Anasayfa » FETÖ’cü Mesut Kesen’in flaş belleğinde MHP’ye şantaj görüntüleri çıktı
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü Mesut Kesen’in flaş belleğinde MHP’ye şantaj görüntüleri çıktı

İzmir’de FETÖ yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında eski Eskişehir Vali Yardımcısı Mesut Kesen hakkında hazırlanan iddianamede, şüpheliye ait flaş bellekte dönemin MHP’li 3 siyasetçisinin gizli görüntülerinin bulunduğu bilgisine yer verildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesine sunulan iddianamede, başka bir soruşturmadan tutuklu bulunan Kesen hakkında “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçlamasıyla 22,5 yıla kadar hapis cezası talep edildi. İddianamede, Kesen’in ev ve iş yerinde yapılan aramalarda ele geçirilen dijital materyallerde örgüt elebaşı Fetullah Gülen’e ait video Kitap ve görsellerinin bulunması, kapatılan Bank Asya’ya örgüt liderinin talimatıyla yüklü miktarda para yatırması, haklarında aynı örgüte üye olmak suçundan soruşturmalar yürütülen kişiler ile irtibat halinde olması, sosyal medyada örgüt ile bağlantısını, örgüte bağlılığını ortaya koyan paylaşımlarda bulunması nedeniyle şüphelinin FETÖ/PDY’nin yöneticilerinden olduğu kanaatine varıldığına dikkat çekildi.

İddianamede, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişliğince 1998’de Kesen’le ilgili hazırlanan rapor da yer aldı. Raporda, Kesen’in 1998’de Günyüzü Kaymakamlığı yaptığı sırada, örgütün yayın organlarından kapatılan Zaman gazetesine abone olduğu, kurban derilerinin o dönem yasal olarak toplama hakkına sahip olan Türk Hava Kurumuna verilmemesi için çaba sarf ederek derileri örgüte yönlendirdiği, milli bayramlarda töreni kısa tuttuğuna vurgu yapıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün, iş yerlerindeki Türk bayrağı ölçülerinin birbiriyle örtüşmemesi nedeniyle standardı sağlama talebine, Kesen’in “Bayrak konusunu o kadar abartmayın, Amerika’da şorttan bayrak yapıyorlar.” şeklinde karşılık verdiğine yer verildi.

Milli İstihbarat Teşkilatından (MİT) alınan bilgiler doğrultusunda Kesen’in örgütle bağlantılı olduğu, Eskişehir ve Sivrihisar’dan gelen örgüt mensuplarının Günyüzü’de toplantı yaparak faaliyetlerini artırdığı vurgusu yapılan raporda, şüphelinin örgüt üyeleri dışındaki kişilerle ailecek görüşmediği ve milli değerlerden yoksun olduğu ifade edildi. Raporda, Kesen’in eşinin başörtülü olmasına rağmen örgüt elebaşı Gülen’in “Başörtüsü füruattır” yani “Birinci derecede önemli değildir.” demecinin etkisiyle başını açtığına da değinildi. İddianamede, Kesen’in bu raporun ardından pasif göreve çekilmesine rağmen örgütünün devlet içindeki etkinliğini artırmasıyla tekrar kaymakamlık görevine dönmesinin ardından İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşaviri, 5 yıl süreyle Bilgi İşlem Daire Başkanlığında şube müdürü olarak görevlendirildiği, sonrasında ise Strateji Geliştirme Başkanlığı Daire Başkanı ve 2015’te de Eskişehir Vali Yardımcılığına atandığı vurgulandı.

Kendisi, eşi ve çocukları ByLock kullanıcısı

Kesen’in eşinin ve oğlunun cep telefonlarında, örgütün kriptolu haberleşme programı “ByLock” kullandığının altı çizilen iddianamede, şüphelinin FETÖ/PDY’yle irtibatlı yayın organlarının neredeyse tamamına giriş yaptığına, bunların mobil uygulamalarını cep telefonu ve tabletine indirdiğine dikkat çekildi. Şüphelinin sosyal medya hesabından ise 15 Temmuz darbe teşebbüsünü öven paylaşımlar yaptığı belirtildi.

MHP’ye şantaj kasetleri

Örgütün en büyük gücünü emniyet teşkilatı, TSK ve istihbarata yerleştirdiği mensuplarından aldığına, hedef alınan kişilerin özel hayatlarına müdahale edildiğine değinilen iddianamede, “Bu hamlelerinden en dikkat çekici olanlarından biri de 2011’deki genel seçimlerin öncesinde MHP’nin yönetici ve önemli milletvekili adaylarının özel hayatlarına ait görüntülerle başlatılan dizayn hareketidir. Partide önde gelen 10 isim, kasetleri yayımlanarak ya da yayımlanacağı tehdidiyle görevlerinden istifa ettirilip milletvekili adaylığından çekilmek zorunda bırakıldılar.” denildi.

İddianamede, “Kesen’e ait flaş bellekte, dönemin MHP Genel Başkan Yardımcıları Recai Yıldırım, Mehmet Ekici ve Metin Çobanoğlu’nun kadınlarla birlikte gizli çekilmiş görüntülerinin yer aldığı videolar olduğu tespit edilmiştir.” ifadeleri yer bulurken bunun yanı sıra terör örgütü PKK ve gençlik yapılanması ile MLKP’ye ait dokümanların da şüpheliyle ilgili yapılan aramada ele geçirildiği belirtildi.

 

Kaynak: Karar

Kategoriler