Kumpaslar

FETÖ ve Kaset Operasyonları

FETÖ örgütünün siyasete dizayn vermek için kullandığı metotlardan biri gizli kaydedilmiş kasetlerle kumpas kurmaktı. CHP

FETÖ örgütünün siyasete dizayn vermek için kullandığı metotlardan biri gizli kaydedilmiş kasetlerle kumpas kurmaktı. 

CHP lideri Baykal, 2011 yılında hakkında yayınlanan gizli kamera kayıtlarıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, olayın bir komplo olduğuna işaret etti. Baykal bahsi geçen basın toplantısında şunları dile getirdi:

Ekran Resmi 2016-08-02 11.43.42
CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal

”Bu bir kaset olayı değildir, bir komplodur. Komplo, hukuk dışı, ahlak dışı bir tertip demektir. Bir komplo yaparken bazen haneye tecavüz edersiniz. Duvarlara, eşyalara gizli kameralar yerleştirirsiniz. Gizli çekimlerle insanların en korunaksız görüntülerini alırsınız, kesersiniz, biçersiniz, aktarırsınız montaj yaparsınız çarpıtırsınız. Böyle yaparken de dünyanın her yerinde bütün dinlerin, bütün rejimlerin, bütün ahlak anlayışlarının güvencesi altında olan insanoğlunun mahremiyetine tecavüz edersiniz. Ağır haya ve utanç bunu yapanlar için anlamını kaybeder. İnsanların şerefleri onların umurlarında değildir. Önümüzdeki komployu gerçekleştirenler, bunu sapık oldukları için ya da ticari kazanç sağlamak için veya şantaj yapmak için düzenlememişler, siyaset yapmak için düzenlemişlerdir. Ahlaklarına, vicdanlarına uygun bir siyaset.”

FETÖ, Baykal’a Kaset Komplosunu Böyle Kurmuş

Paralel İhanet Çetesi; Deniz Baykal’a yönelik 3 aşamalı kaset komplosunu böyle gerçekleştirmiş: Önce hedef seçilen adrese girip cihazlar yerleştirilmiş daha sonra yerleştirilen gizli kamera ile görüntüler çekilmiş ve son olarak da gizli çekim yaptıktan sonra kameralar sökülmüş…

CHP Milletvekili Deniz Baykal’a ait olduğu ileri sürülen bazı görüntüler ile 2011 yılında bazı isimlerin MHP’den istifasına yol açan kaset soruşturmasının 3 aşamada gerçekleştiği ortaya çıktı. Kaset komplosunda o dönem İstihbarat Dairesi’ne yerleşen FETÖ’cü polislerin görev aldığı belirlenirken, tespit edilen bazı adreslerde ise kasetlerin nasıl çekildiğine yönelik ip uçlarına ulaşıldı. Kaset komplosunun siyasilerin yanı sıra iş dünyasını da hedef aldığı anlaşıldı.

Baykal Talimatı Bizzat Gülen’den Gelmiş

FETÖ’nün kurduğu kaset kumpasında CHP’nin eski lideri Deniz Baykal hiç ifade vermedi. Baykal’ın “Yeni kasetlerin var, yayınlarız” diye tehdit edildiği ortaya çıktı.

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ), CHP’nin eski genel başkanı Deniz Baykal’a 2010’da kurduğu kaset kumpası soruşturmasında sona gelindi. Savcılık, “Siyasi kariyerimi bitiren kumpasın faillerini bulun” diye dilekçe veren Baykal’ın başvurusuyla derinleştirdiği soruşturmada hem kasetin yollandığı yeri hem de kumpasın nasıl planlandığını delilleriyle ortaya koydu. Savcılığın, bir süre önce örgütün beyin takımı olan “Başyüceler Heyeti”ne yönelik operasyonda kaset kumpasına dair de önemli belgelere ulaşıldı. Tutuklanan şüphelilerden “meclis imamı” olduğu belirtilen eski milletvekili İlhan İşbilen’in de kaset kumpasından sonra Baykal’ı “Biz yapmadık” diye arayan kişi olduğu ortaya çıkmıştı. Savcılık, ele geçen belgeler ve ifadeler üzerinden yaptığı soruşturma sonucu kaset kumpasının FETÖeylemi olduğuna dair iddianameyi yazmaya başladı. Böylece ilk kez, FETÖ’nün “Siyaseti dizayn etme” çalışmaları kapsamında gerçekleştirdikleri kumpaslardan biri dava konusu oldu.

