Anasayfa » Kıbrıs Rum Kesimi’ne kaçan muvazzaf subay FETÖ’cü çıktı
FETÖ'de Bugün

Kıbrıs Rum Kesimi’ne kaçan muvazzaf subay FETÖ’cü çıktı

Lüks yatıyla Kıbrıs Rum Yönetimi’ne firar eden FETÖ’cü deniz subayının Mersin’de görevli Yüzbaşı Kadir Karaman olduğu öğrenildi.

Haziran ayında Gölcük’ten Mersin’deki Güney Deniz Saha Komutanlığına tayini çıkan Deniz Yüzbaşı Kadir Karaman’ın FETÖ’nün kripto subaylarından biri olduğu belirlendi.

Mahrem imamla görüştü

Karaman, bir süre önce İzmir merkezli FETÖ soruşturmasında aranan örgütün mahrem imamıyla ankesörlü telefonla görüştü. Bu görüşmede kimliği belirlenen Karaman için gözaltı kararı çıkarıldı. Bunun üzerine yüzbaşı Karaman, “Sanchez” isimli yatıyla pazar günü Kıbrıs Rum Yönetimi’ne kaçtı.

Rum istihbaratı memnun oldu

Karaman, Larnaka’da Rum istihbaratına verdiği ifadede “FETÖ soruşturmasına adımı koymuşlar. 29 Eylül’de İzmir’deki evime polis baskın düzenledi. Haber alır almaz ben de teknemle Mersin’den kaçtım” dedi. Rum medyası, “Türk subayın iş birliğinden dolayı istihbaratın çok memnun kaldığını” yazdı.

Kathimerini ve Filelefheros gazeteleri, Türk subayın Larnaka limanına pasaportu olmadan girdiğini ve büyük olasılıkla siyasi sığınma hakkı tanınacağını ileri sürdü. Rum medyası ilk kez bir Türk subayın Rum kesiminden siyasi sığınma hakkı istediğine de dikkat çekti ve “Biz bu olayı gizli tutmalıydık, acemilik yaptık.” yorumunda bulundu.

Fotoğraflarını kaldırdı

Kaçtıktan sonra sosyal medya hesaplarındaki fotoğraf ve bilgileri silen Karaman’ın birçok kez Avrupa ülkelerine seyahat ettiği belirtiliyor. Karaman’ın özellikle Avrupa Parlamentosuna eğitim için giden Polonya ve eski doğu bloğu ülkesi öğrenci ve akademisyenlerle yakın ilişkisi bulunuyor.

Kaynak: Sabah

Kategoriler