Anasayfa » Kripto askerler 5 milyon aramanın incelenmesiyle tespit edildi
FETÖ'de Bugün

Kripto askerler 5 milyon aramanın incelenmesiyle tespit edildi

TSK’ya sızan kripto askerler, ankesörlü telefonlarla yapılan 5 milyon aramanın incelenmesiyle deşifre edildi.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen “ankesörlü telefonla görüşme”ye ilişkin soruşturma kapsamında Balıkesir ve ilçelerindeki 79 ankesörlü telefon kayıtları incelemeye alındı.

Söz konusu telefonlarla 17-25 Aralık’tan sonra yaklaşık 4 yılda yapılan 5 milyon arama, Balıkesir Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 6 aylık bir çalışmayla titizlikle incelendi.

Mahrem imamın 39 astsubayı aradığı tespit edildi

“Ardışık” aramalar üzerine yoğunlaşan ekipler, tespit edilen bir mahrem imamın, belirli aralıklarla Balıkesir’deki 6. ve 9. Ana Jet Üs Komutanlığı başta olmak üzere Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı birliklerde 39 astsubayı aradığını belirledi.

Ayrı tarihlerdeki her aramasında farklı ankesörlü telefonu kullanan mahrem imamın, astsubayların önemli bölümünü ardı ardına arayıp görüştüğü tespit edildi.

15 Temmuz sonrası ankesörlü telefon kullanıldı

Balıkesir’in de aralarında bulunduğu 22 ilde gözaltına alınan astsubayların ifadelerine göre 15 Temmuz’dan sonra da mahrem imamın ankesörlü telefonla aramaya devam ettiği, astsubaylara örgütten kopmamaları yönünde telkinde bulunduğu ve FETÖ’nün dağılmasının önüne geçilmeye çalışıldığı öğrenildi.

Astsubayların bir bölümünün yaşananları itiraf ettiği ve etkin pişmanlıktan yararlandığı belirtildi.

Söz konusu astsubayların ByLock kullanıcısı olmadıkları, dışarıdan cep telefonlarına yönelik aramalar üzerinden görüşme sağlandığı ve kendilerini özellikle gizlemelerinin istendiği kaydedildi.

Kaynak: AA

Kategoriler