Belgelere göre FETÖ, “Dediklerimizi yapmayanlara Baykal’ı hatırlatın” diye hedefteki diğer isimlere de tehdidi sürdürdü

Bilindiği gibi, kaset kumpasının patlak verdiği 2010 yılında konuyla ilgili soruşturma başlatılmıştı. Ancak FETÖ yapılanmasına yakın olan savcı Yıldırım Bayyurt’un yürüttüğü soruşturmada hiçbir ilerleme kaydedilmemişti. Gizli tanıkların iddiasına göre, Bayyurt, örgütün talimatıyla soruşturmayı derinleştirmedi. HSYK’nın hakkında soruşturma başlattığı Bayyurt, o dönem “Hiçbir şey bulamadık” demişti. Kumpas dosyası ancak 17 Aralık yargı darbesi teşebbüsünün ardından savcısı değiştirildikten sonra derinleştirildi.

‘Seni İyice Rezil Ederiz’

Baykal o dönem savcılığa sunduğu dilekçede, “Siyasi hayatımı bitiren kumpası kim yaptıysa bulun. Zanlıların hesap vermesini istiyorum” dedi. Ancak, savcılığın defalarca yaptığı “İfade vermeniz lazım, bize yardımcı olun” çağrısına Baykal karşılık vermedi. Gizli tanık iddialarına göre Baykal, FETÖ’nün “Yeni kasetlerini çıkarır, seni iyice rezil ederiz” şeklindeki tehdit ve şantajlarından korktuğu için ifade vermeye gitmedi. Soruşturmayı derinleştiren savcılık, son 2 yılda FETÖ’ye yapılan operasyonlar sonucu önemli bilgi ve belgelere ulaştı. Örgüt mensuplarının kişisel e-mailleri ile örgütün kriptolu mesajlaşmalarını mercek altına alan savcılık, “Dediklerimizi yapmayanlara Baykal’ı hatırlatın”, “Sonları Baykal gibi olacak” gibi yazışmaları ele geçirdi.

Ekran Resmi 2016-08-02 09.55.47

FETÖ’nün gizli tanığı Baykal’ın gizli kasetini anlattı:

Deniz Baykal’ın kasetiyle ilgili gizli tanığın anlattıkları inanılmaz. FETÖ, Baykal’ı tam 17 yıl boyunca izleyip dinlemiş.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Paralel Devlet Yapılanması soruşturmasındaki gizli tanığın ifadeleri medyaya sızdı. Gizli tanığın Deniz Baykal’ın kaset skandalıyla ilgili açıklamaları hayli şaşırtıcı.

FETÖ yapılanması içinde uzun yıllar üst düzey görev yapan gizli tanık savcıya Baykal’ın 17 yıl dinlendiğini anlattı.

Fetullah Gülen’in bizzat kaset kumpası için talimat verdiğini anlatan gizli tanık, “Baykal’ı yanlış yönlendirerek ‘kaset işini çözeceğiz’ diyerek kandırdılar ve yanlarına çekmeye çalıştılar” iddiasında bulundu.

Gizli tanık, “9 Eylül 1992’de CHP’nin yeniden açıldığı kurultayda Deniz Baykal, Erol Tuncer’e karşı 1346 delegeden 1150’sinin oyunu alarak genel başkan seçilmişti. Bu tarihten Mayıs 2010’daki kaset operasyonuna kadar olan süre zarfında Baykal,  FETÖ mensubu emniyetçiler tarafından dinlendi. Baykal’ı kaset olayından sonra AK Parti’ye karşı doldurarak yanlış yönlendiren ve farklı açıklamalar yaptıran Cemaat’tir” dedi.

