Anasayfa » MİT’e sızan FETÖ’cü ile Akıncı Üssü’ndeki sivil imam arasında telefon trafiği
FETÖ'de Bugün

MİT’e sızan FETÖ’cü ile Akıncı Üssü’ndeki sivil imam arasında telefon trafiği

MİT’e sızan FETÖ’cü Basri Aktepe ile Akıncı Üssü’nde darbeyi yöneten sivil imamlardan Harun Biniş 23 kez görüşmüş.

Şüpheli Basri Aktepe, Tunceli’de 3. Sınıf Emniyet Müdürü olarak görev yaptığı sırada FETÖ’nin MİT’e sızma planları doğrultusunda, 2011 yılında MİT’te başmüşavir olarak göreve başladı. Aktepe, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 28 Temmuz 2016 tarihinde çıkarılan 667 sayılı KHK ile görevinden ihraç edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 8 Eylül 2016’da “FETÖ üyeliği” suçlamasıyla tutuklanan Basri Aktepe hakkında sürdürdüğü soruşturmayı tamamladı.

Darbenin sivil yöneticisi ile telefon irtibatı

İddianameye göre Aktepe, FETÖ’nün MİT’ten sorumlu abileri arasında yer alan Atilla Öztürk ile 2011-2015 yılları arasında pek çok defa telefon ile görüştü. İddanamede, “HTS kayıtlarına göre FETÖ’nün üst düzey yöneticileri arasında yer alan Bayram Arslan, Tuncay Delibaşı, Mustafa Mert ve Harun Biniş ile toplam 23 kere telefon irtibatı kurduğu tespit edilmiştir.” ifadeleri yer aldı. Aktepe’nin irtibatının ortaya çıktığı Harun Biniş’in, Akıncı Üssü’nde darbe girişiminin yöneten sivil imamlar arasında yer almıştı.

Özellikle ByLock kullanmadı

Aktepe’nin ByLock kullanıcısı olmadığı ve Banka Asya hesabının bulunmadığına dikkat çekilen iddianmaede, bu tercihin örgüt tarafından kritik görevlere getirilen üyelerin kendilerini gizleme stratejisi olduğu belirtildi. İddianamede, “MİT raporuna göre şüphelinin oğlunun FETÖ ile iltisaklı olan Fatih Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduğu, söz konusu tespitin yapıldığı tarihte FETÖ’nün terör örgütü olarak kabul edildiği” değerlendirilmesi yapıldı.

1999 yılındaki raporda ismi çıktı

Aktepe hakkında açılan dava kapsamında 10 Ekim’de hakim karşısına çıktı. Aktepe savunmasında, hakkındaki suçlamaları reddetti ve tahliye talebinde bulundu. Duruşmada Aktepe’ye, Ankara Emniyet Müdürlüğünün 1999’da hazırladığı “Fetullah Gülen ve Işık Tarikatı” raporunda isminin 15’inci sırada gösterildiği anımsatıldı. Aktepe, kendisine husumet bekleyen kişilerin isminin bu listeye yazdırdığını öne sürdü.

FETÖ yöneticisi Şerif Ali Tekalan’ın yeğeniyle evli

Aktepe, FETÖ’ye ilişkin, “O zaman cemaatti ve memlekette iyi şeyler yapıyordu. Biz de böyle görüyorduk. Benim buna sempatim vardı. Ama 2002’de ben bu işi bitirdim.” dedi. FETÖ’nün tepe yöneticilerinden Şerif Ali Tekalan’ın yeğeniyle evli olduğunu belirten Aktepe, “Ben bu adamla bir araya gelince ‘Cemaat nasıl?’ demezdim. ifadesini kullandı.

Basri Aktepe, savunmasında 15 Temmuz darbe girişimi sırasında MİT’teki görevinin başında olduğunu söyledi.

Kaynak: Hürriyet

Kategoriler