Anasayfa » Kazakistan’da gerçekleşen olayların arkasında FETÖ mü var?
FETÖ'de Bugün

Kazakistan’da gerçekleşen olayların arkasında FETÖ mü var?

kazakistanda-neler-oluyor
Kazakistan'da protesto

Kazakistan’da protestolar çatışmaya dönüştü

Kazakistan’da akaryakıt zamlarına karşı başlanan protestolar, çatışmaya dönüştü. Ülkenin batısında 2 Ocak’tan itibaren LPG’ye yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protestolar ülkenin diğer kesimlerine yayıldı. Sokak olaylarına dönüşen gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışma çıktı. Güvenlik güçleri, polis ve askeri araçları ateşe veren ve devlet binalarına giren protestoculara ses bombası ile müdahale etti. Sokaklara dökülen protestocuların hükümet binalarını basıp ateşe vermesiyle son yılların en büyük krizini yaşayan Kazakistan’da OHAL ilan edildi. Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly de, ülkesinde yaşanan olaylara ilişkin açıklamalarda bulundu. Daily Sabah gazetesine konuşan Saparbekuly, olayların arkasında Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) veya başka bir dış güç olup olmadığının araştırıldığını ifade etti.

kazakistanda-neler-oluyor

“Organize ve koordine teröristlerle karşı karşıyayız”

Tüm illerde sakinliğin sağlandığını ancak eski başkent Almati’de operasyonların devam ettiğini belirten Saparbekuly:

“Biz çok organize ve koordine teröristlerle karşı karşıyayız. Bunlar hem provokatörleri hem de gençlerimizi kullanarak daha önce belirledikleri stratejik noktalara saldırıyorlar.” diyerek, olayı başlatan protestocuların olayların gerçek yüzünü gördüğünü söyledi. Saparbekuly, ülkenin en büyük önceliklerinden birinin teröristlerden temizlenmesi ve bu kişileri sorguya alıp dış güçler, şahıslarla veya FETÖ ile bağlantılarının olup olmadığını araştırmak olduğunu kaydetti. Büyükelçi, bununla ilgili polis ve istihbarat teşkilatı tarafından da oluşturulan ekiplerle çalışmaların başlatıldığının altını çizdi.

“Türkiye’nin desteğinden memnunuz”

Daily Sabah gazetesine konuşan Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, öncelikleri arasında ülkede halkın talep ettiği sosyoekonomik ve siyasal reformları hızlandırmak, toplumsal huzur ve istikrarı sağlamak olduğunu belirtti. Saparbekuly, bu kapsamda yolsuzlukla mücadele, gelir eşitliğini sağlama, özel sektörün gelişmesine yönelik ve siyasi, ekonomik, kültürel alanlarda çalışmaların yer alacağını vurguladı.

Kazakistan’ın Türkiye ve Türk Devletleri Teşkilatı’nın destek açıklamalarından memnun olduğunu söyleyen Saparbekuly, şu anda ülkenin silahlı kuvvetlerinin durumu kontrol altına aldığını ifade etti. Büyükelçi Saparbekuly:

“Bu süreçte önemli olan Kazakistan’daki olayların uluslararası kamuoyunda yerinde ve sağlıklı bir şekilde tespit edilesi, manipülasyonlara yer verilmemesi, olayların halklara doğru bir şekilde iletmesi. Güvenlik açısından şu anda bir ihtiyaç yok.” şeklinde konuştu.

KAYNAK: SABAH

 

 

 

 

Kategoriler