Deniz Baykal’a Kaset Tuzağında Bir Polis ve Çilingir Gözaltında

Deniz Baykal ve MHP’li vekillere yönelik gizli kamera çekimi yapılmasında savcılık, 8 ay sonra ilk adımı attı.

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP’li bazı siyasetçilere yönelik 2011’deki genel seçimler öncesinde “gizli kamera kaydı yapılması” olaylarını soruşturan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatının ardından bir polis ve bir çilingir gözaltına alındı. Söz konusu olaylara karıştıkları iddia edilen polis ve çilingirin “şüpheli” konumunda ifadelerinin alındığı öğrenildi.

8 Aydır Gizli Soruşturma
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2011’de internet aracılığıyla kamuoyu gündemine gelen siyasilere yönelik gizli kamera kayıtlarıyla ilgili gizli bir soruşturma yürütmeye başladı.

Türk siyasetinin dizayn edildiği iddialarına neden olan ve CHP’nin eski lideri Baykal ile MHP’li eski siyasilere yönelik “yasadışı görüntü alınarak özel hayatın gizliliğini ihlal edilmesini” araştıran savcılık, sekiz ay devam eden soruşturmanın ilk aşamasında bazı önemli bulgu ve ipuçlarına ulaştı.

Deliller İnceleniyor
Milliyet’ten Tolga Şardan’ın aldığı bilgiye göre, soruşturma çerçevesinde bazı ihbarları da mercek altına alan savcılık, emniyet birimleri ile ortak çalışma yürütmeye başladı. Siyasilere yönelik gizli kamera ile kayıt olaylarıyla ilgili geçmişe yönelik delilleri de yeniden elden geçiren savcılık, yasadışı kamera kayıtları yapılan mekanlar üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bu çerçevede, mekanlara nasıl gizli kamera yerleştirildiğinin yanıtını arayan savcılık, mekanlara çilingir marifetiyle girildiği bilgisine ulaştı.

Düğmeye Basıldı
Bu gelişme üzerine çalışmalarını yoğunlaştıran savcılık, geçen hafta devam eden soruşturmanın ilk ayağını oluşturan operasyon için düğmeye bastı. Savcılığın talimatı üzerine bir polis ve bir çilingir hakkında gözaltı işlemi uygulandı. Soruşturma kapsamında savcılıktan talimatı alan emniyet birimleri geçen salı Ankara’da iki şüpheliyi gözaltı yaptı. Emniyet birimlerince doğrudan savcılığa çıkartılan polis ve çilingirin “şüpheli” konumunda ifadeleri bizzat soruşturma savcısı tarafından alındı.

İstihbaratta Görevli
Siyasilere yönelik yasadışı kamera kaydı alınması olayına karıştığı iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli polisin, Emniyet İstihbarat kadrosunda görev yaptığı öğrenildi. İsimleri ve savcıya verdikleri bilgiler gizli tutulan iki şüphelinin, soruşturma kapsamında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldıkları kaydedildi. Savcılığın, iki şüpheliden elde edilen bilgiler doğrultusunda genişletilebileceği ifade edildi.

Türk Siyasi Tarihinin En Büyül Skandalı
Türk siyasi tarihinin en büyük skandallarından biri olarak tarihi geçen kaset skandalı görüntüleri 6 Mayıs 2010’da internet sitelerinde yer aldı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve eski özel kalem müdürü, milletvekili Nesrin Baytok’a ait olduğu iddia edilen görüntüler büyük yankı yaptı. Baykal sert tepki göstererek olayı “tezgah” ve “komplo” olarak nitelendirdi. Başlatılan soruşturma kapsamında ise görüntülerin ABD üzerinden gönderildiği belirlendi. Savcılık ABD’deki ilgili şirketlerden bilgi istedi. Ancak bilgi gelmedi. Soruşturma Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’na devredildi. Devam eden süreçte Baykal, 10 Mayıs’ta istifa etti, Kemal Kılıçdaroğlu 22 Mayıs’taki Kurultay’da Baykal’ın yerine genel başkan seçildi. 12 Haziran 2011 seçimleri öncesi siyasi gündemi sarsan bir başka kaset furyasında ise hedef MHP yöneticileri oldu.

