Anasayfa » Koruyucu ailelere FETÖ incelemesi
FETÖ'de Bugün

Koruyucu ailelere FETÖ incelemesi

Türkiye genelinde 5 bin koruyucu ailenin FETÖ ile bağı bulunup bulunmadığı araştırılıyor. Bağı olanlardan çocuklar alınacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca FETÖ ile mücadele kapsamında gerçekleştirilen incelemeler koruyucu ailelere uzandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya imzasıyla 81 il müdürlüğü, merkez teşkilatı ve Darülaceze Başkanlığı’na gönderilen genelge kapsamında yürütülen kapsamlı incelemeler devam ediyor. Bakanlığın genelgede yer alan talimatlar kapsamında FETÖ ile mücadele için başlattığı çalışmaların bir kolu da Türkiye genelinde sayıları 5 bini bulan koruyucu ailelere uzandı.

İncelemeler sonunda FETÖ yapılanmasıyla herhangi bir aidiyeti, bağı, yakınlığı olduğu ya da hakkında adli işlem başlatıldığı tespit edilen koruyucu ailelerde bulunan çocuklar geri alınacak. Öte yandan devlet koruması altında bulunan ve yurtlarda kalan çocukların ev ortamında büyümesini sağlamaya yönelik, geçen yıllarda hayata geçirilen “Çocuk Evleri” sistemi de FETÖ ile mücadele çalışmaları çerçevesinde mercek altına alındı. Bakanlık, Çocuk Evleri sistemi içinde geçmiş yıllarda sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerle yapılan iş birliklerine yönelik de kapsamlı bir inceleme başlattı. Bu çerçevede, yapılan ilk tespitlerde önceki yıllarda Çocuk Evleri hizmeti için kiralanan, 15 Temmuz’dan sonra ise FETÖ çerçevesinde terör örgütü mensubu olduğu belirlenen kişilere ait evler, il müdürlükleri aracılığıyla farklı adreslere taşındı. Dört sivil toplum kuruluşu ve bir gönüllüyle olan tüm iş birliği protokolleri sona erdirildi.

Kaynak: Vatan

Kategoriler