Anasayfa » ‘Metin Topuz FETÖ’cü polislerle ABD’ye gitmiş
FETÖ'de Bugün

‘Metin Topuz FETÖ’cü polislerle ABD’ye gitmiş

ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz, 17-25 Aralık operasyonlarını yürüten FETÖ’cü polis müdürleri Yakup Saygılı ve Yasin Topçu ile birlikte ABD’de 17 Aralık davasına bakan New York Güney Bölgesi Başsavcılığını ziyaret ettiklerini itiraf etti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Metin Topuz’un ek ifadesine başvuruldu.

ABD’ye gittiler

Şüpheli Topuz’un, avukatı huzurunda alınan ifadesinde savcılığın sorularına cevap verdiği kaydedildi. Topuz; İstanbul’dan konsolosluk DEA görevlisi James Long, eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı, eski Mali Şube Müdür Yardımcısı Yasin Topçu ve söz konusu operasyonlarda dinleme yapan büronun amiri İbrahim Şener ile 24 Eylül 2012’de ABD’ye gittiklerini söyledi.

Topuz, bu heyetle ilk önce Washington Savcılığına gittiklerini, burada bölge savcısı Daniel Grooms ile görüştükten sonra 25 Eylül 2012’de DEA Genel Müdürlüğünde Finansal Suçlar Bölüm Başkanı Brian Mcknight, koordinatör Mark Snyder, diğer koordinatörler MargaretWilliams ve Michael Barbuti ile görüştüklerini anlattı.

Daha sonra 27 Eylül’de 2012’de ise heyet olarak New York Güney Bölge Savcılığına gittiklerini anlatan Topuz, burada savcı Michael Ferrara ile 28 Eylül 2012’de ise DEA’nın New York bürosunda finansal suçlar bürosundaki grup şefi William Callaham ile görüştüklerini kaydetti.

Washington’da savcılık binası karşısındaki bir otelde, New York’ta da ise İkiz Kuleler yanındaki bir otelde kaldıklarını beyan eden Topuz, bu ziyaretlerin bilgi alışverişi mahiyetinde değil de bilgi paylaşımı şeklinde olduğunu belirterek “Doğrudan devam eden soruşturma ve tahkikatlara ilişkin iş birliği mahiyetinde değil de bilgi paylaşımı şeklinde idi.” iddiasında bulundu.

Metin Topuz, söz konusu ziyaretlerin (ABD’ye) DEA olarak planlandığını ve İstanbul’daki emniyet görevlilerinin davet edildiğini, emniyet müdürlüğünün görevlileri kendilerine bildirmesi üzerine gerekli işlemleri yaparak ziyaretlere gittiklerini söyledi.

17 Aralık kumpasını planlayan polisler

Topuz’un ifadesinde bahsettiği eski polisler Yakup Saygılı, Yasin Topçu ve İbrahim Şener, “17 ve 25 Aralık soruşturması”nda kumpas kurup usulsüzlük yaptıkları ve darbeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla açılan davalarda tutuklu olarak yargılanıyor. Söz konusu polislerin yargılandığı davada, örgüt elebaşısı Fetullah Gülen de bir numaralı sanık olarak yer alıyor.

Ayrıca şüpheli Metin Topuz’un, 17-25 Aralık operasyonlarından bir ay önce, 5 Kasım 2013’te eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görüştüğü ortaya çıkmıştı.

Kaynak: AA

Kategoriler