Sonraki Hedef MHP Oldu
“farkliulkuculuk” adlı internet sitesinde 26 Nisan 2011’de yayımlanan ilk görüntüler sonrası MHP’nin iki genel başkan yardımcısı istifa etti. 21 Mayıs’a kadar devam eden süreçte yayınlanan görüntüler sonrası aralarında genel başkan yardımcıları ve bazı parti yöneticilerinin de bulunduğu sekiz kişi daha hem partiden hem de milletvekili adaylığından istifa etti. Görüntüleri yayınlayan sitelerin 25 tanesinin yurtdışından, birinin Türkiye’den yayın yaptığı tespit edildi.

Ekran Resmi 2016-08-02 10.32.44

Bahçeli A Takımını Kaybetti

MHP’de yaşanan kaset depremi seçime giderken partide kilit görevde bulunan 10 kişinin istifasına yol açtı. MHP, 12 Haziran seçimlerine, başka kaset skandalı yaşanmaması ve istifa olmaması halinde, 540 adayla katılacak.

İlk Dalgada 4 Kurmay Gitti

MHP’de kaset skandalları Recai Yıldırım ve Metin Çobanoğlu’nun kasetlerinin farkliulkuculuk adlı internet sitesinde yayınlanması ile başladı. MHP lideri her iki isimden de görevlerinden ve adaylıktan istifa etmelerini isterken, ikinci kaset skandalı Bülent Didinmez ve İhsan Barutçu’nun da istifalarını getirdi.

6 İsim Verdiler ve ‘İstifa Et’ Şantajında Bulundular

MHP’de olayın şoku daha atlatılamadan, geçen hafta site üzerinden 6 kişinin isimleri ve bazı kadınlarla özel görüntülerin yer aldığı gizli çekimlerin ayrıntıları verilmişti. Söz konusu isimlerle birlikte MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin istifa ederek, parti yönetimini Oktay Vural’a bırakması istenmişti. Sitede aksi taktirde görüntülerin sırayla yayınlanacağı tehdidinde bulunulmuştu.

Bahçeli Şantaja Boyun Eğmedi, Görüntü Servis Edildi

MHP Lideri Bahçeli, bu şantaja boyun eğmemiş ve “Elinizde ne varsa yayınlayın” restini çekmişti. Dün sabah söz konusu isimlerden Mehmet Ekici ile ilgili iki video yayınlandı. İstifa furyası da bu yayının ardından başladı. Partinin önde gelen 6 ismi art arda görevlerinden ve milletvekili adaylıklarından feragat ettiler.

MHP’de istifa eden Recai Yıldırım Adana birinci sıra, Metin Çobanoğlu Kırşehir birinci sıra, Bülent Didinmez İstanbul birinci bölge ikinci sıra, Mehmet Taytak İstanbul Üçüncü bölge üçüncü sıra, İhsan Barutçu İstanbul üçüncü bölge dördüncü sıra, Osman Çakır Samsun birinci sıra, Mehmet Ekici Yozgat birinci sıra, Ümit Şafak İstanbul ikinci bölge ikinci sıra, Ahmet Deniz Bölükbaşı Ankara ikinci bölge birinci sıra, Cihan Paçacı ise Ankara ikinci bölge ikinci sıra milletvekili adayıydı. Bu isimlerin adaylıktan istifaları nedeniyle MHP’de daha alt sıralarda olan adaylar üst sıralara yerleşmiş oldu.

