğlu suikastını kararttığı anlaşılan Aydın Özsıcak ve Davut Uçum, 15 Temmuz darbe girişiminde ortaya çıktı.

Marmaris’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast düzenlemeye giden timde yer alan Özsıcak ve Uçum, başarısız darbe girişiminin ardından yakalandı. 2009’da Muhsin Yazıcıoğlu suikastını karartan FETÖ’cüler, 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişiminde bulundu.

Helikopterin düşmesinden birkaç saat sonra dönemin Kahramanmaraş Emniyet İstihbarat Müdürü Dursun Özmen, “Yazıcıoğlu’nun sağ olarak bulunduğu ancak ayağının kırık olduğu ve hastaneye götürüldüğü” şeklinde bir bilgi notu geçti. Bu bilgi notu kamuoyunda büyük ses getirse de helikopter kazadan tam 3 gün sonra bulunabildi ve helikopterdeki herkesin hayatını kaybettiği anlaşıldı. Yazıcıoğlu’nun naaşı bulunduğunda, ayağının kırık olduğu tespit edildi. 3 gün öncesinden Yazıcıoğlu’nun ayağının kırık olduğunu bilen Emniyet Müdürü Dursun Özmen, darbe girişiminden sonra 28 Temmuz’da tutuklandı.

Eski Emniyet Müdürü Dursun Özmen

Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüne ilişkin soruşturmayı Şeref Gürkan yürüttü. Gürkan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edilirken yargılandığı davada hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Ayrıca ByLock kullanıcısı olduğu da tespit edildi. Yazıcıoğlu soruşturmasında ilerleme kaydedilememesinin arkasında, FETÖ’cü savcının olduğu açığa çıktı.

Elebaşı Gülen, suikastı nasıl itiraf etti?

Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopter kazasından 5 gün sonra 30 Mart 2009’da elebaşı Fetullah Gülen, örgüte ait “herkul.org” isimli internet sitesinde “Alperen ve Liyakat” başlıklı bir konuşma yayımladı. Gülen’in, “Aldanırsanız böyle kurban gidersiniz. Bir perşembe akşamı vefat edersiniz, bir cuma günü cenazenize ulaşırlar.” şeklinde konuşması, suikastı itiraf ettiğine işaret olarak değerlendirildi.

Kaynaklar:

Habertürk – Muhsin Yazıcıoğlu’nun Avukatından Uyarı: FETÖ İnfaz Etmeden Konuşturun

YeniŞafak – Yazıcıoğlu Davasında Yargılanan Polis FETÖ’den Tutuklandı

NTV – Muhsin Yazıcıoğlu Kazası Şüphelisi

Odatv – İşte Fethullah Gülen’in Muhsin Yazıcıoğlu Kaseti

Kategoriler