Anasayfa » KPSS kopya iddiaları FETÖ’ye uzandı
FETÖ'de Bugün

KPSS kopya iddiaları FETÖ’ye uzandı

kpss-feto-kpss-feto-skandali
KPSS FETÖ

Kamu Personeli Seçme ve Yerleştirme (KPSS) sınavı, bugün gelen son dakika açıklamasıyla iptal oldu. 2 Ağustos’ta sosyal medyada KPSS sorularının sızdırıldığı iddia edilmişti. Sınava girenler, Yediiklim Yayınevi’nin deneme kitapçıklarındaki soruların KPSS’de çıkan sorularla aynı olduğunu ileri sürmüştü. Sınavda çıkan soruların, yayınlanan soru kitapçığı ile aynı olduğunun ortaya çıkmasından bir süre sonra ÖSYM’nin sosyal medya hesabından skandal bir mesaj yayınlandı. “Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır.” Ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Devlet Denetleme Kurulu iddiaların asılsız olup olmadığına ilişkin açıklama yaptı. 2 Ağustos’ta ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, görevden alındı. DDK tarafından yapılan suç duyurusunun ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 3 Ağustos’ta “sahtecilik”, “görevi kötüye kullanma” ve “kamu aleyhine dolandırıcılık” suçlarından soruşturma başlatıldı. ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, sınavın iptal edileceğini duyurdu.

KPSS sorularını yayınlayan yayınevi FETÖ bağlantılı çıktı

Tüm bunlar yaşanırken, akıllara neredeyse her alanda yapılan sınavların sorularını çalıp kendi elemanlarına dağıtan FETÖ geldi. Hürriyet gazetesi yazarı Nedim Şener, 5 Ağustos tarihli yazısında, Yediiklim Yayınevi’nin sahibi Münir Çelik’in daha önce FETÖ soruşturması geçirdiğini kaydetti. Şener’in açıklamasına göre Çelik hakkında Ankara Cumhuriyet Basavcılığı’nın  2018/207810 sayılı soruşturma kapsamında FETÖ üyeliğinden işlem yapıldı. “Kovuşturmaya Yer Olmadığı” kararı verilen Çelik’in ifadesinde, 17-25 Aralık kumpasından önce FETÖ’ye 5000 TL kurban bağışı vererek yardımda bulunduğu bilgisi yer aldı. Şener, ayrıca, Çelik’in sahibi olduğu Yediiklim şirketinin Zaman gazetesine iki aboneliğinin olduğu ancak daha sonra iptal ettirildiği bilgisini de paylaştı.

kpss-feto-kpss-feto-skandali
Yediiklim Yayınevi Sahibi Münir Çelik

Şener, Yediiklim Eğitim Bilgisayar Yayıncılık Sanayii ve Ticaret Limited Şirketi hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın 2016/18019 sayılı soruşturma yürüttüğünü yazdı. Gazeteci Şener, Yediiklim’in hazırladığı soru kitapçıklarında KHK ile ihraç edilmiş FETÖ’cü eğitimcilerin SGK kaydı olmadan görev yaptığı iddialarını da dile getirdi.

kpss-feto-kpss-feto-skandali
KPSS FETÖ

Mali Şube ekipleri, soruları yayınlayan Yediiklim Yayınevi’ne ait iki adreste arama yaptı. Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın ÖSYM’ye de uzanacağı ifade edildi. Yayınevinin dershanesi ve yayınevindeki tüm dijital materyallere, soru kitapçıkları, deneme kitapçıkları ve testlere el konuldu. Tüm materyallerin detaylıca inceleneceği belirtildi.

 

 

 

 

Etiketler

Kategoriler