Anasayfa » Kavala ile darbenin organizatörleri arasında yoğun irtibat
FETÖ'de Bugün

Kavala ile darbenin organizatörleri arasında yoğun irtibat

Tutuklanan iş adamı Osman Kavala hakkındaki suçlamaların detayları belli oldu.

Osman Kavala’nın, ”Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve hükümetini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye” yönelik bir ayaklanma olan ve terör örgütleri FETÖ, PKK, DHKP-C ve MLKP’nin aktif olarak katıldığı ve destek verdiği “Gezi olayları”nın yöneticisi ve organizatörü olduğu iddia edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilen sevk yazısında, Kavala’nın, 15 Temmuz’da gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimiyle ilgili 15-16 Temmuz’da Büyükada Splendid Otel’de yapılan toplantıya katılan ve darbenin organizatörlerinden olan Hanri Barkey ile yabancı uyruklu kişi ve kişilerle olağanın ötesinde yoğun irtibatta olduğu belirtildi.

Deşifre olan irtibatları neticesinde, Kavala hakkında darbe teşebbüsüne katılmak suretiyle anayasal düzeni cebir, şiddet yöntemleri ile değiştirmek suçunu işlediğine dair bulgu ve delillere ulaşıldığı kaydedildi.

Osman Kavala, nöbetçi sulh ceza hakimliğince, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve ”Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından tutuklanmıştı.

Kaynak: AA

Kategoriler