Anasayfa » ‘Kozanlı Ömer’ başkanlığındaki toplantıda MİT tırları kumpası kurgulanmış
FETÖ'de Bugün

‘Kozanlı Ömer’ başkanlığındaki toplantıda MİT tırları kumpası kurgulanmış

FETÖ’nün MİT tırları kumpasını kurguladığı toplantıyı eski Emniyet imamı Osman Hilmi Özdil’in yönettiği ortaya çıktı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin hazırlanan yeni iddianamede, FETÖ imamlarının kumpası kurgulamak üzere “Kozanlı Ömer” lakaplı Emniyet imamı Osman Hilmi Özdil’in başkanlığında Diyarbakır’da bir toplantı gerçekleştirdikleri belirtildi.

ABD Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu ile tırların durdurulduğu günlerde telefon görüşmeleri belirlenen FETÖ imamı Bayram Andaç’ın, Özdil’le 41 kez telefon görüşmesi gerçekleştirdiği anlaşıldı.

Bank Asya’ya para yatırmış ve ByLock kullanmış

İddianameye göre Kayseri, Çorum, Ankara ve Adana’da FETÖ ile bağlantılı çeşitli dershane ve okullarda öğretmenlik yapan Andaç, 2010 – 2015 yılları arasında Hatay’da, 2 Eylül 2015 itibariyle de Mardin’de öğretmenlik yaptı. Andaç’ın, Fetullah Gülen’in 17 Aralık darbe girişimi sürecinde verdiği talimatla, Bank Asya’ya 20 bin 167 lira yatırdığı ve telefonunda ByLock yüklü olduğu saptandı.

Kanun Hükmünde Kararname ile kamu görevinden alınan Andaç’ın, Hatay ve Osmaniye’de görev yapan astsubay ve uzman çavuş rütbelerindeki örgüt mensuplarından sorumlu “imam” olduğu da anlaşıldı. Andaç’ın, tırların durdurulduğu 19 Ocak 2014 günü ve bir gün öncesinde Adana ile Osmaniye civarında olduğu belirlendi. Şüphelinin çok sayıda “kullan at hat” kullandığı, bu hatlarla tırların durdurulması olayını organize eden diğer FETÖ imamları ile irtibat kurduğu kaydedildi.

Kaynak: Sabah

Kategoriler