Kumpaslar

Fenerbahçe Nasıl Ele Geçirilmeye Çalışıldı?

Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi.
Zekeriya Öz tarafından başlatılan şike operasyonunda birçok aktif yönetici ile futbolcu gözaltına alındı. Aziz Yıldırım, Fenerbahçe’ye yönelik şike operasyonunu FETÖ'nün gerçekleştirdiğini söyleyerek, kendisini Ergenekon Davasından içeri alamadıklarını, bu sebeple şike davasını uydurduklarını ileri sürdü. Şike davasında görev alan hakim ve savcıların FETÖ'cü oldukları ortaya çıktı.

Zekeriya Öz tarafından başlatılan şike operasyonunda birçok aktif yönetici ile futbolcu gözaltına alındı. Aziz Yıldırım, Fenerbahçe’ye yönelik şike operasyonunu FETÖ’nün gerçekleştirdiğini söyleyerek, kendisini Ergenekon Davasından içeri alamadıklarını, bu sebeple şike davasını uydurduklarını ileri sürdü. Şike davasında görev alan hakim ve savcıların FETÖ’cü oldukları ortaya çıktı. Ayrıca Aziz Yıldırım yazdığı şikayet dilekçesinde, şike davasının esas olarak Recep Tayyip Erdoğan ile Fenerbahçe camiasını karşı karşıya getirme amacı taşıdığını vurguladı. Yıldırım, “Polisler projeye uygun senaryo yazdı. Tutuklanacak kişilerin listesini Emniyet mahkemeye gönderdi” dedi.

2011 Türk Futbolu Şike Davası

Fenerbahçe’nin şampiyon olduğu 2010-11 sezonuna ilişkin bazı müsabakalarda şike yapıldığı ve teşvik primi verildiği iddiası üzerine soruşturma başlatıldı. 3 Temmuz 2011 günü bazı spor kulüplerinin yöneticileri ile futbolcuları gözaltına alındı.

Davanın Hakim ve Savcıları

3 Temmuz 2011 tarihinde yapılan operasyon, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz tarafından başlatılmıştır. Mehmet Ekinci, davanın hakimi olmuştur. Daha sonra Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk‘e dava devredilmiş ve bu savcı operasyonları başlatmıştır. İddianameyi yazdıktan sonra dava Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Ufuk Ermertcan’a teslim edilmiş ve İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan yargılama sırasında Ertmercan görev yapmıştır.

cv
Davanın Hakimi FETÖ’cü Mehmet Ekinci

Mehmet Ekinci

Şike davasının hakimidir. ODA TV davasını yürüten Özel Yetkili 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin de başkanlığını yaptı. Selam – Tevhid soruşturmasında usulsüz dinleme iddialarıyla ilgili olarak hakkında soruşturma başlatıldı. 15 Temmuz Fethullahçı Darbe Girişimi sonrasında açığa alındı ve hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Zekeriya Öz

Şike operasyonunu başlatan savcıdır. Aynı zamanda Öz, Ergenekon davasına bakan dönemin savcılarındandır. 12 Mayıs 2015 tarihinde HSYK tarafından meslekten ihraç edildi. 10 Ağustos 2015 tarihinde ise yurt dışına firar etti.

Mehmet Berk

Zekeriya Öz’den sonra Şike davası Mehmet Berk’e devredildi. Ayrıca bir dönem Balyoz soruşturmasını yürüten savcılarından biridir. 15 Temmuz Fethullahçı Darbe Girişimi’nin ardından açığa alındı.

med
FETÖ’cü savcı Mehmet Berk

Ufuk Ermertcan

Mehmet Berk tarafından iddianame yazıldıktan sonra Şike davası Ufuk Ermertcan’a devredildi. Şike davasının dışında, kamuoyunda ODA TV davası olarak bilinen davanın da bir dönem savcısı olarak görevlendirildi. 15 Temmuz Fethullahçı Darbe Girişimi’nin ardından, 18 Temmuz 2016 tarihinde Adana’da tutuklandı.

Aziz Yıldırım – FETÖ Heyeti Görüşmesi

Aziz Yıldırım, FETÖ adına gelen bir heyetin 25 Kasım 2013 günü kendisiyle görüştüğünü ifade etti. Yıldırım açıklamasında şöyle dedi: “Samanyolu’nun başındaki Hidayet Karaca geldi. Bir kahvaltı yaptık. Yanımda Mahmut Uslu da vardı. TFF’de görevli bir hukukçu ve bir iş adamı ile. Üçü geldi, benden Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda Türkçe Olimpiyatları yapmak istediklerini söyledi. Ben de statta çimleri değiştireceğimizi, statta sıkıntı olduğunu ve 1-2 ay sonra buna cevap verebileceğimizi söyledim. Bana dosyayla yazılı olarak müracaat ettiler. Ben de “Yazılı olarak cevap vereceğim ama şu an zor gözüküyor” dedim.”

aziz-yildirima-3-ay--40f6418abe6c6761e6ac
Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başkanı Aziz Yıldırım