Dün gelen 4 isimle birlikte Bahçeli’nin 7 genel başkan yardımcısı görevi bırakmış oldu:

– Bülent Didinmez
– Recai Yıldırım
– Metin Çobanoğlu
– Osman Çakır
– Mehmet Ekici
– Deniz Bölükbaşı
– Ümit Şafak

Yine dün istifa eden iki isim partinin önde gelen isimleri arasında. Cihan Paçacı Genel Sekreter, Mehmet Taytak ise Başkanlık Divanı üyesiydi. Kaset depremi partinin Başkanlık Divanı’nın yarısından fazlasının görevi bırakmasına neden oldu.

Daha önce de MHP İstanbul İl Başkanı İhsan Barutçu istifa etmişti.

Ekran Resmi 2016-08-02 10.35.28
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli

MHP’ye kaset kumpası ‘Kozmik Oda’dan çıktı

MHP üst düzey yönetici ve milletvekili adaylarının 2011 seçimleri öncesinde istifasına, partinin yeniden dizayn edilmesine yol açan kaset komplosunun ‘hakim kararıyla’ gerçekleştirilen dinleme ve izleme sırasında yapıldığına dair önemli ipuçlarına ulaşıldı. Mayıs ayında ortaya çıkan kaset komplosu ile istifa etmek zorunda kalan dönemin MHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Taytak’ın 27 Aralık 2010-19 Mayıs 2011 tarihleri arasında ‘yasal izlemeye’ alındığına ilişkin mahkeme kararı ortaya çıktı.

 Emniyet istedi mahkeme verdi

MHP’lilerin ‘kaset komplosu’ öncesinde dinlemeye alındıklarına ilişkin belgelere göre, süreç şöyle gelişti:

Emniyet İstihbarat Dairesi’nin talebi üzerine ilk dinleme kararı Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 16 Aralık 2010’da; ikinci dinleme kararı ise 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 27 Aralık 2010 tarihlerinde verildi. İki karardaki dinlemeler için 14 Mart 2011’de uzatma kararı alınırken, iki gün sonra 26 Mart’ta da yine 12. Ağır Ceza tarafından MHP lideri Bahçeli’nin başdanışmanı Prof. Zuhal Topçu hakkında teknik takip kararı verildi.Emniyet’in dinleme ve izleme taleplerinde gerekçe olarak 24 Kasım 2010 tarihinde yapılan TİT operasyonunda 14 kişinin gözaltına alınması ve 6’sının tutuklanması; ardından da 9 Aralık 2010’da gelen isimsiz, imzasız bir ihbar mektubu gösteriliyor. Mektupta, Türk İntikam Tugayı (TİT), Türk İntikam Birliği Teşkilatı (TİBT) ve Türk Akıncı Timi (TAT) adlı örgütlerin Türk-Kürt çatışması amacıyla eylem planları yaptığı öne sürülüyor.

Ekran Resmi 2016-08-02 09.44.37

Şantaj Kasetleri Isparta’dan Çıktı

Isparta’daki FETÖ operasyonunda ele geçirilen kasetlerin 2011 seçimlerinde sosyal medyaya servis edilen MHP milletvekillerine ait oldukları belirlendi. Kasetlerin FETÖ’nün montaj merkezi haline gelen Süleyman Demirel Üniversitesi’nde hazırlandığı belirlendi

Isparta Cumhuriyet Savcılığı’nca FETÖ/ PDY’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 5 ilde düzenlenen ve aralarında Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu ve beyin takımında yer alan 27’si akademisyen, 9 işadamı ve bir muhasebecinin bulunduğu 51 kişinin gözaltına alındığı operasyonunun ayrıntılarına SABAH ulaştı. FETÖ ana davasını da etkileyecek olan deliller ise örgütün Süleyman Demirel Üniversitesi’ni montaj ve şantaj merkezine dönüştürdüğünü ortaya çıkardı. Gözaltına alınanlar arasında yer alan eski SDÜ Bilgi İşlem Müdürü Halil Karakoç’un, kaçırmak üzereyken ele geçirilen bilgisayar ve hard disklerinde yapılan incelemelerde, 2011 seçimleri sırasında sosyal medyaya servis edilen MHP’li vekillere ait ilişki görüntülerinin ham ve montajlı halleri bulundu. İncelemeyi derinleştiren polis, görüntülerin servis edilmeden yaklaşık bir ay önce SDÜ Bilgi İşlem Merkezi’ndeki ana bilgisayara kaydedildiğini, ardından da montajlandığını ortaya çıkardı. Hard disklerde çok sayıda çocuk pornosu da bulundu. Örgütün bu görüntüleri şantaj için sakladığı belirlendi.

