Anasayfa » MİT tırları kumpası davasına devam edildi
FETÖ'de Bugün

MİT tırları kumpası davasına devam edildi

mit-tirlari-davasi-olayi-eksi
MİT tırları kumpası davası

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tarafından gerçekleştirilen MİT tırları kumpasıyla ilgili davaya devam edildi. Adana ve Hatay’da Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tırlarının durdurulması ve aranmasına ilişkin 54 sanığın yargılandığı davadan dosyaları ayrılan 7 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından ilk derece mahkemesi sıfatıyla görülen duruşmada, sanıklardan bazıları ve avukatları salonda hazır bulundu. Mahkeme başkanlığı yapan Yargıtay 3. Ceza Dairesi Üyesi Ahmet Ömeroğlu, önceki duruşmaları kapalı görülen davanın karar aşamasına gelmesi sebebiyle kapalılık kararının kaldırıldığını belirtti. Ardından sanıklar hakkındaki hükmü açıkladı. Ana davadan dosyası ayrılan sanıklardan 3’ü 15 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılırken, 4’ü beraat etti.

mit-tirlari-davasi-olayi-eksi
MİT tırları kumpası davası

3 sanık hakkında 15 yıl 10’ar ay hapis cezası kararı

MİT‘e ait tırların durdurulmasına ilişkin davada karar verildi. Eski başçavuşlar Ömer Muharrem Güneş ile Galip Arslan ve Adana İl Jandarma İstihbarat ve Asayiş Müdürlüğünde görevli eski astsubay Sezai Akyüz çeşitli suçlardan hapis cezasına mahkum edildi. Sanıklardan her biri için “FETÖ üyeliği” suçundan 7 yıl 6 ay, “devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme” suçundan 3 yıl 4 ay, “devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama” suçundan ise 5 yıl hapis cezası kararı verildi. Ceza Dairesi, diğer sanıklar Hayati Özcan, Celalettin Bardakçı, Mesut Çelik ve İsmail Önder Ata’nın beraatine hükmetti.

MİT tırları kumpası nasıl gerçekleştirildi?

1 Ocak 2014 tarihinde MİT’in gözetiminde Suriye’ye yardım götüren bir tır, Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde durduruldu. Operasyonun başında, dönemin Adana Özel Yetkili Savcısı Özcan Şişman vardı. 19 Ocak 2014’te bu kez Adana Ceyhan’da yine MİT’e ait üç tır, dönemin Adana Özel Yetkili Savcısı Aziz Takçı tarafından durduruldu. Jandarma görevlileri, tırlarda görev yapan MİT personeline silah çekti, yere yatırdı. MİT tırlarının durdurulmasıyla eş zamanlı şekilde Türkiye’nin terör örgütlerine destek olduğu yönünde kara propaganda çalışmaları başladı.

Dava geçmişi

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek ve açıklamak” suçlarından yürütülen soruşturma kapsamında olaya karışan 54 kişi hakkında kamu davası açıldı. Aralarında üst düzey bürokratların bulunması sebebiyle ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay’da görülen dava, Yargıtay 16. Ceza Dairesinde 28 Haziran 2019’da karara bağlandı. Daire, aralarında eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık ile eski Adana Jandarma Bölge Komutanı tuğgeneral Hamza Celepoğlu’nun da bulunduğu bazı sanıkları 22 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırmış, sanıklardan bazılarının beraatlerine hükmetmiş, 7 sanık hakkındaki kamu davasını ise ayırmıştı.

KAYNAK: TRT HABER

Etiketler

Kategoriler