Anasayfa » Metin Topuz talimatları ABD’li polis müdüründen almış
FETÖ'de Bugün

Metin Topuz talimatları ABD’li polis müdüründen almış

Tutuklanan ABD İstanbul Büyükelçiliği görevlisi Metin Topuz’un, talimatları ABD’nin narkotik birimi DEA’ın İstanbul müdürü Jason Sandoval’dan aldığı ortaya çıktı.

17 Aralık darbe girişimini planlayan FETÖ’cü polis müdürleri ve firari savcı Zekeriya Öz ile yoğun irtibatı olduğu gerekçesiyle tutuklanan ABD İstanbul Başkonsolosluk görevlisi Metin Topuz, ABD’nin narkotik polisi Jason Sandoval’dan talimat aldığını söyledi.

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu bünyesinde çalışan ve ABD Adalet Bakanlığı Uyuşturucu ile Mücadele Dairesinin (DEA) İstanbul müdürü olduğu öğrenilen Sandoval’ın, Metin Topuz’a FETÖ’cü polisler ve firari savcı Zekeriya Öz ile görüşmesi talimatı verdiği ortaya çıktı. Özgeçmişine göre Sandoval, 1998’den beri ajanlık yapıyor.

Metin Topuz adını vermişti

İstanbul 11. Sulh Ceza Hâkimliğindeki sorgusunda Zekeriya Öz ile irtibatını anlatan Metin Topuz, “Ben ilk defa Zekeriya Öz ile Çağlayan Adliyesi’nde ABD’li heyet ile görüştüm. Kendisi ve bir başka ismini hatırlayamadığım Cumhuriyet Savcısı’nın katıldığı bir toplantıydı. Bana sorulan telefon görüşmesini bu toplantıyı organize etmek için yaptım. Zekeriya Öz’e telefonu vermemi müdürüm bana söyledi. Müdürümün ismi Jason Sandoval’dır.” diye konuşmuştu. Telefon irtibatı olan şahısların muhatapları olan durumlardaki makamları işgal eden şahıslar olduğunu ileri süren Metin Topuz, “Ben de amirim pozisyonunda olan Jason Sandoval’nın talimatlarıyla bu şahıslarla telefon görüşmeleri yaptım. İsnat edilen suçlamayı kabul etmiyorum” demişti. Topuz, sorgusu ardından tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne konulmuştu.

Gizli tanık bulmuştu

Topuz’un Ergenekon soruşturmaları sürecinde savcı Zekeriya Öz’e gizli tanık bulduğu da bir tanık ifadesinde yeralmıştı. O tanık ifadesinde verilen isimleri söylemek istemeyince gizli tanık yapılmaktan vazgeçildiğini anlatmıştı.

Kaynak: Sabah

Kategoriler