Kumpaslar

Fenerbahçe Nasıl Ele Geçirilmeye Çalışıldı?

Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi.
Zekeriya Öz tarafından başlatılan şike operasyonunda birçok aktif yönetici ile futbolcu gözaltına alındı. Aziz Yıldırım, Fenerbahçe’ye yönelik şike operasyonunu FETÖ'nün gerçekleştirdiğini söyleyerek, kendisini Ergenekon Davasından içeri alamadıklarını, bu sebeple şike davasını uydurduklarını ileri sürdü. Şike davasında görev alan hakim ve savcıların FETÖ'cü oldukları ortaya çıktı.

Zekeriya Öz tarafından başlatılan şike operasyonunda birçok aktif yönetici ile futbolcu gözaltına alındı. Aziz Yıldırım Fenerbahçe’ye yönelik şike operasyonunu FETÖ’nün gerçekleştirdiğini söyleyerek kendisini Ergenekon davasından içeri alamadıklarını, bu sebeple şike davasını uydurduklarını ileri sürdü. Şike davasında görev alan hâkim ve savcıların FETÖ’cü oldukları ortaya çıktı. Ayrıca Aziz Yıldırım yazdığı şikayet dilekçesinde, şike davasının esas olarak Recep Tayyip Erdoğan ile Fenerbahçe camiasını karşı karşıya getirme amacı taşıdığını vurguladı. Yıldırım, “Polisler projeye uygun senaryo yazdı. Tutuklanacak kişilerin listesini emniyet mahkemeye gönderdi.” dedi.

Şike davası

Fenerbahçe’nin şampiyon olduğu 2010-11 sezonuna ilişkin bazı müsabakalarda şike yapıldığı ve teşvik primi verildiği iddiası üzerine soruşturma başlatıldı. 3 Temmuz 2011 günü bazı spor kulüplerinin yöneticileri ile futbolcuları gözaltına alındı.

Davanın hâkim ve savcıları

3 Temmuz 2011 tarihinde yapılan operasyon dönemin Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz tarafından başlatıldı. Mehmet Ekinci ise davanın hâkimi oldu. Daha sonra dava dönemin Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk’e devredilirken operasyonları da bu savcı başlattı. İddianamenin yazımının ardından ise dava bu kez dönemin Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Ufuk Ermertcan’a teslim edildi. Ermertcan, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılama sırasında görev yaptı.

cv
Davanın hâkimi FETÖ’cü Mehmet Ekinci

Mehmet Ekinci

Şike davasının hâkimi. ODA TV davasını yürüten Özel Yetkili 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin de başkanlığını yaptı. Selam Tevhid soruşturmasında usulsüz dinleme iddialarıyla ilgili olarak hakkında soruşturma başlatıldı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açığa alındı ve hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Zekeriya Öz

Şike operasyonunu başlatan savcı. Aynı zamanda Ergenekon davasına bakan savcılarından. 12 Mayıs 2015 tarihinde HSYK tarafından meslekten ihraç edildi. 10 Ağustos 2015 tarihinde ise yurt dışına firar etti.

Mehmet Berk

Zekeriya Öz’den sonra şike davasına baktı. Ayrıca bir dönem Balyoz soruşturmasını yürüten savcılarından biri oldu. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açığa alındı.

med
FETÖ’cü savcı Mehmet Berk

Ufuk Ermertcan

Mehmet Berk tarafından iddianame yazıldıktan sonra dava Ufuk Ermertcan’a devredildi. Şike davasının dışında, kamuoyunda ODA TV davası olarak bilinen davanın da bir dönem savcısı olarak görevlendirildi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 18 Temmuz 2016 tarihinde Adana’da tutuklandı.