Cemalettin Mutlu

Dönemin Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener ile yine dönemin Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören’in avukatlığını yaptı. Her iki isim de ceza almadı. Cemalettin Mutlu ayrıca şike operasyonunu yapan ekibin lideri konumundaki eski polis şefleri Mutlu Ekizoğlu ve Nazmi Ardıç’ın da çeşitli davalardaki avukatlığını üstlendi. 19 Nisan 2016 tarihinde şike kumpası operasyonu kapsamında gözaltına alındı.

cemalettin-mutlu
FETÖ’cü avukat Cemalettin Mutlu

FETÖ’nün Şike davasında yargılanıp beraat eden Ahmet Çelebi, FETÖ’cü polisin kendisine “Aslında biz seni almazdık ama Fetullah Gülen’e çok hakaret ediyordun, seni o yüzden dahil etmek durumunda kaldık” dediğini ifade etti. (11 Mayıs 2016)

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-12-16 10:49:39Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comZO†ZM…YL…WL„VK„WL
Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat eski Daire Başkanı Sabri Uzun

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat eski Daire Başkanı Sabri Uzun, “2011’de şike operasyonu yapıldı. Bir spor kulübünün başkanı, cemaatin avukatına 700 bin dolar verdi. O spor kulübünün başkanı operasyonda tutuklanmadı ama diğerleri tutuklandı” dedi.

Isparta’da yürütülen FETÖ soruşturmasında bazı önemli belgeler ortaya çıktı. Gülen’in Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım hakkında Cemaate karşı düşmanlık besliyor. Yıldırım hizmet düşmanı” dediği kayda geçildi.

6738

20.01.2014 tarihinde The Wall Street Journal gazetesine röportaj veren Aziz Yıldırım, Fenerbahçe’ye yönelik şike operasyonunu Gülen’in gerçekleştirdiğini söyleyerek, kendisini Ergenekon Davasından içeri alamadıklarını, bu sebeple şike davasını uydurduklarını ileri sürdü.

Fenerbahçe Kulübü, şike kumpasının Zaman gazetesi binasında kurgulandığına ilişkin resmi açıklama yayınladı. Fenerbahçe Kulübü’nün resmi sitesinde şu ifadelere yer verildi:

3 Temmuz 2011’den bugüne yaklaşık 4 yıl 8 ay sonra Zaman Gazetesi kayyuma atanırken, İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi’nin karar gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:
 
“Tahşiye ve şike soruşturmalarının başlamasına Zaman Gazetesi binasında örgüt yöneticileri tarafından karar verilerek uygulanmaya konulması”
 
Kamuoyunu yıllarca meşgul eden, suçsuz kurum ve şahısları suçlu ilan eden, yalan – düzmece iddialarla gerçekleri çarpıtan 3 Temmuz sürecinin organize – planlı bir kumpas olduğu mahkemenin aldığı bu kararla kanıtlanmıştır.
 Tüm camia olarak beklentimiz Fenerbahçe’ye bu kumpası kuran tüm faillerin bulunup, layık oldukları şekilde cezalandırılmalarıdır.”fenerbahce-feto-ile-mucadelesini-surdurmektedir_1251
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz’daki darbe girişimiyle ilgili düşüncelerini Fenerbahçe Dergisi’ne yazdı. Aziz Yıldırım kendini şöyle ifade etti: Bu hain terörist kalkışma toplumun tüm kesimlerinin direnciyle bertaraf edildi. Bu süreçte de Fenerbahçe Türkiye’nin en büyük ve en sağlam sivil toplum kuruluşu, Türkiye Cumhuriyeti’nin en köklü çınarı olduğunu bir kere daha ispat etti. İlk andan itibaren devletinin yanında milletinin emrinde olduğunu tereddütsüz dile getirdi. Büyük Fenerbahçe camiası için bu yadsınamaz gerçek, Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece de asla değişmeyecektir. FETÖ/PDY, en güçlü olduğu dönemde, Semih Çetin Paşa’nın da isabetle tespit ettiği üzere, sarı lacivert bir duvara çarpmış, durmak ve gerilemek zorunda kalmıştır. Bu gurur tüm Fenerbahçelilerindir!”

Kaynaklar:

ODATV – Fethullah Gülen’in Futbola İlgisi

Güneş – Gülen’e Hakaret Ettin, Seni O Yüzden Tutukladık

ODATV – FETÖ’ye 700 Bin Dolar Veren Başkan Kurtuldu

Akşam – FETÖ Aziz Yıldırım’ı Füşman İlan Etmiş

EUROSPORT – Aziz Yıldırım: Operasyonu Gülen Cemaati Yaptı

FENERBAHÇE – Futbolda Şike Kumpası Zaman Gazetesi Binasında Kurgulandı

FENERBAHÇE – Bu gurur, Tüm Fenerbahçelilerindir!

Hurriyet – Aziz Yıldırım: Şike davasında asıl hedef Erdoğan’dı

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Takip edin