Baykal’la İlgili Kaset Davasında Flaş Gelişme!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’a ait olduğu ileri sürülen görüntülerle ilgili soruşturma kapsamında CHP eski Ankara Milletvekili Nesrin Baytok, “tanık” sıfatıyla ifadeye çağrıldı.

Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı, Baykal’ın eski Özel Kalem Müdürü ve eski CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok’un “tanık” sıfatıyla ifadesinin alınmasına karar verdi. Savcı, bu kapsamda Baytok’u davetiyeyle ifadeye çağırdı.

Eski MHP’lilerin Dosyasıyla Birleştirildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Baykal’a ait olduğu ileri sürülen görüntüler ile 2011’de bazı isimlerin MHP’den istifasına yol açan bazı görüntülerle ilgili soruşturma dosyalarını, “özel hayatın gizliliğine yönelik eylemlerin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin şüpheler” üzerine birleştirilmesine karar vermişti.

Aynı Örgütsel Yapı Tarafından Yapıldı

Savcılığın birleştirme kararında şu ifadelere yer verilmişti:
“Müştekilere ait olduğu iddia edilen ve internet ortamında yayınlanan video görüntülerini çeken, internet ortamında yayınlanan olay faillerinin eylemlerinin icrasındaki benzerlikler gözetildiğinde aynı örgütsel yapı tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin beyanlar, deliller elde edildiği ve bu yönüyle her iki soruşturma evrakı arasında fiili ve hukuki irtibat bulunduğu anlaşıldığından, her iki soruşturma evrakının birleştirilmesine karar verilmiştir.”

Partisinden İhraç Edilmişti

MHP’nin o dönemdeki genel başkan yardımcıları Mehmet Ekici, Osman Çakır, Ümit Şafak, Deniz Bölükbaşı, Recai Yıldırım, Metin Çobanoğlu, Bülent Didinmez, eski Genel Sekreter Cihan Paçacı ve eski Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Taytak ile eski milletvekili İhsan Barutçu’ya ait olduğu iddia edilen görüntüler 21 Mayıs 2011’de medyaya yansımıştı.İhsan Barutçu dışındaki isimler partideki görevlerinden istifa etmiş, milletvekili adaylığından da çekilmişlerdi. İstifa etmeyen Barutçu ise partiden ihraç edilmiş ve seçimlere bağımsız aday olarak girerek milletvekili seçilmişti.

Suç Duyurusunda Bulunmuştu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, görüntülerin elde edilmesi ve yayınlanmasıyla ilgili sorumluların cezalandırılması için suç duyurusunda bulunulması üzerine soruşturma başlatmış, ancak dosya yetkisizlik kararıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmişti.

Dosya Tekrar Ankara’ya Gönderildi

Yetkisizlik kararında, aynı eylemler nedeniyle, dönemin özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince soruşturma yürütüldüğü belirtilmişti.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma dosyasını yetkisizlik kararı vererek, tekrar Ankara’ya göndermişti.

Kaynaklar:

Sabah – Baykal İstifa Etti

İnternethaber – Baykal ile ilgili kaset davasında flaş gelişme

Haberturk – Bahçeli A takımını kaybetti

Ahaber –  Baykal’a kaset tuzağında bir polis ve çilingir gözaltında

İnternethaber – Cemaatin gizli tanığı anlattı

Akşam – Baykal kasetide FETÖ’den

Akşam – MHP’ye kaset kumpası ‘Kozmik  Oda’dan çıktı

Ahaber – FETÖ Baykal’a Kaset Komplosunu Böyle kurmuş

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Takip edin