Aziz Yıldırım – FETÖ Heyeti Görüşmesi

Aziz Yıldırım, FETÖ adına gelen bir heyetin 25 Kasım 2013 günü kendisiyle görüştüğünü ifade etti. Yıldırım açıklamasında şöyle dedi: “Samanyolu’nun başındaki Hidayet Karaca geldi. Bir kahvaltı yaptık. Yanımda Mahmut Uslu da vardı. TFF’de görevli bir hukukçu ve bir iş adamı ile. Üçü geldi, benden Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda Türkçe Olimpiyatları yapmak istediklerini söyledi. Ben de statta çimleri değiştireceğimizi, statta sıkıntı olduğunu ve 1-2 ay sonra buna cevap verebileceğimizi söyledim. Bana dosyayla yazılı olarak müracaat ettiler. Ben de “Yazılı olarak cevap vereceğim ama şu an zor gözüküyor.” dedim.”

aziz-yildirima-3-ay--40f6418abe6c6761e6ac
Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başkanı Aziz Yıldırım

Cemalettin Mutlu

Dönemin Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener ile yine dönemin Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören’in avukatlığını yaptı. Her iki isim de ceza almadı. Cemalettin Mutlu ayrıca şike operasyonunu yapan ekibin lideri konumundaki eski polis şefleri Mutlu Ekizoğlu ve Nazmi Ardıç’ın da çeşitli davalardaki avukatlığını üstlendi. 19 Nisan 2016 tarihinde şike kumpası operasyonu kapsamında gözaltına alındı.

cemalettin-mutlu
FETÖ’cü avukat Cemalettin Mutlu

FETÖ’nün Şike davasında yargılanıp beraat eden Ahmet Çelebi, FETÖ’cü polisin kendisine “Aslında biz seni almazdık ama Fetullah Gülen’e çok hakaret ediyordun, seni o yüzden dahil etmek durumunda kaldık” dediğini ifade etti. (11 Mayıs 2016)

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-12-16 10:49:39Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comZO†ZM…YL…WL„VK„WL
Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat eski Daire Başkanı Sabri Uzun

Isparta’da yürütülen FETÖ soruşturmasında bazı önemli belgeler ortaya çıktı. Gülen’in Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım hakkında “Bize karşı düşmanlık besliyor. Yıldırım hizmet düşmanı.” dediği kayda geçildi.

Fenerbahçe Kulübü şike kumpasının Zaman gazetesi binasında kurgulandığına ilişkin resmi açıklama yayınladı. Fenerbahçe Kulübü’nün resmi sitesinde şu ifadelere yer verildi:

“3 Temmuz 2011’den bugüne yaklaşık 4 yıl 8 ay sonra Zaman gazetesi kayyuma atanırken İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi’nin karar gerekçesinde şu ifadeler yer aldı: ‘Tahşiye ve şike soruşturmalarının başlamasına Zaman gazetesi binasında örgüt yöneticileri tarafından karar verilerek uygulanmaya konulması…’ Kamuoyunu yıllarca meşgul eden, suçsuz kurum ve şahısları suçlu ilan eden, yalan ve düzmece iddialarla gerçekleri çarpıtan 3 Temmuz sürecinin organize ve planlı bir kumpas olduğu mahkemenin aldığı bu kararla kanıtlanmıştır. Tüm camia olarak beklentimiz Fenerbahçe’ye bu kumpası kuran tüm faillerin bulunup layık oldukları şekilde cezalandırılmalarıdır.”

Kaynaklar:

ODATV – Fethullah Gülen’in Futbola İlgisi

Güneş – Gülen’e Hakaret Ettin, Seni O Yüzden Tutukladık

ODATV – FETÖ’ye 700 Bin Dolar Veren Başkan Kurtuldu

Akşam – FETÖ Aziz Yıldırım’ı Füşman İlan Etmiş

EUROSPORT – Aziz Yıldırım: Operasyonu Gülen Cemaati Yaptı

FENERBAHÇE – Futbolda Şike Kumpası Zaman Gazetesi Binasında Kurgulandı

FENERBAHÇE – Bu gurur, Tüm Fenerbahçelilerindir!

Hurriyet – Aziz Yıldırım: Şike davasında asıl hedef Erdoğan’dı

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar