Anasayfa » Kazakistan 27 örgüt okuluna el koydu
FETÖ'de Bugün

Kazakistan 27 örgüt okuluna el koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kazakistan ziyaretinde dile getirilen FETÖ’yle mücadele talebi üzerine Kazak hükümeti 27 FETÖ okuluna el koyup “Bilim İnovasyon Liseleri” olarak değiştirdi.

Maarif Vakfı artık Kazakistan’da

FETÖ’nün eğitim yapılanmasına darbe vuran Kazakistan, Türkiye Maarif Vakfı’nın (TMV) ülkelerinde faaliyet yürütüp eğitim kurumları açmasına da izin verdi. Bu kapsamda 2017-18 eğitim-öğretim döneminde, Kazakistan’ın Almatı şehrindeki Talgar Lisesi’nin yönetimi vakfa devredildi. 350’si yatılı olmak üzere 500 öğrenci kapasiteli lise, yeni eğitim-öğretim döneminde de TMV bünyesindeki yönetici ve eğitimci kadrosuyla faaliyetini sürdürecek.

Kazakistan FETÖ’cüleri paketliyor

Bu süreçte Kazak yetkililer, FETÖ’nün kilit isimlerini de paketleyip Türkiye’ye iade etti. Örgüt içerisinde mahrem yapıda yer alan Donanma Komutanlığı davasının firari sanığı Zabit Kişi de Türkiye’ye gönderildi. FETÖ’nün “iki numarası” olarak bilinen Mustafa Özcan için de düğmeye basıldı. 17-25 Aralık sürecinde Kazakistan’a kaçan örgütün “Balkanlar imamı” Özcan için Kazakistan hükümetine geçtiğimiz aylarda iade yazısı yazılmıştı. Özcan’ın iadesi, Nazarbayev’in son Türkiye ziyaretinde de gündeme geldi.

Kaynak: Milliyet

Kategoriler