Anasayfa » MİT’ten Azerbaycan ve Ukrayna’da FETÖ operasyonu
FETÖ'de Bugün

MİT’ten Azerbaycan ve Ukrayna’da FETÖ operasyonu

FETÖ ile mücadele kapsamında operasyonlarına devam eden MİT, haklarında arama kararı bulunan iki teröristi daha yurt dışında yakaladı.

FETÖ firarileri İsa Özdemir Azerbaycan’dan, Salih Zeki Yiğit ise de Ukrayna’dan paketlenerek özel uçakla İstanbul’a getirildi.

Atatürk Havalimanı’na inen uçakla getirilen FETÖ mensupları hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla arama kaydı bulunuyor.

FETÖ’cü İsa Özdemir 1997’de Bakü Devlet Üniversitesini bitirdi. Terör örgütünün bir dönem Azerbaycan hususi işler sorumluluğunu yürüten Özdemir’in, FETÖ’nün “Azerbaycan kasası” olarak da görev yaptığı bildirildi. Bakü’de terör örgütü adına inşaat sektöründe paravan faaliyet yürüten Avro 2000 firmasının sahibi olan Özdemir hakkında Ankara İkinci Sulh Ceza Hâkimliğinin arama kaydı bulunuyor.

Ukrayna’da yakalanan FETÖ üyesi Salih Zeki Yiğit’in ise Mersin’de FETÖ’ye bağlı iş adamlarının imamlığını yürüttüğü belirlendi. İş adamlarından “himmet” adı topladığı paraları başta Pensilvanya olmak üzere Afrika ülkelerindeki okulların finansmanı için yurt dışına transfer eden Yiğit’in, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yurt dışına kaçtığı tespit edildi. Yiğit hakkında Mersin Sulh Ceza Mâhkemesince arama kararı bulunuyor.

Kaynak: AA

Kategoriler