Anasayfa » Mersin’deki darbe girişimi davasında 29 şüpheli hakkında müebbet istemi
FETÖ'de Bugün

Mersin’deki darbe girişimi davasında 29 şüpheli hakkında müebbet istemi

Mersin’de 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin çoğunluğu rütbeli askerlerden oluşan 29 şüphelinin 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 78’er yıl hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in bir numaralı sanık olduğu davada, tutuklu eski Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan ve eski 3. sınıf emniyet müdürü Hasan Basri Dağdelen de bulunuyor. Mersin Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Faruk Güngör tarafından hazırlanan, Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 462 sayfalık iddianame kapsamında yargılanacak tutuklu sanıklar, ilk kez hakim karşısına çıkmak üzere Mersin Adliyesine getirildi.

Sanıklar, geniş güvenlik önlemleri altında adliyenin arka girişinden içeri alındı. Mersin Adliyesi girişi ve çevresinde polis ve askerlerin güvenlik önlemleri aldığı gözlendi.

İddianame

İddianamede, “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek, cebir ve şiddet kullanarak TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya TBMM’nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek, Türkiye Cumhuriyeti hükûmetine karşı isyan, silahlı terör örgütüne üye olmak ve bu suçlar için anlaşmak” suçlarını işledikleri öne sürülen sanıklar hakkında 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 78’er yıl hapis cezası isteniyor.

15 Temmuz’dan sonraki randevularını iptal etti

Darbe girişimi gecesine ilişkin kamera kayıtları, telefon mesajları ve telsiz konuşmaları başta olmak üzere çok sayıda delile yer verilen iddianamede, darbe girişiminin Mersin’deki başı ve yöneticisi olarak gösterilen eski Tuğgeneral Demirhan’ın makamındaki aramada bulunan bir evrakta, 16-21 Temmuz tarihlerindeki tüm randevu ve planlamalarının üzerini çizerek iptal ettiği belirtildi.

Demirhan’ın, kendisine bağlı birlik komutanlarına olay akşamında “Durum değişti, toplanma planı uygulanacak, personelin toplanması gerektiği” şeklinde sözler söyleyerek tüm personeli görevi başına çektiği, lojmanından çıkarken nöbetçi askerlere “Askerler, kapıya polis geldiği zaman almayacaksınız, gerekirse vuracaksınız.” diyerek emir verdiği bilgileri de iddianamede yer aldı. Ayrıca Demirhan’ın darbe gecesinde makamına gelen Dağdelen ile işbirliği yaparak polis telsizinden sıkıyönetim ilanı yapmaya çalıştığı da vurgulandı.

Polislerin vurulması emrini verdi

İddianamede, birliğe polislerin geldiğinin iletilmesi üzerine Demirhan’ın, “Kim size engel olursa vurma yetkisine sahipsiniz.” dediği, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanının talimatıyla karargah binasını izleyen sahil güvenlik botunun kendilerine yönelmiş olduğunu görünce de TCG Taşucu Gemisi’nin komutanını arayarak silahlarını sahil güvenlik botu ve limandaki polislere doğrultmasını, gerekirse ateş etmesini emrettiği ortaya koyuldu.

Kendisini “Sıkıyönetim Komutan Yardımcısı” ilan eden Dağdelen’in, darbeci komutanın emriyle denizde hazır bekleyen botla birlikte kaçışının planlandığı iddianamede yer alırken limandan çıkışın yasaklanması üzerine tanınmamak için işçi kıyafeti giydiği, saklanmak için girdiği bir camide de polislerce yakalandığı iddianamede yer verilen detaylardan oldu.

Kaynak: AA

Kategoriler