Anasayfa » Kazakistan’da FETÖ’ye büyük operasyon
FETÖ'de Bugün

Kazakistan’da FETÖ’ye büyük operasyon

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleştirdiği Kazakistan ziyaretinde gündeme gelen “FETÖ’nün Orta Asya yapılanması” konusunda önemli adım atıldı. FETÖ’nün Kazakistan yapılanmasına büyük operasyon gerçekleştirildi.

Birçok önemli isim Türkiye’ye iade edildi

Düzenlenen operasyonda yakalanarak Kazakistan Yabancılar Şube Müdürlüğüne getirilen FETÖ’cüler, işlemlerinin yapılmasının ardından Türkiye’ye iade edildi. FETÖ’nün Kazakistan imamlarının yerel yöneticilerle yaptıkları görüşmelerden sonuç alamadıkları ve bu konuda Kazakistan yönetiminin çok kararlı hareket ettiği öğrenildi.

Örgüte finans sağlayan iş adamları sınır dışı edildi

FETÖ’nün nüfuz sahibi olduğu ülkelerinden biri olan Kazakistan’da iş adamlarının da sınır dışı edildiği belirtildi. Uzun süredir takipte olan FETÖ’ye finans sağlayan iş adamlarının oturum izinleri iptal edildi.

Örgüt yöneticileri Kırgızistan’a kaçtı

Kazakistan’daki bazı FETÖ yöneticilerinin operasyonu önceden haber alarak örgütün Orta Asya’daki kalesi olan Kazakistan’a kaçtığı öğrenildi. Kazakistan sınırında yakalanan bazı FETÖ’cüler ise işlemlerinin ardından sınır dışı edildi.

Kazakistan vatandaşı FETÖ’cüler mercek altına alındı

Öte yandan FETÖ okullarından mezun olan ve örgüt üyesi oldukları bilinen Kazakistan vatandaşı FETÖ’cülerin de mercek altına alındığı öğrenildi. Devlet bürokrasisinde yer alan bu isimlerle ilgili olarak önümüzdeki günlerde yeni operasyonlar bekleniyor.

Kırgızistan FETÖ’cülere kucak açıyor

Örgütün Kazakistan İmamı olan Mesut Ata başta olmak üzere Taha Altaylı ve İsmail Kavuncu gibi isimlerin de Kırgızistan’a kaçan FETÖ’cüler arasında olduğu belirtiliyor. FETÖ’nün yaklaşık 25 yıldır faaliyet gösterdiği Kırgızistan’da oldukça etkili olduğu ve ülkede darbe yapacak gücü elinde bulundurduğu iddia ediliyor. Kırgızistan yönetimi ise Türkiye’nin bütün girişimlerine rağmen darbeci hainlere destek olmaya devam ediyor.

Kaynak: Sabah

Etiketler

Kategoriler