Anasayfa » Kutsal mekânlar da hedefmiş
FETÖ'de Bugün

Kutsal mekânlar da hedefmiş

Ankara Başsavcılığı’nın 15 Temmuz darbe girişiminin merkezi Akıncı Üssü’nde yaşananlarla ilgili hazırladığı iddianameye ilişkin dosyada çarpıcı görüntüler de yer aldı.

Görüntülerde, sekiz kişinin öldüğü 86 kişinin de yaralandığı Akıncı Nizamiyesi önünde yaşanan olayların kamera kayıtları da bulunuyor. Askerlerin vatandaşların üzerine defalarca ateş açtığı görülüyor. Kayıtlarda, darbecilerin bırakıp kaçtıkları eşya, silah ve mühimmatlara da yer verildi. Akıncı Üssü’ndeki ses ve görüntü kayıtlarının tutulduğu Rapcon tesisleri de yer aldı. Harekât merkezinde darbecilerin o gece tuttukları notlar, bazı koordinat bilgileri de görüntülere yansıdı. 15 Temmuz’u gösteren haftanın bulunduğu masa takvimi de görüntülerde dikkati çekti.

Kartla girmiş

Görüntülerde, FETÖ’nün Kara Kuvvetleri İmamı olarak değerlendirilen Bilal Akyüz’ün kart göstererek Akıncı’ya girmesi de yer alıyor. Akyüz’ün üssün bahçesinde bulunan Toyota marka arabasında yapılan aramada kırmızı kaplı bir dua kitabı, Fetullah Gülen’in, “Bir kırık dilekçe” adlı kitabı, İmam Gazali’nin, “Sırlı Büyük Celcelutiyye Duası” kitabı ile bir namaz takkesi bulundu. Celcelutiyye Duası’nın, “duayı okuyan kişiye, dünya ve ahirette müjdeler ve kolaylıklar sunulduğu” ifade ediliyor. Akyüz’ün çantasından çıkan kırmızı dua kitabının bazı sayfalarının arasında da küçük not kağıtları çıktığı görülüyor. Bu kağıtlar arasında darbeci pilotlar tarafından F-16’larla vurulacağı değerlendirilen İstanbul’daki bazı kutsal mekanların koordinatlarının yazılı olduğu görülüyor. Kağıttaki mekanlar arasında Fatih Hırka-i Şerif Camii, Beykoz Anadolu Kavağı’ndaki Yuşa Tepesi, Fatih Camii, Sultanahmet Camii, Süleymaniye Camii, Yavuz Selim Camii, Mehmet Emin Tokadi Türbesi, Yahya Efendi Dergâhı, Sarıyer Telli Baba Türbesi gibi mekanlar yer alıyor. Koordinatları yazılı mekanların tarifi ayrıca, “Yıldız Parkı yanında, Sarıyer yol üstünde” gibi notlarla da zenginleştirilmiş.

Böyle vuruldu

Özel Harekât Daire Başkanlığı’na atılan bombanın da talimatını yerden telsizle Ahmet Tosun’un verdiği anlaşılan videoda, “Uğur Uzunoğlu tarafından podlanıp saat 00.33’te hedefi lazerleyerek bombayı attığı tespit edilmiştir” denildi. Paylaşılan ses kayıtlarında, “hareket olması halinde vurun” emrinin verildiği, Azimetli’nin bir konuşmada, “muhtemelen ölü ve yaralılar var, bölgeye ambulanslar girecek o konuda dikkatli olun” şeklindeki sözleri dikkati çekti.
Görüntülerde, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün bombalanma anı ve ses kayıtları da yer aldı. Bu kez yerden telsizle Mustafa Mete Kaygusuz’un verdiği talimatlar doğrultusunda saldırının yapıldığı ifade edilen videoda, “İlhami Aygül 00.56’da iki bombayı atarak saldırıyı gerçekleştirdi. Aynı uçakta Mehmet Yurdakul’un da bulunduğu şüpheli Aygül’ün ifadesi ile anlaşılmıştır. 3. bombayı ise Mustafa Özkan’ın gece 01.08’de attığı tespit edilmiştir” denildi. TBMM’ye yapılan bombalamanın da yerden telsizle Ahmet Tosun’un talimatıyla yapıldığı bilgisi videoda yer alıyor ve videoda, “Hasan Hüsnü Balıkçı ve Uğur Uzunoğlu’nun kullandığı uçak ile saat 02.35’te TBMM binası bahçesine 1 adet bomba atılmıştır. Tosun’un talimatıyla Hüseyin Türk, saat 03.24 ve 03.25’te TBMM binasına iki adet bomba atmıştır” denildi.

Meclis’e GBU-10

Ses kayıtlarında Tosun, Ekrem Aydoğdu’ya, “Yeni hedef veriyorum, hazır mısınız hocam? Meclis’e GBU-10 bombası atacaksınız” diyor. (GBU-10 lazer-güdümlü ABD yapımı bir silah ve akıllı silah olarak geçiyor.) Aydoğdu ise, “koordinat hassas ise JDAM da atalım” diye yanıt veriyor. Ancak Tosun, doğrudan taarruz mühimmatı olan JDAM atılmasını değil, görerek GBU-10 atılmasını istiyor ve “Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve yanındaki Meclis binasının yola yakın yeşillik tarafına atacaksınız” talimatını veriyor. Sonra da koordinatları paylaşıyor.

Ses hızını aşın

Tosun, daha sonra uçakların Meclis üzerinde 5-6 defa ses sınırını aşan alçak geçiş (Mach geçişi) yapmalarını istiyor ve, “11 feetten dalışla beraber 5-6-7 defa Mach geçişi bekliyoruz” diyor. Uğur Uzunoğlu’nun, “Meclis’in önüne atmamızı ister misiniz” sorusuna ise Tosun, “Hocam Meclis’e atış yok, sadece Meclis üzerinden en az 5 defa mach geçişi” diye yanıt veriyor.

Kaynak: Milliyet

Kategoriler